Top 10 najpopularniejszych bylin na skalniak

rośliny na skalniak wieloletnie byliny najpopularniejsze

Przy wyborze roślin na skalniak, warto kierować się tym, aby roślina była mało wymagająca oraz stanowiła ozdobę na większą część ogrodu. Warto również tak dobrać rośliny, aby każda z części roślin stanowiła ozdobę na różną porę roku. Dzięki temu nasz ogród skalny będzie prezentował się pięknie. W tym artykule przedstawiamy byliny, które powinny znaleźć się na każdym skalniaku.

1. Rojnik – wszystkie odmiany

Rojniki to niewielkie, zwarte rośliny, tworzące charakterystyczne dla tego gatunku rozety zimozielonych liści.  Rojniki zakwitają, ale ich kwiaty mają mniejsze znaczenie, gdyż u rojnika największa ozdobą są liście. Istnieje wiele pięknych odmian rojników różniących się od siebie przede wszystkim kolorem rozety i kształtem liści. Najpopularniejsze rojniki to: rojnik: Mahogany, Oddity, Othello, Alladyn, Faraon, Fidel, Jubilee, Rubin, Sabat, Blue Star, rojnik murowy Purpureum, rojnik pajęczynowaty, rojnik pospolity, rojnik górski.

rojniki na skalniak ogród skalny

2. Bergenia sercowata Bergenia cordifolia

Bylina o dużych, okrągławych, skórzastych liściach. Jesienią liście stają się czerwone. Bergenia sercolistna jest częściowo zimozielona. Ta odmiana bergeni posiada silne, czerwone pędu, ukazujące się w kwietniu. Kwiaty są lilaróżowe. Bergenia jest rośliną bardzo mało wymagającą. W półcieniu, na wilgotnym podłożu wzrost bujniejszy. Do stosowania w ogrodzie skalnym, nad wodą i do zadarniania w dużych grupach kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk.

bergenia na skalniak roślina uprawa wymagania odmiany

3.  Dąbrówka rozłogowa Mahogany Ajuga reptans

Dąbrówka Mahogany charakteryzuje się piękną, oryginalną, ciemnomahoniową barwą. Bardzo szybko zarasta powierzchnie wokół siebie tworząc niskie „dywaniki” okrągłych liści. Wiosenne kwiaty w kolorze ciemnoniebieskim dodają jej tylko uroku. Przykryta śniegiem potrafi przetrwać przez całą zimę, by na wiosnę być eleganckim dodatkiem do roślin cebulowych również w donicach. Dąbrówka jest częściowo zimozielona, jednak w bezśnieżne zimy części nadziemne mogą przemarzać.

dąbrówka rozłogowa na skalniak ogród skalny bylina

4. Dzwonek karpacki Karl Foerster Campanula carpatica

Dzwonek karpacki Karl Foerster jest rośliną ozdobną. Kwiaty byliny mają barwę fioletowo-niebieską, natomiast jej liście są standardowo zielone. Kwiaty są uniesione ku górze, w środku widnieją piękne biało-niebieskie kwiaty. Nie jest to duża roślina, albowiem maksymalna wysokość na jaką wyrasta to 40 centymetrów. Do prawidłowego i szybkiego rozwoju potrzebuje ona przepuszczalnej oraz żyznej gleby.

dzwonek karpacki na skalniak ogród skalny najpopularniejsze rośliny

5. Goździk pierzasty Magic Dianthus plumaris

Goździk Magic osiąga do 20 cm wysokości, posiada niebiesko- zielone liście i łodygi, które tworzą „dywan” ze swoich kwiatów. Odmiana kwitnie na różowo, kwiaty pojawiają się w maju i przepięknie prezentują się na ogrodzie skalnym. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

goździk magic goździki na skalniak sklep cena wymagania uprawa

6. Rozchodnik kaukaski Variegatum oraz inne odmiany

Rozchodnik kaukaski Variegatum (Sedum spurium) to roślina bylinowata, dorastająca do wysokości 15 cm. Jest rośliną zadarniającą, o zimno zielonej barwie liści, w kształcie jaja, lekko karbowane. W okresie od czerwca do sierpnia, na pędach pojawiają się kwiatostany, w odcieniu ciemnokarminowym. Zarówno też rozchodnik, jak i inne idealnie sprawdzą się na ogrodach skalnych.

rozchodnik kaukaski variegatum rośliny na skalniak uprawa wymagania

7. Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa porasta podłoże niezliczoną liczbą rozetek zielonych miękkich liści. Rośliny kwitną od kwietnia do maja na cieniutkich pędach, kwiaty przypominają białe różyczki. Skalnica lubi chłodne stanowiska w półcieniu, nie przepada za słońcem. Preferowane jest podłoże przepuszczalne i próchniczne. Bylina ta jest bardzo dobrą rośliną okrywową.

skalnica arendsa na skalniak ogród skalny

8. Wrzosy i wrzoścce- wszystkie odmiany

Wrzosy to krzewinki, co oznacza, że mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Dorastają do 15-60 cm wysokości i tworzą kształtne poduchowate kępy. Ich liście są zimozielone, u różnych odmian bywają cytrynowe, żółte, pomarańczowe albo szare. Kwiaty, oprócz wrzosowych, mogą być jasnoróżowe, intensywnie fioletowe, czerwone lub białe, pojedyncze lub pełne. Rozwijają się od sierpnia do października, są miododajne. Nadają się do ogrodów skalnych.

wrzos wrzosy na ogród skalny skalniak wrzosowisko uprawa wymagania

9. Floks White Delight

Niska, płożąca się bylina, posiadająca mocno ulistnione pędy. Dorasta do 10 cm wysokości. Rośnie silnie, wiosną pokrywając się dużą ilością śnieżnobiałych kwiatów – stąd nazwa. Liście szydlaste, lekko kłujące. Tworzy przepiękne, szybko rozrastające się, płożące dywany, doskonałe do zadarniania powierzchni. Floks nie ma specjalnych wymagań, może rosnąć na dowolnej glebie ogrodowej.

floks white delight na skalniak uprawa wymagania sadzenie

10. Rozularia płaskolistna

Rozularia płaskolistna to niezwykle atrakcyjna roślina, należąca do grupy bylin. Rośnie ona bardzo zwarto, charakteryzuje się przepięknym pokrojem pędów o bardzo grubych i mięsistych zielonych liściach, przypominających kształtem szyszki. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, przez po poleca się ją bardzo na skalniaki.

rozularia skalniak ogród skalny wymagania uprawa sadzenie

 

Inne posty