Najpopularniejsze drzewa liściaste do ogrodu.
29 listopada 2021Begonia i pelargonia – odmiany, wymagania – idealne kwiaty doniczkowe na balkon i taras.
30 listopada 2021Juka od lat jest rośliną chętnie uprawianą w ogrodzie, na tarasie, a niektóre odmiany z powodzeniem można uprawiać również w domu. Jej piękny wygląd, oryginalne kwiatostany oraz liście sprawiają, że ogród nabiera niepowtarzalnego, oryginalnego oraz pięknego wyglądu. Choć roślina ta jest łatwa w uprawie, aby cieszyć się pięknymi kwiatami, warto poznać jukę bliżej, przed jej posadzeniem.
Juka ogrodowa uprawa w przydomowym ogrodzie.
Juka ogrodowa jest łatwą, zimozieloną byliną, która przez cały rok, pełni rolę pięknej, żywej dekoracji. Charakterystyczne dla tej rośliny, są długie, dość szerokie, rozłożyste liście, o zielonym kolorze. Najbardziej popularna, jest juka ogrodowa zielona, o białym, rozłożystym kwiatostanie, który zakwita na wypuszczonym, długiej na około 120 cm łodydze.
Juka ogrodowa – jak kwitnie, jak długo utrzymują się kwiatostany?
Wiosną, roślina charakteryzuje się zielonymi, przerzedzonymi liśćmi. To wtedy, jest najlepszy czas na pielęgnację juki, czyli między innymi usunięcie uszkodzonych liści, odchwaszczenie, czy rozmnażanie. Wykonanie tych czynności sprawi, że roślina odwdzięczy się pięknymi, dużymi kwiatami. Juka ogrodowa jak kwitnie? Juka jest rośliną, która stopniowo wypuszcza łodygę, która rośnie na wysokość około 120 cm. Gdy osiągnie już wystarczającą długość, na końcu łodygi, zaczyna związywać się kwiatostan. Początkowo, jest on nieduży i zielony, aż w czerwcu, otwiera się, oraz wypuszcza piękne, dość duże, białe kwiaty. Kiedy juka ma odpowiednie warunki do wzrostu, kwiatostany utrzymują się przez całe lato. W sierpniu, gdy zaczynają żółknąć i opadać, należy usunąć kwiatostan, poprzez cięcie.
Zabiegi pielęgnacyjne. Jak zadbać o jukę w ogrodzie? Poradnik krok po kroku.
Juka jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne, lub lekko zacienione, oraz osłonięte od wiatru miejsce. Gleba odpowiednia do uprawy juki, to żyzna, lekko przepuszczalna oraz uniwersalna. Odczyn obojętny, podłoże lekko wilgotne, a nawet suche.
Wczesną wiosną oraz wiosną, gdy roślina jest pobudzona do wzrostu, należy wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne. Należy usunąć suche liście, oraz przerzedzić roślinę. To również idealny moment, na rozmnożenie juki. Juka ogrodowa jak rozmnażać roślinę? Tak samo jak w przypadku innych bylin, istnieje kilka sprawdzonych metod rozmnażania rośliny, o różnym stopniu trudności. Jukę można siać z nasion, poprzez podział, oraz oddzielenie nowej części rośliny. Która metoda jest najlepsza, oraz najbardziej skuteczna?
Juka ogrodowa – jak rozsadzić bylinę? Sprawdzone metody.
Rozmnażanie juki z nasion, to proces skomplikowany, długotrwały, który w dodatku, nie daje gwarancji powodzenia. Nasiona przed wysianiem, należy namoczyć, a następnie umieścić w doniczce, z przepuszczalną ziemią. Proces kiełkowania i wzrostu, jest bardzo długi, a młode siejki, są narażone na choroby grzybicze i pasożyty, dlatego ta metoda rozmnażania, nie cieszy się popularnością.
Druga metodą rozmnażania juki, jest oddzielenie części rośliny, oraz umieszczenie jej w ziemi. Proces ten jest prosty i szybki. Wystarczy usunąć od matczynej rośliny część, która posiada system korzeniowy, oraz umieścić do w podłożu. Po posadzeniu, bardzo ważne jest, aby roślinę podlać.
Trzecią już metodą rozmnażania juki ogrodowej, jest podział. W tym przypadku, należy wykopać roślinę, oraz podzielić ją na kilka części. Każdą z pobranych szczepek, należy umieścić w przepuszczalnym podłożu, oraz systematycznie podlewać, aż do momentu wytworzenia się silnego systemu korzeniowego. W tym przypadku, należy pamiętać o zabezpieczeniu uszkodzonej części rośliny. Wystarczy zamoczyć system korzeniowy, w środku grzybobójczym. Niezależnie od sposobu rozmnażania, do czynności należy przystąpić wiosna, by roślina miała odpowiednie warunki do regeneracji.
Przesadzanie juki. Juka ogrodowa jak przesadzać bylinę?
Przesadzanie juki ogrodowej, nie jest łatwe, i wymaga wiedzy, by proces ten, zakończył się powodzeniem. Juka jest roślina, która wytwarza duży system korzeniowy, przez co trudno ją przesadzić. Najlepiej, aby czynność tą, wykonać w trakcie ewentualnego rozmnażania, czyli wiosną. Ziemia, jest na tyle mokra, że umożliwia szybsze wykopanie rośliny, rozmnożenie, a co najważniejsze, istnieje najmniejsze ryzyko, że roślina zostanie uszkodzona, i nie zregeneruje się. Nie należy przesadzać juki latem, gdyż suche podłoże, może spowodować przesuszenie systemu korzeniowego, a twarda ziemia, uszkodzi go. Ponadto, zdecydowanie łatwiej, dochodzi do uszkodzenia kwiatostanu. Jesienią, roślina, nie zdąży się przyjąć na nowym miejscu, przez co może dojść do jej przemarznięcia. W takim przypadku, albo roślina zostanie zaatakowana przez choroby grzybicze, albo obumrze. Jeśli juka jest młoda, warto również zastosować dodatkową osłonę, w okresie zimowym.
Uprawa juki ogrodowej, nie jest trudna. Wystarczy odrobina wiedzy i czasu, by przez cały rok, cieszyć się piękną roślina, o wyjątkowych walorach dekoracyjnych, dlatego z roku na rok, roślina cieszy się coraz większym zainteresowaniem.