Naturalne nawożenie roślin.
27 sierpnia 2017Rośliny trujące.
1 września 2017Nawet najpiękniejszy ogród wymaga od czasu do czasu lekkiej zmiany lub metamorfozy, dzięki której na nowo zalśni pełnym blaskiem lub po prostu spowoduje, że będziemy chętnie przebywać w miejscach do tej pory nieodkrytych. Jakie są sposoby na szybkie metamorfozy ogrodu wykonane niedużym kosztem?
Mała architektura ogrodowa
Poza roślinami nadającymi główny charakter ogrodowi, tworzy go także mała architektura ogrodowa, do której zaliczamy takie elementy, jak ławki, pergole, doniczki czy nawet rzeźby nadające się do postawienia na świeżym powietrzu. Jeśli zależy nam na drobnych metamorfozach ogrodowych, najszybciej i najtaniej wykonamy je, malując te elementy nowymi farbami lub tworząc ciekawe aranżacje z naturalnych materiałów. Efektowne, ciekawe w kształcie głazy czy gałęzie, odpowiednio wyeksponowane, mogą z powodzeniem, stanowić ciekawszą ozdobę niż tradycyjne figurki gipsowe lub plastikowe. W ostatnich latach, dzięki modzie na recykling zużytych materiałów, znajdziemy w sieci mnóstwo sposobów na stworzenie ozdób choćby z butelek szklanych czy plastikowych i innych materiałów, które wytrzymają zróżnicowane warunki pogodowe. Ich samodzielne wykonanie już dostarcza mnóstwo zabawy i może posłużyć jako intrygujący element przygotowywanej metamorfozy ogrodu.
Ciekawym elementem małej architektury ogrodowej mogą być także lustra lub ich fragmenty, wyeksponowane w zaskakujących miejscach i przyczyniające się do optycznego powiększenia przestrzeni.
Dobór kolorów
W zależności od wielkości naszego ogrodu, dobrym sposobem na jego metamorfozę, planowaną w okresie nasadzeń i siania roślin, będzie zmiana kolorystyki w przypadku roślin jednorocznych. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie kolorystycznej: barwy chłodne w odcieniu, jak błękit czy róż i pastele, powiększa przestrzeń ogrodu rozjaśniając zbyt ciemne jego zakamarki. Barwy jaskrawe, jak czerwień, pomarańcz czy żółć warto zastosować z kolei w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych, ocieplając je w ten sposób i nadając charakteru przytulności. Komponując roślinnie i kolorystycznie nasz ogród, pamiętajmy także o tym, że ciepłe barwy powinny znaleźć się bardziej z przodu rabat lub innych miejsc, a zimne na tyłach, co także rozszerza wizualnie przestrzeń. Wielbiciele kontrastów mogą pokusić się o zestawienia roślin znajdujących się kolorystycznie na zupełnie przeciwległych krańcach palety. Osoby szukające ukojenia barwnego wybiorą raczej zestawienia łączące kolory pokrewne, na przykład błękit z purpurą lub czerwień i żółć z pomarańczowym.
Jeżeli w ogrodzie stworzymy rabaty kwiatowe skomponowane z roślin jednorocznych, w zasadzie metamorfozy będą następować samoczynnie, w zależności od nasion, jakie wybierzemy. Do najpopularniejszych należą m. in. groszek pachnący, nasturcje, nagietki, słoneczniki, astry, cynie czy aksamitki posiadające tyle odcieni, że nawet trzymając się jednego gatunku jesteśmy w stanie stworzyć co roku inną kompozycję kolorową. Podobne zasady zastosujmy wybierając kolory, jakimi malujemy elementy architektury ogrodowej. Przystępując do metamorfozy ogrodowej, warto więc przemyśleć rozmiary przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji i zaplanować swoje działania dostosowując je do niej.
Miejsce dla dzieci w ogrodzie
Metamorfoza ogrodu może wiązać się także z pojawieniem się w rodzinie małych dzieci, które idealnie wykorzystają swoją energię na zabawy w ogrodzie, jeśli stworzymy im do tego dobre warunki. Planując miejsce do zabaw dla dzieci w ogrodzie, wybierzmy przestrzeń doświetloną, ale też nie przez cały dzień wystawioną na ostre słońce i widoczną z okna (jeśli jesteśmy właścicielami domu z ogrodem) lub przestrzeń znajdującą się w zasięgu naszego wzroku w przypadku działki rekreacyjnej. Do dyspozycji na rynku mamy obecnie szeroką gamę produktów do zabawy dla dzieci. Jednak, jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów metamorfozy ogrodowej i wystarczy nam zdolności manualnych oraz chęci – możemy je wykonać sami. Nic tak nie cieszy, jak utrzymany w tradycyjnym stylu domek do zabaw z drewna czy huśtawka wykonane rękami taty czy dziadka lub nawet najprostsza piaskownica, nadające już nieco inny charakter przynajmniej w części ogrodu.
