Prezenty dla ogrodnika i ogrodniczki.

Ogrodnik to też człowiek

W ciągu roku istnieje wiele okazji, gdzie kupujemy prezenty dla najbliższych. Mogą być to urodziny, imieniny, Mikołaj, czy prezent pod choinkę. Często dla wielu osób jest to problem, ponieważ w sklepach oferta jest bardzo szeroka i ciężko dopasować odpowiedni rodzaj upominku dla konkretnych osób. Pamiętajmy o osobach, które kochają ogród, rośliny i często spędzają tam czas. Możemy idealnie wykorzystać tą sytuację. Prezent związany wówczas z ogrodnictwem będzie idealnym rozwiązaniem. Wybrać możemy praktyczne, niezbędne, nie typowe, czy nawet zaskakujące. Jednak przed dokonaniem zakupu powinniśmy odpowiednio zbadać teren, by prezent był trafiony i podobał się danej osobie. Poniżej znajduje się lista rzeczy, przedmiotów, gdzie ogrodnicy mogą być zachwyceni.

Odpowiedni ubiór

kalosze

Ogrodnicy, jak i ogrodniczki potrzebują profesjonalnego i odpowiedniego stroju, który ułatwi pacę w ogrodzie. Mogą to być spodnie-ogrodniczki, kalosze, czy rękawiczki. Pamiętajmy, że nie wszystko musi być nudne, w szarych korach. Na runku dostępne są eleganckie i modne wzory, w wielu kolorach. Spodnie powinne mieć dużo kieszeni, dzięki czemu praca będzie ułatwiona. Ogrodniczki muszą być wykonane z mocnego materiału,gdzie dodatkowym atutem będą ochraniacze lub kieszonki z możliwością włożenia wkładek, na kolanach. Praca w takich spodniach będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Dla Pań zamiast spodni, zawsze można wybrać profesjonalny, kolorowy fartuch ogrodowy z wieloma kieszeniami. Kolejnym ważnym elementem ubioru jest obuwie. Najlepiej by były wykonane z tworzywa wodoodpornego i łatwego do czyszczenia. Idealnie sprawdzają się kolorowe kalosze dla ogrodniczek, które wykonane są z tworzywa piankowego, są lekkie i wodoszczelne. Można w nich spokojnie pracować, ale również dobrze sprawdzą się na jesienne, leśne spacery. Ciekawym upominkiem mogą być również kolorowe, eleganckie rękawiczki ogrodowe, które mogą być również funkcjonalne i praktyczne.

Drobne narzędzia

narzędzia ogrodowe

Idealnym prezentem może być również zestaw małych narzędzi ogrodowych. Pamiętajmy, że mają być to podręczne zestawy, nie duże przedmioty. Kolorowe łopatki, widełki, motyczka, czy sekator zawsze się przydadzą do małych prac w doniczkach, na tarasach, czy balkonach. Najlepiej wybierajmy dobrej jakości, markowe, oraz by narzędzie były zestawem ładnie zapakowanym. Nic tak nie irytuje jak prezent, który trzeba wyrzucić po pierwszym użyciu. Ciekawym rozwiązaniem może być również praktyczna, bardzo ciekawa konewka. Niestety nie wszędzie jest wstanie dostać waż ogrodowy. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się konewka, gdzie do wyboru mamy różne wielkości. Wykonane także mogą zostać z różnych materiałów, od czego zależy także cena. Dostępne są w wielu kolorach, wzorach z różnymi motywami. Innym rozwiązaniem może być także opakowanie na narzędzia, np. drewniana skrzynka, czy odpowiednia torba. Sprawdzić się mogą się także stojaki i wieszaki, gdzie będzie można poukładać narzędzia i każde będzie miało swoje miejsce.

