11 Najsmaczniejszych odmian Wiśni
5 października 2017Ogród śródziemnomorski – wakacyjny klimat na wyciągnięcie ręki
20 października 2017Wbrew wielu, bardzo potocznym opiniom nie ma możliwości uprawy drzew owocowych bez odpowiedniego nawożenia. Ma ono ogromną wagę w procesie wzrostu i prawidłowego rozwoju drzewka. Jednak podstawą pozytywnego działania poprzez nawożenie jest przede wszystkim to, by dbać o właściwe dawki, odpowiedni termin, a przede wszystkim dobór samego nawozu. Wszystkie te informacje są niezbędne, by móc cieszyć się ze zdrowych, silnych i hojnie owocujących drzew.
Wybór nawozu.
Pierwszym momentem w okresie roku, kiedy można podjąć się nawożenia drzew owocowych jest wiosna. Najlepszymi nawozami do tego będą te organiczne. Doskonale sprawdzą się do tego celu takie nawozy, jak:
– kompost,
– przekompostowany obornik.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wykorzystywać do wiosennego nawożenia nawozy mineralne. Można je podzielić na:
– granulowane,
– rozpuszczalne,
– jednoskładnikowe,
– wieloskładnikowe.
Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju nawozy będą wykorzystane zawsze trzeba pamiętać o tym, że strefa rozpylenia lub rozsypania nawozu powinna obejmować obszar zbliżony do tego, który wyznaczają gałęzie. Będzie to także strefa, w ramach której umiejscowione są końcówki korzeni.
W przypadku wiosennego nawożenia drzew owocowych trzeba pamiętać, że musi ono zawierać przede wszystkim trzy najważniejsze makroelementy. Są nimi:
– azot,
– potas,
– fosfor.
W dalszej kolejności trzeba mieć na uwadze, by nawóz zawierał także takie składniki, jak;
– wapń,
– magnez,
– bor.
Mikroelementy te koniecznie trzeba uzupełniać. Zwłaszcza, że ich brak może się objawiać w kondycji drzewa, co może skutkować ich szybkim osłabieniem i utratą naturalnych właściwości.
Chcąc zatem zapewnić drzewom konkretny rodzaj składników odżywczych o jasno sprecyzowanej dawce należy korzystać z możliwości, jakie dają jednoskładnikowe nawozy mineralne. Będą to najczęściej środki azotowe, fosforowe lub potasowe. Rzecz jasna, jeżeli ktoś chce to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by wykorzystać gotowe mieszanki nawozów, które będą zawierały odpowiednią dawkę każdego ze składników. Kupując taką formę nawozu należy koniecznie zwrócić uwagę na skład. Ważne jest bowiem to, by obok podstawowych makroelementów znajdowały się w nim również istotne mikroelementy.
Należy także zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny element przy wyborze właściwego nawozu. Jest nim co oczywiste skład chemiczny ziemi. Pozwala ona skutecznie określić nie tylko właściwości samej gleby, ale przede wszystkim daje precyzyjne informacje dotyczące tego, w jaki sposób nawozić drzewo owocowe.
Dawkowanie nawozów.
W okresie wiosennym nawożenie azotem powinno się odbywać w okresie przełomu marca i kwietnia. Różnicuje się tutaj dawkę w zależności od roku uprawy i rodzaju gleby. Dlatego też należy pamiętać, o tym że:
– w pierwszy i drugim roku uprawy wskazaną dawką jest 50g,
– w trzecim oraz czwartym roku należy ja zwiększyć do 80g.
Zróżnicowanie ilości nawozu w przypadku różnic w glebie wygląda natomiast następująco:
– gleby lekkie powinny być nawożone w ilości od 60 do 120 kg/hektar, w podziale po 1/3 w marcu, po kwitnieniu i w ostatniej dekadzie czerwca,
– gleby ciężki należy użyźniać dawkę należy zwiększyć o 50 % i dawkować w porcjach 2/3 w marcu i 1/3 w okresie kwitnienia.
