Ogród śródziemnomorski – wakacyjny klimat na wyciągnięcie ręki

Któż z nas nie marzy o dłuższym pobycie na słonecznym wybrzeżu Morza Śródziemnego? Któż z nas nie marzy na co dzień o uderzającym, charakterystycznym zapachu ziół, kwiatów i wszechobecnych, cieszących oko, zielonych pnączach? To i znacznie więcej można mieć na wyciągnięcie ręki, bo już we własnym ogrodzie. Niewielkim nakładem pracy i kosztów wyczarować można swój, prywatny zakątek w stylu śródziemnomorskim.

Cechy charakterystyczne ogrodu śródziemnomorskiego

Ogród śródziemnomorski to miejsce pełne sprzeczności. To w nim przeplata się dzikość natury i wyrafinowanie formy oraz pozorne nieuporządkowanie dające spójną całość. Pojawiają się w nim rośliny specyficzne dla krajów takich jak: Grecja, Francja, Włochy, Hiszpania, dlatego istotne jest, by warunki, które stworzymy w ogrodzie były choć trochę zbliżone do tych śródziemnomorskich. Ważne jest, by ogród zaaranżować na terenie dobrze nasłonecznionym z dobrze przepuszczalną glebą np. piaszczysto-gliniastą. Przy zastosowaniu zamienników niektórych, wyjątkowo wrażliwych, roślin śródziemnomorskich i zaadaptowaniu ogrodu do naszego klimatu przetrwa on w każdych warunkach. Ograniczeń co do ukształtowania ternu ogród nie stawia, ale różnice terenu można wykorzystać do zaaranżowania strumyka lub piętrowych skalników, co podkreśli jego śródziemnomorski charakter. Ten typ kompozycji będzie świetnie wyglądał na małych powierzchniach, ponadto optycznie ją powiększa. Osoby posiadające większe powierzchnie do zagospodarowania pokusić mogą się o różnorakie zakątki w tym stylu. Ogród śródziemnomorski świetnie wygląda w sąsiedztwie otwartych, sporych przestrzeni.

Ten typ ogrodu jest prosty w pielęgnacji. Większość czasu spędzonego w nim upływać będzie na wypoczynku i biesiadowaniu, a nie na pracy. Wszystko dlatego, że charakteryzuje go bujna, nieokiełznana roślinność. Jednak jak w każdym ogrodzie nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i odżywianiu go. W ogrodzie śródziemnomorskim królują bujne, zielone pnącza, wielobarwne kwiaty, szarość i biel kamiennych lub terakotowych donic, żwirowe rabaty i kręte ścieżki, białe, błękitne lub ceglane murki oraz zakątki przeznaczone do wypoczynku.

Rośliny typowe dla ogrodu śródziemnomorskiego

W ogrodzie śródziemnomorskim bez wątpienia królują kolory! Głównie ciepłe i pastelowe: biały, błękitny, żółty, pomarańczowy i różowy. Nie brakuje jednak akcentów w intensywnych kolorach takich jak fioletowy lub czerwony, które przełamują tę monotonię.

Typowymi i charakterystycznymi dla ogrodu śródziemnomorskiego roślinami są pnącza wijące się po siatkach, pergolach lub bezpośrednio po murach. W naszej strefie klimatycznej warto zdecydować się na mrozoodporne odmiany. Godne uwagi są takie rośliny jak: bluszcz, wiciokrzew, kwitnące na fioletowo wisteria lub powojnik, milin amerykański o czarownych kwiatach lub wielobarwne róże pnące.

pnącza

Ogród śródziemnomorski to świetne miejsce do hodowania mało wymagających drzew i krzewów. Platany, jałowce, tamaryszki, azalie, hortensje, cyprysy, żywotniki, bukszpany, żagwiny, jałowce, akanty, cedry czy oliwniki. Pozornie ich różnorodność stwarza chaos, jednak przemyślane kompozycje stworzą urocze, pełne wdzięku aranżacje. A przecież właśnie to jest cechą charakterystyczną ogrodów pochodzących z krajów basenu śródziemnomorskiego. Ciekawym pomysłem będzie zasadzenie drzewek i krzewów, nie bezpośrednio w gruncie, a w ozdobnych donicach. To świetne rozwiązanie dla roślinności niedostosowanej do panujących okresowo w Polsce niskich temperatur. Należą do nich np. drzewa oliwkowe czy drzewka cytrusowe takie jak: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, pomelo czy mandarynki. Na czas zimy wystarczy wstawić donice z roślinami do cieplejszego miejsca i nie trzeba martwić się o okrywanie i zabezpieczanie ich przed mrozem.