Domek dla zwierząt

karmnik dla ptakow

Karmniki dla ptaków, domki dla pszczół, pożytecznych owadów stają się bardzo popularnymi prezentami. Możemy kupić gotowy, lub sami wykonać, co zwiększy wartość. Są bardzo funkcjonalne, dodatkowo bardzo użyteczne. Wykonane są bardzo estetycznie, dzięki czemu spełnia także funkcję dekoracyjną. Dużym zainteresowaniem cieszą nowoczesne domki, jak np. dla mrówek, czy pszczół, a także szklane karmniki. Jest pięknym elementem zdobniczym. Materiał, z którego zostały wykonane są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podarując taki prezent ogrodnikowi, pomagamy także małym sprzymierzeńcom, którzy odpowiedzialni są za usuwanie szkodników w ogrodzie.

Książka ogrodnicza

W księgarniach zobaczymy wiele pozycji o tematyce roślinnej i ogrodniczej. Jednak nie każda jest odpowiednia a prezent dla ogrodnika. Podarowanie dużej encyklopedii poradnikowej raczej nie zda się. Przypominają nudne szkolne książki podręcznikowe. Podarowanie poradników ogrodnikowi to jak uczenie szefa kuchni jak lepić pierogi. Dodatkowo zawierają tylko podstawowe informacje, które zazwyczaj są już znane. Lepiej sprawdzą się książki nieporadnikowe. Nie jest łatwo je znaleźć, ale wcale nie jest to niemożliwe. Są to książki inspirujące, dzięki czemu ogrodnik może pod innym kątem spojrzeć na swój ogród. Jeśli chodzi o książki, to ciekawym rozwiązaniem jest także kalendarz biodynamiczny dla osób stosujących taką metodę uprawy ogrodu.

Stacja pogodowa

Ogrodowa stacja pogodowa może sprawdzić się jako świetny prezent. Każdy będzie mógł dokładnie sprawdzić warunki atmosferyczne, jakie panują w ogrodzie. Najczęściej w skład zestawu wchodzi termometr, wiatromierz, oraz miernik ilości opadów. Dostępne są także stacje, które określają zmiany w ciśnieniu atmosferycznym oraz zapisuje skoki temperatur pomiędzy dniem i nocą. Całe urządzenie wygląda bardzo efektownie i sprawdza się w wielu miejscach, dzięki czemu służyć może także jako element dekoracyjny. Pamiętajmy jednak o odpowiednim ustawieniu. Termometr powinien znajdować się w cieniu, by nie nagrzewał się zbędnie od słońca. Natomiast miernik opadów nie może zostać osłonięty przez gałęzie, czy inne przedmioty, ponieważ może to zafałszować wyniki prawidłową wartość. Warto także pamiętać o ustawieniu górnej części wiatrów: znacznik N na północy, S na południu, E na wschodzie, a W na zachodzie.

Biżuteria ogrodowa

Są to niewielkie przedmioty, które umieszczamy w ogrodzie w celu dekoracyjnym. Ozdoby urozmaicają, odżywiają i zdobią zieloną przestrzeń. Najczęściej wykorzystujemy m. in.: dzwonki, wiatraki, krasnale, czy bociany. Bardzo popularne stają się modne, stalowe, polerowane kule, które mogą być umieszczane w różnych miejscach. Umieszczenie niewielkich elementów w rabatce, na tarasie, czy na trawniku może całkowicie zmienić wystrój i kompozycję. Biżuterię można po prostu położyć, wbić ziemię, lub powiesić na gałęziach. Wykonać możemy ją samemu, lub kupić już gotową. Pamiętajmy jednak, by zachować umiar i odpowiednio dopasować do klimatu, wystroju ogrodu. Zwróćmy także uwagę z jakiego materiału wykonane są materiały u ogrodnika, by odpowiednio dopasować swój prezent. Może być to ceramika, wiklina, glina, drewno, stal kuta, ozdobne kule, latarenki, doniczki, dzwonki, świecidełka. Coraz częściej w ogrodach możemy spotkać zegary słoneczne, które są unikalne i wyjątkowe.

