Rośliny trujące.
1 września 2017Jak odstraszyć komary?
7 września 2017Zanim wybierzesz swój styl
Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek działania, warto jest się zastanowić jaki jest Twój wymarzony ogród, jakie cele ma spełniać i ile czasu jesteś w stanie mu poświęcić. Wybór odpowiedniego stylu nie jest prostym zadaniem nawet dla profesjonalnych architektów. Ważne będzie tu uwzględnienie klimatu danego miejsca, jego powierzchni. Musi odpowiadać Tobie i domownikom. Najważniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze stylu ogrodu to: ilość czasu i chęci, jakie jesteś w stanie przeznaczyć na pielęgnację roślin, rodzaj domu i otoczenia, ponieważ ogród musi się idealnie z budynkami i otoczeniem komponować. Także warto jest zwrócić uwagę, czy dokładny styl jest na pewno potrzebny. Można odpowiednio połączyć wiele stylu, jeśli jest na to pomysł.
Rodzaje ogrodów
Ogrody nowoczesne, łączące różne style
Ogrody nowoczesne, czyli „im mniej tym lepiej”. Proste geometryczne kształty. Wszystko jest tam uporządkowane i minimalistyczne. Często spotyka się w nich basen czy duży taras i nowoczesne meble ogrodowe. Przeważają rośliny w doniczkach, ozdoby a nawet małe fontanny. Często łączy się w nich trawniki, strzyżone drzewa i żywopłoty (na domach lub przy ogrodzeniu np. rząd tui). Rośliny w ogrodach nowoczesnych są zadbane, odpowiednio strzyżone, jednak nie jest powiedziane, że kosztuje to mnóstwo pracy. Zazwyczaj raz na dwa tygodnie wystarczy odpowiednio zadbać o ogród. Często spotyka się w nich rośliny iglaste, najczęściej miniatury, ale także rośliny liściaste – trawy ozdobne, bukszpany, berberysy. Nowoczesne ogrody idealnie łączą się z domami kamiennymi lub typowo nowoczesnymi, przeszklonymi. W ogrodach nowoczesnych przeważa dowolność. Można eksponować dowolne elementy. Dobrym pomysłem też jest formowanie drzew na przykład w kule, stożki czy inne rozmaite kształty. Atutami takich ogrodów jest na pewno ich minimalistyczność, stosunkowo nieduży nakład pracy, i dużo miejsca na spędzanie wolnego czasu. Minusem może być jedynie potrzeba profesjonalnego sprzętu do opieki nad ogrodem i koszty jego tworzenia.
Ogrody angielskie
Ogród angielski to jeden z najbardziej klimatycznych i romantycznych styli. Kojarzy się on z wsią i przede wszystkim dużą powierzchnią. Wiele kamiennych ścieżek, mnóstwo kolorowych kwiatów, różnorodne zapachy i wiele schowanych miejsc. Dobór roślin jest nieprzypadkowy a wszystko musi przypominać starsze czasy, ścieżki powinny być nieregularne i czasami krzywe. Dobrym pomysłem będzie ogromny trawnik i przestrzeń pomiędzy poszczególnymi jego częściami warto, aby była podzielona właśnie kamiennymi ścieżkami. W ogrodach angielskich często stosuje się mur przejściem (w tych bardzo dużych wersjach ogrodów).
Ogród angielski to pewna dowolność. Występujące różnie drzewa wolnostojące, wiele rodzajów kwiatów, ogrody warzywne w połączeniu z dokładnie przystrzyżonym trawnikiem i odpowiednim krajobrazem będą cudowne. Najczęściej w ogrodach wykonanych w tym stylu wykorzystuje się wszelkie pnącza, altanki i pergole (najlepiej murowane, ale czasami zdarzają się także drewniane). Pojawiać się mogą także źródła wody takie jak stawy czy przyścienne źródła. Roślinność w tym ogrodzie przede wszystkim posiada barwę zieloną (wiele drzew, żywopłotów, trawników), ale warto także wyeksploatować inne barwy – róż, błękit, czerwień, fiolet i wiele innych.
