Tuja w naszym ogrodzie.
10 września 2017Kiedy przycinać drzewa owocowe?
15 września 2017Mięta
Każdy człowiek niejednokrotnie miał doczynienia z miętą. Jak wiadomo jest ona nie tylko bardzo orzeźwiająca, ale również niesamowicie aromatyczna. Mięta jest jednym z bardzo licznych gatunków roślin jasnotowatych czyli takich, które swoje zastosowanie odnajdują przede wszystkim w produkcji olejków eterycznych, kosmetyce oraz medycynie, a niekiedy nawet w kuchni. Charakteryzują się one naprzeciwległym ulistnieniem, jajowatymi lub nieco eliptycznymi liśćmi, jej kwiaty są bardzo drobne, a roślina ma bardzo silny ( wbrew pozorom nie zawsze ”miętowy”) zapach. Według wielu podań nazwa mięta wywodzi się od pewnej nimfy, która właśnie w te roślinę została zamieniona. Uprawiana jest niemal na całym świecie z wyłączeniem stref okołobiegunowych.
Właściwości lecznicze mięty pieprzowej
W lecznictwie najczęściej wykorzystywana jest mięta pieprzowa o bardzo intensywnym i dość charakterystycznym zapachu. Wykorzystywana już była setki lat temu w ludowej medycynie. Do celów leczniczych wykorzystywano wówczas liście oraz pochodzących z rośliny olejek miętowy. Tak pozostało do dnia dzisiejszego. Jak pokazują niedawne badania liście mięty pieprzowej doskonale nadają się jako środek działający rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co pozwala na zapobieganie takim nieprzyjemnym dolegliwościom jak wzdęcia, zaparcia oraz wszelkie zaburzenia procesów trawienia. Dlatego wielu lekarzy zaleca, aby osoby narzekające na problemy trawienne regularnie ( około 3 razy dziennie – dotyczy to zarówno osób dorosłych jak i dzieci powyżej 3 roku życia) piły napary z mięty pieprzowej. Najlepiej kupionej w specjalistycznym sklepie, dla większej pewności co do jej wysokiej jakości. Napar ma dość specyficzny smak i intensywny zapach, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak spróbować się do niego przyzwyczaić, bowiem picie każdego dnia takiego napoju pozwala raz na zawsze rozwiązać problemy trawienne. Wszystko dzięki zawartemu w liściach mięty mentolowi, który wspomaga nie tylko wydzielanie większej ilości żółci, ale również działa wiatropędnie. Taką herbatkę miętową warto wypić szczególnie po tłustych i ciężkostrawnych posiłkach.
Mięta pieprzowa została wielokrotnie poddawana różnego rodzaju badaniom klinicznym. Udowodniono, że mięta pieprzowa posiada właściwości pomagające w zwalczani bakterii powodujących zatrucia pokarmowe ( takie jak Salmonella, gronkowiec złocisty czy Escherichia coli). W licznych badaniach wyszło również, że wyciąg z mięty pieprzowej świetnie nada się do leczenia opryszczki zwykłej.
Mięta pieprzowa łagodzi wszelkie dolegliwości ze strony układu nerwowego. Świeżo przygotowany napar polecany jest szczególnie po bardzo ciężkim i stresującym dniu. Pozwoli się zrelaksować i pozbyć negatywnych skutków nadmiernego zestresowania. Dodatkowo zawarty w mięcie olejek działa kojąco na uciążliwe bóle głowy.
Dobroczynne właściwości olejku miętowego
W liściach mięty pieprzowej zawarty jest bardzo aromatyczny olejek miętowy. Swoje zastosowanie znajduje on przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego ( to dziki temu, że ma bardzo intensywny aromat), jednak nie tylko. Olejek idealnie nadaje się do przeprowadzania inhalacji. Nie tylko ułatwiają utrudnione do tej pory oddychanie, ale również przyspieszają powrót do zdrowia, bowiem mają działanie antybakteryjne oraz wykrztuśne. Również wiele tabletek do ssania łagodzących bóle gardła w swoim składzie zawiera dość dużo olejku miętowego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Również kosmetologia dość chętnie sięga po wyciąg z liści mięty, który działa w drażniący sposób na receptory zimna, które znajdują się w skórze i błonach śluzowych każdego człowieka. Dzięki takiemu podrażnieniu mamy uczucie przyjemnego chłodu i odświeżenia. Kosmetyki zawierające w sobie mentol czy olejek miętowy przeznaczone są do użytkowania przede wszystkim w okresie letnim. Oba składniki bardzo często wykorzystuje się również w produkcji kremów zapobiegających nadmiernej potliwości stóp i dłoni.
Jeśli chodzi o branżę spożywczą, mięta pieprzowa często spotykana jest jako składnik orzeźwiających napoi, drinków alkoholowych czy gum do żucia. Bardzo dużą popularnością cieszy się nieco zadziwiające połączenie mięty z…. czekoladą. Warto pamiętać, że napoje niskosłodzone ( a najlepiej bez dodatku cukru) z dodatkiem mięty w upalne dni gaszą pragnienie równie dobrze co czysta, źródlana woda.
Mięta a ciąża
Ciąża to nie tylko piękny okres w życiu kobiety. Niestety dla wielu z nich oznacza to również przykre dolegliwości żołądkowe. Jednak na ot jest rada. Lekarze i położne zalecają paniom oczekującym potomka spożywanie naparów lub herbatek zawierających wyciąg z mięty pieprzowej. Mięta dla kobiet w ciąży działa przede wszystkim:
– uspokajająco – pomaga w opanowaniu dość często pojawiających się bez powodu w tym okresie stanów lękowych
– łagodząco – szczególnie w przypadku przykrych dolegliwości z strony układu pokarmowego
– wzmacniająco – regularnie pita mięta pomaga uchronić się przed przeziębieniami
– relaksująco.
Jeśli zależy nam na wysokiej jakości liściach mięty możemy wyhodować i pielęgnować ją samodzielnie, nawet jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy własnego ogródka.
Mięta pieprzowa z powodzeniem rosnąć może w doniczkach w mieszkaniu lub na balkonie.