10 Najlepszych odmian Borówki Amerykańskiej
27 września 201710 Najsmaczniejszych odmian Jabłoni
28 września 2017Czym jest kompostownik?
Kompostownik stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto nie ma pojęcia jak skutecznie i pożytecznie pozbyć się resztek roślinnych ( takich jak gałęzie, resztki warzyw, muł z oczka wodnego, pozostałości po poprzednio sadzonych roślinach czy fragmenty roślin) zalegających w dużych ilościach w naszym ogrodzie. Poza wyczyszczeniu go dodatkowo, dzięki wykorzystywaniu kompostownika można uzyskać bardzo wartościowy, a przede wszystkim naturalny nawóz. Kompostownik wykonać można samodzielnie. Wystarczy tylko pamiętać i przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Proces kompostowania wymaga jednak odrobiny cierpliwości, bowiem trwa co najmniej kilka, a nawet i kilkanaście miesięcy.
Wybór odpowiedniego dla kompostownika miejsca w ogrodzie
Planując umieszczenie w swoim ogrodzie jakże praktycznego kompostownika warto wybrać takie miejsce, które możliwie jak najbardziej będzie osłonięte przed działaniem wiatru i słońca. Wszystko dlatego, żeby znajdujący się wewnątrz kompostownika materiał nie wysychał. Jeśli tak się stanie, niestety nie będzie on stanowił skutecznego nawozu do naszego ogrodu. Warto pamiętać, że w trakcie suszy do pryzmy powinno się dostarczać odpowiednią ilość wody po to, by nie zahamować procesów rozkładania się materiału poddanego temu procesowi. Przy wyborze miejsca umieszczenia kompostownika należy również szczególną uwagę zwrócić na podłoże, na którym będzie się znajdował. Przede wszystkim musi być ono przepuszczalne. Jeśli tak nie jest, należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania nowego miejsca do umieszczenia kompostownika. Chodzi o zapewnienie swobodnego odpływu wody. Bez tego kompostowanie nie ma najmniejszego sensu. W wytwarzaniu naturalnego nawozu przydatne sa również dżdżownice oraz wszelkie mikroorganizmy bytujące w glebie.
Kiedy mały, a kiedy duży kompostownik?
Kompostowany materiał musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, czyli wysokość kompostownika nie może przekraczać 120 centymetrów, a jego szerokość nie może być większa niż 150 centymetrów. To są maksymalne wymiary, w których kompostowany materiał będzie miał dostarczaną odpowiednią do działania całego procesu ilość powietrza. Jeśli tlenu jest za mało, nie tworzy się nawóz, a wszystko po prostu gnije i nadaje się już jedynie tylko i wyłącznie do wyrzucenia. Kompostownik może być bez przeszkód umieszczony zarówno na bardzo małych jak i dużo większych działkach. W przypadku tych niewielkich bardzo dobrze sprawdzi się termokompostownik – niewielkich rozmiarów, ale bardzo estetyczny, nie szpeci niewielkiej powierzchni działki, dzięki czemu nie się wysilać nad ukryciem go. Termokompostowniki charakteryzują się tym, że w ich wnętrzu panują bardzo wysokie temperatury przez co rozpad resztek zachodzi tu dużo szybciej niż w klasycznych tego typu konstrukcjach. Kompost tworzy się na bieżąco i od razu może zostać spożytkowany. Urządzenie jest tak skonstruowane, że górą wrzucamy do niego materiał jaki będzie poddawany kompostowaniu, a przez dolny otwór odbieramy już gotowy nawóz. Budowa takiego kompostownika samodzielnie nie jest prosta, najczęściej ogrodnicy po prostu go zakupują. Natomiast w przypadku dużych działek jeden termokompostownik nie wystarczy, a zakup kilku wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Dlatego też w takim wypadku warto postawić na klasyczną wersją kompostownika, który w bardzo prosty sposób możemy zrobić samodzielnie np. z drewnianych desek na wzór skrzyni lub zbudować go z wykorzystaniem metalowej siatki. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dużej działki kompostownik należy umieszczać w tej jej części, która odwiedzana jest przez nas czy naszych gości zdecydowanie najrzadziej.
Układanie materiałów w kompostowników
Najistotniejsza w przypadku kompostowania jest umiejętność odpowiedniego układania materiałów w kompostowniku. Ważne, by nie robić tego w jednorodny sposób, bowiem każda z warstw powinna składać się z różnych materiałów organicznych. Najlepsze efekty daje przekładanie na przemian resztek bogatych w azot z wraz z węglem ( będącym mieszaniną rozdrobnionych gałęzi, pędów, wiór czy trocin) w proporcji co najmniej 2:1, im więcej tym lepiej. Każda pojedyncza warstwa powinna mieć około 15-20 centymetrów szerokości. Nie mniej i nie więcej. Jeśli zależy nam na znaczącym przyspieszeniu procesu kompostowania warto wykorzystać gotowe nawozy takie jak obornik, mączki kostne, mączki rogowe lub wapno. Dodatkowo każdą pryzmę należy regularnie przerzucać. Wystarczy robić to co 2 a nawet nie zaszkodzi co 4 tygodnie, w zależności od czasu i indywidualnych potrzeb. Im częściej tym lepiej, bowiem to również wpływa na znaczące przyspieszenie powstawania kompostu. Pod żadnym pozorem materiału nie wolno ubijać! Nie powstanie z tego żaden kompost, a wszystko zbije się w jedno i zacznie gnić. Wbrew powszechnej opinii kompost nie powinien wydzielać brzydkich zapachów. Prawidłowo rozwijający się ma zapach świeżej ziemi. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że coś dzieje się nie tak jak powinno – może świadczyć to o nadmiarze wody lub zbyt małej ilości dostarczanego powietrza.