Jakie kwiaty najbardziej kojarzą się z ogrodem angielskim? Na pewno róże. W żadnym ogrodzie wykonanym w tym stylu nie powinno ich zabraknąć. Mogą wystąpić w wielu formach – na altanach, ścianach czy wolnorosnące na trawnikach. Wybierając krzewy warto zwrócić uwagę na różaneczniki, hortensje, azalie czy nawet lawendę. Oprócz wyżej wymienionych roślin z ogrodem angielskim kojarzą się astry bylinowe, juki, irysy, liliowce, tulipany, narcyzy czy hosty. Częścią ogródków angielskich często są ogrody ziołowe, które nawiązują do częstych hodowli przyklasztornych w dawnej Anglii.
Plusy ogrodu angielskiego to niewątpliwie ogromny urok. Jest to jeden z najbardziej klimatycznych i najpiękniejszych rodzajów. Niestety potrzebuje on bardzo dużych nakładów pracy. Jeśli samemu chce się zajmować takim ogrodem, to będzie tu potrzebne poświęcenie bardzo dużej ilości wolnego czasu.
Ogród japoński
Elegancja, natura, perfekcja, harmonia. Te pojęcia idealnie określają to, jaki powinien być ogród wykonany w stylu japońskim. Wszystko w ogrodzie wykonanym w stylu japońskim musi być perfekcyjne, nieprzypadkowe. Każdy element powinien być dopracowany i przemyślany. Styl japoński to przede wszystkim przenośne znaczenie wielu rzeczy. Na przykład woda oznacza tu życie, rośliny długowieczność a kamienie niezmienność. Ogrody japońskie to także przedstawienie miniaturowych krajobrazów. To dlatego mówi się, że natura jest inspiracją dla ogrodów tego typu.
Co cechuje ogród japoński? Na pewno zróżnicowana rzeźba terenu, kamienie i zbiorniki wodne (często występujące z mostkami nad nimi). Dodatkowym uatrakcyjnieniem ogrodu mogą być budynki wykonane w stylu japońskim. Kompozycje roślinne cechuje asymetria i prostota. Często występują w nim powierzchnie żwirowe, które utrzymane w odpowiednim stanie odgrywają dużą rolę kompozycyjną. Ciekawym wrażeniem przede wszystkim dekoracyjnym będzie założenie hodowli kolorowych rybek w stawie czy innym zbiorniku wodnym w ogrodzie.
Ogród japoński ma wiele zalet. Można go wykonać praktycznie wszędzie, zarówno przy małych domach na niewielkich powierzchniach, jak i na ogromnych terenach. Nie jest on drogi w podstawowym przygotowaniu (rośliny w nim występujące to niewielkie krzewy i drzewka), jednak wymaga sporo częstej opieki. Jedynym problemem może być znalezienie niektórych wymyślnych, japońskich roślin, aby uatrakcyjnić ogród. One mogą być nie tylko trudno dostępne, ale także stosunkowo drogie. Najczęściej w ogrodach japońskich występują drzewka bonsai, klony palmowe i wiele innych, niewysokich roślin. To właśnie stosunkowo niska wysokość roślin jest bardzo charakterystyczna dla ogrodów japońskich.
Ogród francuski
Praca, praca, dokładność, symetria i jeszcze raz praca. Aby ogród francuski był piękny to nie obejdzie się bez ogromnych nakładów codziennej pracy. Odwiedzając przepiękne zamki i rezydencje z ogrodami w tym stylu praktycznie codziennie można zobaczyć pracujących tam ogrodników od świtu do zmierzchu. Dokładne strzyżenie roślin, pielenie ich i regularna ich symetryczna kompozycja to ogromne nakłady zarówno finansowe jak i czasowe. Można odnieść wrażenie, że ogród francuski jest projektowany i sadzony przy linijce. Wszystko jest pieczołowicie zaprojektowane pod względem kształtów i kolorów. Nie ma tu miejsca na dowolność.