W przypadku nawożenia drzew owocowych fosforem dobrze jest wykorzystać Polifoskę lub też mączkę kostną. Wskazaną dawką fosforu, jaką należy stosować na wiosnę jest od 4 do 6kg/100 m². Będzie on skutecznie działał na prawidłowy przebieg procesu owocowania drzewa. Dodatkowo usprawni formowanie korzeni. Jeżeli jednak chcemy dodać fosforu do świeżo obsadzanej rośliny konieczne jest dodanie mączki kostnej. Jej rozkład w ziemi jest stosunkowo wolny, co skutkuje długotrwałym działaniem. Dlatego też należy go używać od 2 do 3 lat.
Wpływ potasu na drzewa owocowe objawia się przede wszystkim w smaku i estetycznym wyglądzie owoców. Ponadto ma decydujący udział w procesie fotosyntezy, przez co pomaga we wzroście i rozwoju całej rośliny. Jednocześnie jest on niezbędny do prawidłowego przyswajania przez drzewo azotu. Warto jednak zaznaczyć, że może wystąpić nadmiar azotu w glebie. Widocznymi objawami takiego stanu będzie nikła ilość kwiatów i spory nadmiar liści. Wskazaną dawką azotu będzie zatem od 3 do 6 kg na 100 m² w okresie poprzedzającym kwitnienie. W momencie, kiedy pojawią się kwiaty dawkę należy zmniejszyć do poziomu od 2 do 4 kg. Chcąc zachować pełną naturalność nawożenia możliwe jest używanie popiołu drzewnego, który zawiera w składzie azot. Dobrze jest przygotować mieszankę z połączenia popiołu i kompostu. Tak przygotowany naturalny nawóz należy dawkować 30 – 50 g na 1 m².
Nawożenie drzew owocowych jesienią.
Obok nawożenie drzew owocowych w okresie wiosennym istnieje także możliwość użyźniania gleby w czasie jesieni, kiedy zbiory plonów zostały już zakończone. Warto przy tym zaznaczyć, że choć nie jest to zabieg polecany dla wszystkich roślin, to nawożenie jesienią gwarantuje lepsze rozpuszczenie nawozu i to, że dotrze on do wszystkich korzeni.
Kluczem do prawidłowego nawożenia drzew owocowych w okresie jesiennym jest właściwe dobranie terminu. Trzeba bowiem umiejętnie wstrzelić się w moment, kiedy drzewo już nie owocuje, ale jeszcze nie weszło w okres zimowej regeneracji. Trzeba także pamiętać, że wraz z nadejściem zimy i mrozami gleba nie będzie w stanie przyjąć rozsianego nawozu i w dalszej perspektywie dostarczyć go do korzeni drzewa. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nawożenie jesienią pozwala na o wiele szerszy margines błędu. Kiedy bowiem chcemy użyźnić glebę wiosną można natrafić na problemy związane z terminem, ściółką czy rosnącą wokół drzewa trawą. Tymczasem nawożenie jesienne pozwala na spokojne przedostawanie się składników odżywczych w okresie, kiedy możliwe jest zarówno przekopanie ściółki, jak i usunięcie trawy.
Trzeba jednak pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do tego, by dokonywać nawożenia w okresie jesiennym. Dotyczy to przede wszystkim drzew posadzonych na glebach lekkich. Głównym zagrożeniem w tym przypadku jest to, że w momencie wiosennych roztopów może dojść do wypłukania wszystkich składników odżywczych.
Zasadniczym elementem jesiennego nawożenia drzew owocowych jest ich oprysk przy użyciu roztworu mocznika w składzie 95% wody i 5% mocznika. Zalecanym terminem wykonania tego zabiegu jest okres końca października i początku listopada. W celu wykonania prawidłowego roztworu należy użyć 500g mocznika i rozpuścić go w 10 litrach wody. Tak przygotowanym specyfikiem, po jego dokładnym wymieszaniu należy opryskać wszystkie liście. Jest to nawóz, który najlepiej sprawdza się na drzewach jabłoni i gruszy. Dzięki zastosowaniu takiego nawozu można liczyć na to, że drzewo otrzyma ogromną dawkę azotu. Wskutek tego liście będą ulegały szybszemu rozkładowi, co skutecznie użyźnia glebę. Dodatkowo trzeba pamiętać, że opryskanie drzewa owocowego roztworem mocznika pozwala na usunięcie niemal wszystkich zarodników grzyba. Dodatkowo jest to także doskonały środek zapobiegający powstawaniu tak zwanego parcha jabłoni i gruszy.