Katalpa, surmia – egzotyczne drzewo w ogrodzie – odmiany, pielęgnacja, wymagania.
25 listopada 2021Juka ogrodowa na balkonie, tarasie i w ogrodzie – jak ją uprawiać?
29 listopada 2021W artykułach i propozycjach architektów ogrodu bardzo dużo pisze się o wspaniałej funkcji drzew i krzewów iglastych, natomiast drzewa liściaste traktowane są pobieżnie i lekceważąco. Wynika to z błędnego przekonania o mniejszej dekoracyjności drzew liściastych. Takie opinie są jednak błędne i ukazują nieznajomość oferty drzew liściastych, które kształtem korony i liści oraz zmienną i różnorodną ich barwą przewyższają swoją atrakcyjnością iglaki. Uważa się, że tylko drzewa iglaste pozostają zielone również zimą, tymczasem są także drzewa liściaste, które nie gubią liści na zimę jak ostrokrzew, berberys czy bukszpan. Z uwagi na bardzo duży wybór gatunków, drzewa liściaste mogą ozdobić każdy ogród bez względu na jego wielkość i położenie. Jeżeli ogród jest duży, można wybrać drzewa wysoko rosnące o koronach rozległych, natomiast w małym ogrodzie sprawdzą się drzewa niższe o wąskim pokroju korony. Oczywiście mamy na myśli drzewa ozdobne, a nie owocowe, gdyż nie chodzi nam o organizację sadu, lecz ogrodu otaczającego dom mieszkalny.
Drzewa szybko rosnące liściaste
Drzewa te są dobrym wyborem dla osób, które chcą założyć ogród w szybszym terminie. Mamy tu do wyboru drzewa liściaste szybko rosnące takie jak: buk zwyczajny, brzoza, sumak octowiec, katalpa czy wierzba płacząca. Buk należy do bardzo żywotnych drzew. Szybko rośnie i osiąga duże rozmiary, toteż nadaje się raczej do dużych ogrodów, gdzie wkrótce stanie ich punktem centralnym z uwagi na rozłożystą, dającą cień koronę. Innym gatunkiem będzie sumak octowiec. Drzewo to ma bardzo atrakcyjny wygląd i osiąga wysokość 3,5 m już w ciągu trzech sezonów. Jego pierzaste liście bardzo przyciągają wzrok zwłaszcza jesienią, gdy przybierają barwę intensywnie czerwoną i pomarańczową. Piękna kora i bordowe kwiatostany o oryginalnym kształcie podkreślają dekoracyjność drzewa. Jest odporny na zanieczyszczenia, toteż warto posadzić go na trawniku od strony ulicy, gdzie będzie nieco egzotycznym elementem dekoracyjnym. Innym drzewem szybko rosnącym jest brzoza pożyteczna. Wyróżniające się piękną białą korą i delikatną zielenią małych okrągłych liści, drzewo to jest wyjątkowo dekoracyjne i nadaje się do każdego rodzaju ogrodu. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych. Charakterystyczną cechą brzozy pożytecznej jest łuszcząca się kora. Jesienią liście brzozy pożytecznej przybierają barwę żółtą. Inną odmianą jest większa brzoza brodawkowata, osiągająca od 7 do 10 metrów. Obie brzozy bardzo lubią słońce, toteż muszą być sadzone na miejscach nasłonecznionych. Do roślin szybko rosnących możemy też zaliczyć wierzbę płaczącą. Jej przyrosty roczne mogą wynosić nawet 90 – 200 cm. Jest to drzewo liściaste, które dominuje swoim romantycznym pokrojem nad całym ogrodem ze zwieszającymi się długimi gałęziami. Najpiękniej prezentuje się przy zbiornikach wodnych, oczkach, strumykach i sadzawkach, zwłaszcza, że lubi gleby wilgotne. Drzewo osiąga większe rozmiary z powodu dużych przyrostów, dlatego nie nadaje się do małych ogrodów. Dobrze wygląda sadzona z dala od innych drzew, które mogłyby tłumić jej dekoracyjny efekt.