Wodne atrakcje
Niezastąpionym i wyjątkowo dobrze wpływającym na samopoczucie osób przebywających w ogrodzie elementem jest zorganizowanie w nich wodnych oczek, źródełek i innych miejsc tego typu. Dźwięki szemrzącej wody mają zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy, a oczka wodne służą nie tylko nam jako element uatrakcyjniający ogród, ale także owadom lub ptakom, które chętnie korzystają z takiego wodopoju w trakcie upałów. Aby stworzyć oczko wodne, nie musimy inwestować w specjalnie podciągane rury doprowadzające wodę, wystarczy wkopany w ziemię zbiornik zbierający deszczówkę obsadzony na obrzeżach efektownymi roślinami lubiącymi wodę. Wodę zbierającą się w nim po opadach można także wykorzystać do podlewania, jeśli będzie jej za dużo, oszczędzając w ten sposób wodę doprowadzaną mechanicznie. Na rynku dostaniemy także nieduże, proste fontanny ogrodowe, których uspokajający dźwięk będzie nas cieszył dzięki obiegowi zamkniętemu wody przyczyniając się do stworzenia niepowtarzalnego klimatu w ogrodzie.
Oświetlenie ogrodowe
Jeśli zależy nam na stworzeniu wyjątkowej atmosfery w ogrodzie po zmroku, warto w ramach metamorfozy ogrodu zastanowić się nad dobraniem odpowiednich lamp ogrodowych, które dostępne są obecnie w niezbyt wysokich cenach i mocno zróżnicowanych wzorach. To właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe nie tylko ułatwi poruszanie się po zmroku w zakamarkach ogrodu czy na tarasie, ale na równi z roślinami i innymi elementami dekoracyjnymi stworzy niepowtarzalny klimat, wydobywając i odpowiednio eksponując wybrane fragmenty przestrzeni. W miejscach, w których chcemy stworzyć nastrojowy klimat sprzyjający wieczornym, niespiesznym pogaduchom w gronie rodzinnym lub przyjacielskim, postawmy więc lampy o ciepłym i niezbyt jaskrawym świetle. Przy tworzeniu przestrzeni na większe spotkania towarzyskie, warto wybrać lampy o mocniejszym natężeniu światła, a na oświetlenie wskazujące drogę przy ścieżkach ogrodowych świetnie nadadzą się niewysokie lampki solarne. Efektowne fragmenty ogrodu, jak oczka, fontanny czy rośliny budzące naszą dumę można oświetlić reflektorkami o niskim napięciu, wydobywając całą urodę tych miejsc.
Bogactwo kształtów i wysokości
Prostym sposobem na odmianę ogrodu jest wprowadzenie w nim różnych wysokości organizujących w inny sposób przestrzeń. Można do tego wykorzystać rośliny już rozwinięte, jak ukształtowane kolumny iglaków czy innych krzewów zimozielonych sadzone w donicach, cebrzykach i innych naczyniach na różnej wysokości. To rozwiązanie zapewni ożywienie monotonii płaskiego krajobrazu, pozwoli też na uatrakcyjnienie go zróżnicowanymi kształtami, które można nadać przez cięcie tego typu roślinom. W sklepach ogrodniczych znajdziemy często już uformowane w fantazyjne kształty kuli, stożków czy innych geometrycznych form, rośliny, które pozwolą nam na szybką metamorfozę przestrzeni wokół nas.
Dobrym, szybkim i niedrogim sposobem na ożywienie krajobrazu jest też stworzenie ogródka skalnego, do którego można wykorzystać znajdowane w trakcie spaceru kamienie i rośliny o niezbyt wymagających warunkach uprawy. Kamienie lub murki same w sobie stanowią już ciekawy element ogrodowej architektury, mogą też stać się miejscem efektownej ekspozycji roślin kwitnących i zielnych ceniących sobie wzrost w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych i w suchej glebie.
Metamorfozę ogrodu oczywiście najlepiej zaplanować w okresie prac wiosennych, kiedy mamy do dyspozycji w większości przestrzeń wymagającą pielęgnacji, oczyszczenia i posadzenia nowych roślin cieszących nasze oczy w pełni sezonu. Stworzenie odmiennych plam barwnych roślin czy urządzenie w tym czasie oczka wodnego nie powinno przysporzyć zbyt wielkich trudności, a pozwoli nam na wykreowanie przestrzeni, która od nowa zachwyci nas swoim urokiem.