Jak odstraszyć komary?
7 września 2017Dobroczynne właściwości mięty
12 września 2017Co warto wiedzieć o tujach
Tuje to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach. Używane są w różnych celach, są to rośliny bardzo uniwersalne, mogą pełnić funkcję dekoracyjną jak i funkcjonalną (na przykład żywopłoty). Warto jednak wiedzieć w jaki sposób je sadzić, gdzie kupić, kiedy można je dobrze zasadzić i jak przygotować podłoże. Pomimo ogromnej popularności, nie są to rośliny, które można zasadzić i o nich zapomnieć.
Kupno tui
Jako, że są to naprawdę popularne w Polsce rośliny, można je dostać praktycznie w każdym centrum ogrodniczym a nawet popularnych marketach. Jednak nie jest najlepszym pomysłem kupowanie tej rośliny z dużych, niepewnych skupisk. Często są wtedy w złej kondycji, szybko usychają i nie będą stanowić zbyt dobrej i długiej ozdoby w ogrodzie. Warto wybrać najbardziej sprawdzone miejsca czy renomowane firmy ogrodnicze.
W jakim okresie sadzić tuje? Jak przygotować glebę?
Tuja to roślina uniwersalna i można ją sadzić praktycznie przez cały okres wegetacji. Najlepszym okresem jest tutaj czas od połowy kwietnia aż do jesieni (maksymalnie 6 tygodni przed pierwszym przymrozkiem). Tuje są odporne na mróz, jednak warto dać im czas na mocne ukorzenienie się i odpowiednie przyjęcie. Ważne jest także przygotowanie gruntu. Musi być to ziemia przepuszczalna i bardzo żyzna. Pomimo tego, że mówi się, że tuje są odporne na różne warunki i nie wyrosną tylko na wyjątkowo jałowej glebie, to warto im dać jak najlepszą glebę. Ważne są także inne aspekty – tuje potrzebują dużo światła i powinny być osłonięte od wiatru. Drugą sprawą jest to, że tuja potrzebuje miejsca dla siebie. Nie jest dobrym pomysłem posadzenie tui na trawniku, ponieważ będą nawzajem sobie podbierać wodę i składniki odżywcze.
Sadzenie tui
Po odpowiednim wyborze miejsca należy wykonać kilka ważnych czynności. Na samym początku należy zanurzyć tuje w dużym wiadrze z wodą na około 10 minut (cała bryła korzeniowa). Dzięki temu nasiąknie i lepiej się przyjmie. Do posadzenia tui będzie potrzebny głęboki dołek (około dwa razy większy niż cała bryła korzeniowa). Ten dół warto jest wypełnić odkwaszonym torfem lub specjalistycznym podłożem do iglaków. Jak już wyżej zostało wspomniane, tuja może być posadzona w odległości co najmniej 50 centymetrów od trawy czy innych roślin, aby nie konkurowały wzajemnie o wodę i inne składniki pokarmowe z gleby. Przy samodzielnym sadzeniu tui należy także dać im przestrzeń pomiędzy nimi samymi.
Warto pamiętać, że one się rozrosną. Także tutaj dobrym wyborem będzie zachowanie minimum 50 centymetrów odległości pomiędzy pojedynczymi drzewkami – także w przypadku gęstego żywopłotu. Zbyt gęste posadzenie roślin nie będzie dobrym pomysłem. Na początku może i będzie gęsto, ale potem rośliny będą na siebie nachodzić. Im będą większe tym będą potrzebowały także więcej składników odżywczych i wody, przez co mogą chorować bez odpowiedniej przestrzeni. W przypadku żywopłotów należy także zachować odpowiednią odległość od ogrodzenia (także warto kierować się liczbą 50 centymetrów).
Jak dbać o tuje?
Tuje to rośliny, które lubią podlewanie. Oczywiście nie mogą być one całkowicie zalane wodą, jednak regularnie dostarczanie im wody, szczególnie podczas upalnych dni, będzie dobrym wyjściem. Podlewać należy tylko rano i wieczorem (nigdy nie w południe w największym słońcu!). Dobrym pomysłem będzie też okrycie tui warstwą kory drzewnej – najlepiej sosnowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda z ziemi nie będzie tak szybko odparowywała, a chwasty nie będą się rozrastały w takim tempie. Dodatkowo jest to świetne rozwiązanie estetyczne. Aby tuje były w jak najlepszym stanie warto jest nie pozwolić na rozrost chwastów wokół nich.
Także nie można zapomnieć o odpowiednim ich przycinaniu, aby nadać im kształt i nie pozwolić na rozwój chorób. Przyschnięte lub chore gałązki należy od razu ucinać i jak najszybciej zacząć dbać i starać się odratować każde drzewko. Tuje niestety jak już zachorują i nie będą odpowiednio leczone, mogą szybko się zarażać i usychać.
Jaka tuja do jakiego ogrodu?
Odmian tui jest wiele. Inne rodzaje nadają się do żywopłotu, a inne jako niski, dekoracyjny iglak. Żywotnik zachodni (tuja occidentalis) to najpopularniejsza odmiana stosowana do żywopłotu. Osiąga nawet do 20 metrów wysokości. Tuja szmaragd to zaś odmiana wyżej wymienionego typu. Troszkę niższa i również nadająca się do żywopłotu. Brabant to zaś jasnozielony rodzaj tui, także znane w Polsce. Kolejną odmianą jest rheingold, początkowo przypomina krzew, jednak z biegiem czasu osiąga formę stożka. Globosa to zaś mniejszy typ tui kulistej. Jedną z trudniejszych w uprawie odmian tui jest żywotnik wschodni. Ta roślina soliterowa potrzebuje włożenia sporo wysiłku w uprawę. Bardzo wrażliwa roślina jest jednak bardzo pokaźna. Osiąga nawet 10 metrów wysokości, jednak nie jest zbyt odporna na mrozy czy upały i susze. Cenione są także ze względu na bardzo estetyczne, jajowate szyszki o długości około dwóch centymetrów.