Voucher

voucher

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się podarunki na różnego rodzaju kursy ogrodnicze, szkolenia. Ogrodnicy nabywają wiedzę jak zakładać rabaty i kwietniki, jak sadzić i palikować drzewa. Dodatkowo omawiane są wszelkie szczegóły związane z pielęgnacją roślin, po przez poszczególne prace w ogrodzie jakie niosą za sobą kolejne pory roku. największym zainteresowaniem cieszą się kursy, w których jest możliwość zorganizowanie zajęć praktycznych. Jest to bardzo oryginalny i nowoczesny prezent. Ciekawym upominkiem, jeśli mieszkamy w okolicy większych miast, może okazać się także bilet, karnet do Ogrodu Botanicznego. Jest to miejsce, w którym znajdują się piękne rośliny, które zostały odpowiednio ze sobą skomponowane. Miejsce staje się inspiracją dla ogrodników.

Sztuka artystyczna

Jeśli ogrodnik, którego chcemy obdarować interesuje się również sztuka, wówczas idealnym prezentem mogą być ryciny, rysunki, akwarele i inne prace, których motywem przewodnim są rośliny lub ogrody. Zakupić możemy prace, które zostały wykonane z wielką precyzją, dbając o każdy szczegół botaniczny. Zachwycają idealnym oddaniem struktury liści, kwiatów i innych części roślin. Interesujące mogą stać się także ryciny ze starych książek, które mogą zostać oprawione w piękne ramki. Jest to stylowy i spersonalizowany prezent. Wiele osób chciałoby dostał taki upominek i stworzyć na ścianie małe miedziorytowe Herbarium. Niestandardowym prezentem może stać się także prasa dla roślin. Dajemy wówczas świetne zajęcie wiosną, latem i jesienią. Ogrodnik ma szanse na stworzenie własnej kolekcji suszonych roślin, które znajdowały się w ogrodzie.

Gadżety

Tutaj oferta jest tak naprawdę bardzo szeroka. Jednak zaawansowanego ogrodnika nie zawsze mogą zadowolić, to dla amatora będą praktyczne, funkcjonalne i na pewno ucieszą. Dodatkowo zachęcą do dalszych prac. W takim przypadku sprawdzić mogą się nowe, doniczkowe kwiaty, które będą idealnie komponowały się z kwiatami, które już posiada. Idealnym rozwiązaniem może być paczka nasion lub cebulek ciekawych i interesujących odmian, gatunków roślin. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę przyda się wszystko, co wzbogaci jego kolekcję, a dodatkowo będzie nowym wyzwaniem w uprawie, hodowli i pielęgnacji. udanym prezentem okazać mogą się także doniczki, najlepiej ceramiczne, wyjątkowe. Będą nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. Pamiętajmy by dobrać odpowiednią do pasującego już wystroju, stylu. Jako prezent można podarować praktyczne i oryginalne tabliczki ogrodowe z polską i łacińską nazwą roślin. Wykonane mogą zostać z różnego materiału, jednak największym zainteresowaniem cieszą się ceramiczne. Takiego rodzaju znaczniki mogą być ozdobą ogrodu warzywnego, rabaty bylinowej i ogrodu z krzewami zimozielonymi. Ciekawym upominkiem może także być ceramiczny kubek z przykrywką, z motywem ogrodniczym lub roślinnym. Sprawdzają się podczas prac polowych w chłodniejsze dni. Wówczas można napić się ciepłej herbaty, kawy, dodatkowo zagrzać ręce od nagrzanej ceramiki. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele ciekawych i oryginalnych przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane w ogrodzie. Jednym z takich rodzajów są worki, kaptury ochronne z agrowłókniny. jest to prezent dla ogrodnika, jak i również dla rośliny. Jego zadaniem jest odpowiednie chronienie przez mrozem, wiatrem. Dodatkowo na workach znajdziemy śmieszne, ciekawy rysunki, które mogą być ozdobą, dekoracją ogrodu. W sklepach, na rynkach zauważymy duże zainteresowanie przedmiotami ręcznie wykonanymi. Jednym z takich pomysłów jest drewniana skrzyneczka, która może zostać także własnoręcznie ozdobiona.

Inne posty

Popularne posty