Top 10 najpopularniejszych bylin na skalniak
29 października 2021Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon. Top 10 roślin kwitnących na żółto.
10 listopada 2021Obok krzewów, drzew i roślin kwitnących, pnącza zajmują ważne miejsce w ogrodach. Ich zdecydowanym plusem jest to, że osiągają względnie szybki wzrost i to, że wspinają się po podporach, czyniąc nasz ogród niezwykle ozdobnym. Prezentujemy siedem najpopularniejszych roślin pnących, jakie znaleźć można w ogrodach.
1. Bluszcz
Bluszcz to jedna z najpopularniejszych ogrodowych roślin pnących, uprawiana już w starożytnej Grecji i Rzymie, Jest ceniona za atrakcyjne, wiecznie zielone liście. Jest to wiecznie zielona roślina pnąca dorastająca do 30 m wysokości i dająca 0,5-1 m nowego przyrostu rocznie. Jest bardzo długowieczny, najstarsze okazy mają ponad 200 lat. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych, które przylegają do podpory. Bluszcz przechodzi przez dwa etapy rozwoju: młodzieńczy (wzrost) i dorosły (kwitnienie i owocowanie), które znacznie różnią się wyglądem rośliny i pokrojem wzrostu. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Nie lubi suchych, kwaśnych gleb, ale dobrze toleruje większość przeciętnych gleb.
2. Chmiel
Chmiel zwyczajny ( Humulus lupulus ) najczęściej kojarzy się z piwem, ponieważ jego owoc (potocznie zwany „stożkiem”) jest niezbędnym składnikiem do produkcji tego popularnego napoju. Jest jednak mniej znany jako cenna, bujna roślina pnąca. Chmiel pospolity najlepiej rośnie i najlepiej wybarwia się na słońcu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych pod warunkiem, że gleba ma dobrą zdolność zatrzymywania wody i jest lekko wilgotna lub wilgotna. Na żyznej glebie rośnie obficiej. Chmiel pospolity jest mrozoodporny i z powodzeniem może być uprawiany w strefach 5-8. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych, jak i średnich ogrodach, zwłaszcza o naturalistycznym wyglądzie lub w zestawieniach kolorystycznych. Chmiel z łatwością może pokryć ogrodzenia, drzewa, altany, łuki, pergole i inne podpory lub niewielkie budynki.
3. Glicynia
Glicynia ceniona jest z uwagi na piękny wygląd oraz niezwykły zapach zwisających kwiatów. Uprawa glicynii jest dość prosta. Wisteria to pnącze, która wymaga solidnego podparcia i regularnego przycinania, aby utrzymać ją pod kontrolą. Otwarte tereny otoczone trawnikami, które można łatwo skosić, są idealne do uprawy glicynii. Wisteria nie radzi sobie dobrze na mrozie, więc upewnij się, że otrzymuje dużo światła słonecznego. Ta winorośl wymaga głębokiej, żyznej gleby, która jest nieco wilgotna, ale toleruje wiele warunków glebowych. Po posadzeniu, przycinanie jest jedynym ważnym wymogiem pielęgnacji winorośli.
4. Powojnik
Do niedawna tylko garstka odmian powojników była łatwo dostępna. Niektóre z tych tradycyjnych faworytów to Jackmanii, General Sikorski, Henryi i Comtesse de Bouchard. Ale powojniki stały się niezwykle popularną rośliną wieloletnią, a dziś przeciętne lokalne centrum ogrodnicze oferuje dziesiątki różnych wyborów. Zanim winorośl powojników dojrzeje i zacznie intensywnie kwitnąć, może minąć kilka lat. Aby skrócić czas oczekiwania i zapewnić sobie sukces, najlepiej kupić roślinę, która ma co najmniej dwa lata. Powojniki różnią się potrzebą przycinania. Niektóre odmiany kwitną na zeszłorocznych winoroślach, więc na wiosnę należy unikać przycinania ich do ziemi. Inne kwitną na winoroślach z bieżącego roku, więc nie mają nic przeciwko przycinaniu do ziemi każdego roku. Zamiast doprowadzać się do szaleństwa, próbując śledzić idealną technikę przycinania dla każdej odmiany, wypróbuj zdroworozsądkowe podejście: pozostaw wzrost z poprzedniego roku na miejscu do połowy wiosny. Rozpocznij przycinanie dopiero wtedy, gdy zobaczysz, które winorośle są martwe, a które zaczynają odpadać.
5. Winobluszcz
To pnącze potrzebują słonecznej (w pełnym słońcu) do (pół-) zacienionym miejscu , jak będą rozwijać się piękne jesienne kolory w słońcu. Odległość między dwoma roślinami: 2,5 – 5 metrów. Jest to pnącze z samoprzylepnymi podkładkami, które przylegają do prawie każdej powierzchni. Wzrost jest szeroki i wachlarzowaty; pędy będą rosły zarówno poziomo, jak i pionowo. Ten bluszcz może osiągnąć wysokość 20 metrów i więcej, przy rocznym przyroście 1 – 2 metrów. Pędy mogą zwisać.
6. Akebia
Bardzo zdrowe pnącze, cenione za filigranowe liście i szczególnie trwałe ulistnienie; może być stosowany na wiele sposobów do zazieleniania elewacji. Preferuje częściowo zacienione miejsce w ogrodzie. Chociaż roślina będzie rosła w pełnym słońcu, najlepiej radzi sobie z ochroną przed popołudniowym upałem. Gleba pod uprawę tego pachnącego pnącza powinna być gliniasta z odpowiednim drenażem i dużą zawartością materii organicznej. Ponieważ tempo wzrostu akebi jest tak szybkie, stanowi doskonałą osłonę dla altan, krat, pergoli lub płotów.
7. Wiciokrzew
Wiciokrzewy to wytrzymałe pnącza o oryginalnych kwiatach. Pnącza te wytwarzają pachnące kwiaty, a następnie czerwone jagody, które zjadają ptaki (jagody są trujące dla ludzi). Wiciokrzewy są często wykorzystywane do tworzenia żywopłotów. Wiciokrzewy pnące należy uprawiać w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie w półcieniu, najlepiej z korzeniami w cieniu, ale z łodygami w słońcu, np. u podstawy ściany lub ogrodzenia od strony zachodniej. Rośliny podlewać w okresach suszy, a wiosną podlewać nawozem uniwersalnym. Wiciokrzewy przycinamy po kwitnieniu, odcinając pędy boczne, aby zachować zgrabny kształt.