Czymże byłby nasz ogród bez kolorowych, oszałamiających zapachem kwiatów. W styl śródziemnomorski świetne wpisują się pelargonie, smagliczki, bugenwille, irysy, gipsówki, czyśćce wełniste, gazanie, barwinki czy znane wszystkim lawendy. Jednakże ta ostatnia roślina może być trudna w uprawie w naszych warunkach klimatycznych. Jej idealnym zamiennikiem będzie perowskia. Ciekawą propozycją w takim ogrodzie są także wrzosy. Wszystkie rośliny mogą rosnąć w dekoracyjnych donicach lub w gruncie np. na żwirowych rabatach. Gdy zdecydujemy się na kamienisty zagonek, jego świetnym uzupełnieniem będą rojniki i rozchodniki, czyli niskie rośliny płożące.

Ostatnimi roślinami niezbędnymi do stworzenia śródziemnomorskiego klimatu będą zioła. Wiele z nich można z powodzeniem uprawiać w naszej strefie klimatycznej. Majeranek, bazylia, rozmaryn, szałwia to tylko kilka z naszych propozycji do przydomowego zielnika. Zasadzone w stylowych donicach lub drewnianych, bielonych skrzynkach stanowić będą ozdobę ogrodu, patio lub altany, a także aromatyczne uzupełnienie dań kuchni śródziemnomorskiej, przygotowywanych dla rodziny lub przyjaciół.

W ogrodzie śródziemnomorskim na próżno szukać rozległych trawników. Jednak świetną propozycją będzie rabata składająca się z traw ozdobnych takich jak: kostrzewy, miskanty, czy rozplenice.
Rośliny te nie należą do drogich i trudno dostępnych, więc ogród śródziemnomorski zaaranżować można niskim nakładem finansowym. Nie wymagają też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Elementy wystroju ogrodu śródziemnomorskiego

ogrod srodziemnomorski

Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich uwielbiają otaczać się wszelkimi rzeźbami, płaskorzeźbami czy amforami.

Na samym początku warto zaznaczyć, że żaden element w ogrodzie śródziemnomorskim nie powinien wyglądać na nowy. Jakiego wyposażenia nie może zabraknąć w ogrodzie tego typu? Przede wszystkim płyt np. z piaskowca lub kamienia, które tworzyć będą ścieżki lub powierzchnię tarasu albo patio. Powinny mieć naturalny tudzież zbliżony do naturalnego kolor i kształt. Skoro mowa o tarasie nie możemy zapomnieć o niezbędnym na nich meblach takich jak: stolik, wygodne krzesła lub fotele. Najlepiej by były kute lub z malowanego na biało drewna oraz przyozdobione wielobarwnymi poduchami. Przed palącym słońcem osłonić można się stylową markizą lub jasnym, materiałowym parasolem na drewnianej konstrukcji. Świetną dekoracją będą zioła w kamiennych donicach lub drewnianych skrzynkach ustawione na patio. Warto również ustawić na nim kilka dużych świeczników lub latarni, które nadadzą świetny klimat. Sprzyjając relaksowi, będą jednocześnie uroczą ozdobą ogrodu. Niewątpliwą dekoracją może być również kamienna ławeczka postawiona w malowniczym miejscu. Zlokalizować można ją przy zbiorniku wodnym. Jednakże warto pamiętać, że w stylu śródziemnomorskim brak miejsca na oczka wodne. Lepiej sprawdzą się płytkie baseny z fontannami lub oryginalne fontanny naścienne. Mając więcej miejsca w swoim ogrodzie śródziemnomorskim, pokusić można się o zbudowanie przewiewnej klimatycznej altany. Jak wspomniano wcześniej, ogród tego typu jest królestwem roślin pnących. Warto zaaranżować specjalne siatki i pergole, które ułatwią im rośnięcie, a ponadto będą wspaniałą dekoracją. W celu nadania ogrodowi jego charakterystycznego, eleganckiego i zmysłowego stylu świetnie sprawdzą się małe dodatki. Nie może zabraknąć w nim dekoracyjnych terakotowych waz, donic i skrzyń, w których rosnąć mogą różnorakie rośliny.

 

Powinny obowiązkowo znaleźć się w naszym ogrodzie. W ramach ozdoby i stworzenia śródziemnomorskiego klimatu świetnie sprawdzą się charakterystyczne murki, które pomalować można na kolor biały lub błękitny, jak również pozostawić w ich naturalnym, ceglanym kolorze. Skupiając się na dekoracji ogrodu, nie można zapomnieć o przystrojeniu domu. Warto ustawić na parapecie wiele małych doniczek z kwitnącymi kwiatami. Można również ekstrawagancko zawiesić na ścianie budynku.

Ogród śródziemnomorski to świetna propozycja dla początkujących ogrodników lub osób posiadających mały teren do zagospodarowania. Rośliny nie są trudne w pielęgnacji, a koszty aranżacji ogrodu są stosunkowo niskie. Już kilka roślin i elementów dekoracyjnych pozwala na stworzenie uroczego, wakacyjnego ogrodu w stylu śródziemnomorskim. Co ważne jego klimatem można cieszyć się cały rok, a nie tylko podczas wakacyjnych wojaży!

Inne posty

Popularne posty

Menu