Ogród francuski to przede wszystkim oś symetrii. Wzdłuż niej występują kolejno: brama wjazdowa, aleja, dziedziniec, budynek, salon ogrodowy a na końcu geometrycznie ukształtowane drzewa. Bardzo często w ogrodach francuskich można spotkać się z labiryntami stworzonymi z żywopłotów. Bardzo często są do tego wykorzystywane szpalery. Są one nieco wyższe od człowieka i odpowiednio strzyżone dają nieziemskie efekty dekoracyjne.
W ogrodach francuskich przeważają żywopłoty i krzewy oraz salony kwiatowe. Jeśli zdecydujemy się także na drzewa, to muszą być one ozdobne i odpowiednio przycinane. W ogrodzie francuskim raczej nie ma miejsca na wyróżnienie pojedynczych rodzajów roślinności. Wszystko ze sobą współgra i stanowi całość. Plusem takich ogrodów jest wręcz piorunujący efekt wizualny. W takim ogrodzie można spędzić całe godziny. Minusem jest to, że najczęściej można je spotkać w wielkich rezydencjach. Jedna osoba raczej nie jest w stanie zadbać o taki ogród, chyba, że postara się jedynie o jego miniaturę.
Ogród wiejski
Wiejski ogród z okolic początku XX wieku, opisy przyrody w Panu Tadeuszu i słynny domek w Soplicowie. Przepiękne ogrody wiejskie mają swój klimat, niektórym mogą kojarzyć się z dzieciństwem. Barwne kwiaty, lekki chaos kompozycyjny, duża ilość drzew i zastosowanie sadów. Styl wiejski to przede wszystkim skojarzenie z dowolnością, beztroską i wesołością. Spotkać tu można także liczne ogródki warzywne czy ziołowe. Wyżej wymienione sady wcale nie muszą być wydzielone i mogą znajdować się pośród innych kwietników. Ten rodzaj ogrodu to idealne miejsce do wypoczynku. Znakomitym pomysłem będzie tu zastosowanie wszelkich drewnianych pergoli, stolików i krzeseł, gdzie będzie można usiąść z całą rodziną i odpocząć. W ogrodach wiejskich można także zastosować trawniki.
Atutów ogród wiejski ma mnóstwo – świeże owoce prosto z drzewa, warzywa i zioła, ale także miejsce do wypoczynku, stosunkowo tanie koszty utrzymania i cudowny klimat. Trzeba jednak pamiętać, że ogród wiejski to stosunkowo dużo pracy, szczególnie przy kwiatach jedno lub dwurocznych i sadach. Rośliny w tym ogrodzie nie muszą być wielce wyszukane, jednak utworzenie miłych dla oka kompozycji kwiatowych w lekkich barwach czerwieni, fioletu czy bieli będzie dobrym pomysłem.
Ogród uniwersalny
Wiele osób podchodzi bardzo nieschematycznie do ogrodów i wychodzi im to również dobrze. Nie trzeba trzymać się sztywnych schematów i można pójść w kierunku ogrodu uniwersalnego. Najczęściej wygląda to w ten sposób: zadbany trawnik a na około niego lub w jego wyznaczonych częściach znajdują się rośliny wybrane przez właściciela ogrodu. Wystarczy odpowiedni zmysł kompozycyjny, trochę kreatywności i chęci i można stworzyć naprawdę własne, ciekawe dzieło. W swoim własnym ogrodzie można zrobić praktycznie to, co się chce. Opcji jest mnóstwo, od żywopłotów i dużych iglaków, które nie zabiorą zbyt dużo czasu przy ich pielęgnacji, aż po wymyślne kwietniki i drzewka, które są piękne, ale jednak trzeba wziąć pod uwagę ilość dostępnego czasu na pielęgnację ogrodu. Czas to prawdopodobnie najważniejszy czynnik przy wyborze stylu ogrodu, no chyba, że ma się w planach zatrudnienie firmy ogrodniczej, która zaopiekuje się naszym ogrodem w czasie naszej nieobecności. Dlatego na początku czasami lepiej zacząć od podstawowych roślin niewymagających dużych nakładów czasu i w miarę czasu, oceniając swoje możliwości poszerzać ogród.