Przegląd stylów ogrodowych.
4 września 2017Tuja w naszym ogrodzie.
10 września 2017Sposoby na komary – pomyśl o sobie
Komary to prawdziwa zmora letnich wieczorów. Wyjazd na działkę, spacer po lesie, wieczorny grill na tarasie, czy chęć spania przy otwartym oknie w nocy. Te wszystkie czynności mogą stać się koszmarem, jeśli dziesiątki komarów spowodują ogromne swędzenie.
Zapach ciała
Jak wiadomo, komary przyciągają wszelkie zapachy – zarówno potu jak i wszelkich pachnących kosmetyków takich jak perfumy. Aby zapobiec przyciąganiu komarów, zrezygnuj z używania mocnych perfumów, zadbaj o w miarę suche ciało i jedyne co, to użyj suchego dezodorantu.
Odpowiedni ubiór
Ciemne stroje przyciągają komary – nie każdy o tym wie. Dlatego, jeśli jest to możliwe, ubieraj się odpowiednio ciemno. Wychodząc wieczorem zadbaj też o długi rękaw i długie spodnie. Taka „mechaniczna” ochrona jest jedną z najlepszych. Cienka bluzka może okazać się zbawienna.
Środki przeciw komarom
Istnieje wiele środków, które stosuje się przeciw komarom. Najpopularniejsze to oczywiście spraye. Wystarczy się nimi popryskać. Odpowiedni zapach odstraszy wszelkie owady. Jeśli chodzi o zapachy, to jeszcze kilka z nich dobrze działa przeciw komarom. Pierwszy to wanilia – komary jej po prostu nie cierpią. Natarcie uszu, nadgarstków czy miejsca pod kolanem ekstraktem z wanilii może okazać się dobrym sposobem. Na długie, nocne wyprawy warto także wysmarować się czosnkiem, a nawet zjeść kilka ząbków. Nie będzie to zbyt przyjemne, ale spokój od komarów będzie gwarantowany. Warto także wiedzieć, że komary nie cierpią jakiegokolwiek dymu, również tego tytoniowego. Dla osób palących dobrym pomysłem w lesie może być po prostu zapalenie papierosa. Ostatnie już środki przeciw komarom to opaski przeciw insektom (są wodoodporne, nasączone odpowiednimi ekstraktami), witamina b-12 do stosowania w tabletkach czy breloki ultradźwiękowe.
Zrób sam pułapkę na komary do domu
Istnieje wiele możliwości wykonania samemu pułapek na komary, jednak ta jest oparta o wytwarzanie CO2, czyli tego, co przyciąga komary najmocniej. Wystarczy zrobić mieszankę zawierającą 200 gram ciepłej wody, 50 gram cukru, 1 gram drożdży i wszystko wlać do przeciętej w połowie butelce. Następnie gó®ną część (odciętą) wkładamy do góry nogami w dolną butelkę, warto także owinąć całość czarnym papierem *przyciąga on komary i pozostawić w pomieszczeniu, gdzie są obecne komary. Uwalniający się dwutlenek węgla przyciągnie do wody mnóstwo komarów i pomoże się ich pozbyć.
Zabezpiecz pomieszczenia przed komarami
Najprostszym sposobem, który zapobiegnie komarom w mieszkaniu będzie założenie moskitier na okna i balkony. Taka ochrona mechaniczna jest najskuteczniejsza, jednak trzeba pokryć koszty montażu tego typu urządzeń, a nie są one tanie. Szczególnie jeśli chodzi o drzwi moskitierowe na balkon. Trzeba jednak wtedy uważnie otwierać okna, aby używać tylko tych wyposażonych w siatki przeciw komarom.
Znane są także fumigatory i elektrofumigatory. Te pierwsze to preparaty, które wypuszczają trujące dla owadów gazy. Wystarczy spryskać pomieszczenia i poczekać na efekt. Można je w sklepach znaleźć w postaci sprayów jak i płytek do rozkładania w pomieszczeniach. Dobry pomysł szczególnie na balkony to spirale, które osadzone są na stojaku i wydzielają trujące opary przez długi czas. Idealnie nadają się przeciw wielu rodzajom owadów.
Elektrofumigatory to zaś połączenie fumigatorów z polem elektrycznym, które uwalnia zapachy. Płytki są nasączone preparatem i w ten sposób są umieszczone w kratce odparowywacza. Całość podłącza się do gniazdek elektrycznych, dzięki czemu opary ulatniają się. Dość znanym sposobem są także lampki na komary z polem elektrycznym na około nich. Należy wyłączyć wszystkie źródła światła w pomieszczeniu (ponieważ komary przyciąga najsilniejsze światło) i podłączyć lampkę do prądu. Na około lampki zamontowane są druty lub siatka, przez które przepływa prąd o natężeniu, które zabije owady, jednak dla człowieka jest bezpieczne. Oczywiście lepiej nie dotykać pola elektrycznego, nie jest to przyjemne doświadczenie. Dlatego też lampkę warto ustawić stosunkowo wysoko, daleko od łóżek i miejsc, których blisko znajdują się ludzie i mogliby przypadkowo zahaczyć lampkę.
Sposób na komary w ogrodzie i na balkonie
Wiele roślin działa zapobiegawczo na komary, ponieważ wydają odpowiednie aromaty odstraszające te owady. Bardzo popularną rośliną w polskich ogrodach są pelargonie. Mało kto wie, że mają działanie odstraszające komary. Dlatego warto je sadzić w ogródkach, przy ławeczkach na których spędza się wiele czasu czy na balkonach i tarasach. Drugą znaną rośliną jest kocimiętka. Jej zapach również skutecznie działa przeciw komarom. Mało kto wie, że także bazylia oprócz walorów smakowych działa przeciw komarom. Mniej popularną rośliną jest Plectranthus coleoides (plektrantus koleusowaty). Oprócz działania odstraszającego komary w ogrodzie czy na tarasie, warto jest ją dotykać i wręcz smarować ciało jej liśćmi. Ma bardzo specyficzny zapach, które komary wręcz nienawidzą.