Cały rok w kwiatach
Drzewa liściaste kwitnące są największą ozdobą ogrodów małych i dużych. Projektując ogród, można tak skomponować odmiany, że przez cały rok będzie on tonął w kwiatach. Pierwsze zakwitać będą magnolie, gdy jeszcze gdzieniegdzie leży śnieg. Ich kwiaty są duże i ozdobne. Kwitną jeszcze przed rozwinięciem się liści, toteż kwiaty te są pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny. Znoszą dobrze niskie temperatury. Ich rozmiary sięgają 3-4 metrów i rosną raczej powoli, a ich pokrój jest gęsty i zwarty. Kwiaty o dużych kielichach i wydłużonych płatkach mogą przybierać barwy od białej do purpurowej. Ze względu na kształt korony, wczesne kwitnienie magnolie sadzone są od frontu. Również już w czasie wiosennych przymrozków zakwita forsycja, krzew o intensywnie żółtych kwiatach. Dochodzi do 3 m wysokości i rośnie najlepiej na glebach wilgotnych i w miejscach osłoniętych. Nie lubi gleby wapiennej. Nie wymaga cięcia ani formowania i nie jest wymagająca. W maju zaczyna już kwitnąć lilak w barwach od fioletowej do białej. Ten pachnący krzew jest symbolem prawdziwej wiosny i znajduje miejsce we wszystkich niemal ogrodach. W czerwcu, gdy kwitną jeszcze ostatnie bzy, zakwita już robinia. Białe i silnie pachnące kwiaty są zaletą rośliny, ale planując jej posadzenie trzeba pamiętać, że jest to duże drzewo sięgające nawet 7 metrów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest odporna na suszę. W miesiącach letnich zakwita jarzębina. Jej ozdobne liście i kiście białych drobnych kwiatów zebranych w gęste kwiatostany tworzy sympatyczny widok w ogrodach. Jesienią zachwyca czerwonymi owocami zebranymi w baldachy. Drzewko dochodzi do 3 m wysokości, a korona jest dosyć skupiona, kulista. Krzewem kwitnącym całe lato jest natomiast amorfa krzewiasta. Kwiaty ma purpurowo fioletowe, zebrane w gęste grona umieszczone na końcach sztywnych i długich pędów. Jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia i suszę a nawet mróz.
Żywopłoty z drzew i krzewów liściastych
Sadząc żywopłot z drzew liściastych, zachowujemy odstęp 50 cm. Nadaje się do tego śliwa tarnina, która pozwala na stworzenie gęstej ściany. Gatunek łatwy jest w uprawie, dobrze znosi zarówno suszę jak i mrozy. Nie wymaga cięcia i nawożenia. Innym krzewem mogącym tworzyć żywopłot jest bez czarny. Kwitnie od czerwca do lipca, a jego kwiaty stanowią kremowe baldachogrona. Jesienią zamieniają się one w granatowe jadalne pestkowce używane w celach leczniczych i konsumpcyjnych. Jest łatwy w uprawie i osiąga wysokość 3 m. Inną rośliną wykorzystywaną w budowie żywopłotu jest wspomniany już lilak pospolity. Ponieważ wytwarza odrosty korzeniowe, żywopłot z niego jest gęsty. Znosi silne wiatry i jest mrozoodporny. Dobry na nieformowane żywopłoty i bardzo dekoracyjny w okresie kwitnienia. Z kolei leszczyna pospolita gęsto posadzona stworzy żywopłot rustykalny. Ponieważ może dorastać do 5 metrów, warto ją przycinać. Można w ten sposób kontrolować jej wysokość i zwarty pokrój. Dobrze rośnie na wszystkich stanowiskach, jednak w czasie suszy wymaga podlewania. Inny krzew drzewiasty nadający się na żywopłoty to jaśminowiec wonny. Najlepiej czuje się w półcieniu i na podłożu próchniczym. Po kwitnieniu trzeba pędy skracać o 1/3 długości. Do obsadzania żywopłotów nadaje się także dzika róża. Może być komponowana razem z głogiem i tarniną. Najobficiej kwitnie i plonuje w pełnym słońcu. Nie wymaga formowania i przycinania.
Pielęgnacja drzew liściastych
Drzewa liściaste, sadzone na właściwych, odpowiadających im stanowiskach nie wymagają zbyt wiele zachodu. Młode drzewka trzeba regularnie podlewać, póki nie podrosną i nie ukorzenią się. Przeważnie trwa to 2-3 lata. Jeżeli mamy zamiar je formować, trzeba zrobić to również w tym czasie. Przede wszystkim każdą roślinę należy podlać po posadzeniu, później podlewanie zależy od konkretnego gatunku. Zasadą jest, że drzewa i krzewy posadzone na lekkim podłożu trzeba podlewać częściej. Wszystkie rośliny drzewiaste sadzi się jesienią, najlepiej we wrześniu lub październiku. Jedynie gatunki wrażliwe na mróz można sadzić wiosną. Również nawożenie jest sprawą indywidualną gatunku i żyzności gleby. Żywopłoty można nawozić tylko do końca lata, nie dłużej. Wiosną stosuje się nawozy azotowe, później potasowe i fosforowe. Jeżeli chcemy formować kształt korony drzewa, cięcia wykonywać można dwukrotnie: pierwsze wczesną wiosną, drugie pod koniec sierpnia. Jednak nie wolno wykonywać cięć w czasie długotrwałej suszy. Cięcie jednak nie jest wymagane w przypadku nieformowanej korony. Jedynie konieczne jest obcinanie suchych i porażonych gałęzi.