Top 10 najpopularniejszych wiosennych krzewów ogrodowych.
3 grudnia 2021Co posadzić w donicach na balkonie i tarasie. Rośliny wieloletnie i zioła.
6 grudnia 2021Ozdobą każdego ogrodu są kwitnące rośliny, które przyciągają wzrok tych, którzy na nie patrzą. Wśród wielu reprezentatywnych odmian idealnych do tej czynności jest między innymi azalia japońska – niski krzew z rodziny rododendronów. By ładnie rosła, azalia wymaga pewnych działań, za które odwdzięcza się każdego roku.
Azalia japońska – odpowiedni krzew do ogrodu
Azalia japońska, w zależności od odmiany, osiąga najczęściej do 50 do 80 centymetrów wysokości – choć istnieją także odmiany osiągające wysokość do 150 centymetrów – a jej kwiaty mogą mieć różną barwę, na przykład białą, w różnych odcieniach różowego czy nawet fioletową. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Pochodzi z japońskich wysp Honsiu, Kiusiu, Sikoku oraz południowej części Hokkaido. Do Europy przybyła w połowie XIX wieku. Azalia jest uznawana za roślinę ozdobną.
Uprawa
Dobrze jest wiedzieć, w jakim stopniu wymagająca jest azalia japońska – uprawa tego krzewu to przede wszystkim przygotowanie dla niej odpowiedniego miejsca. Azalia najlepiej czuje się, kiedy podłoże jest przepuszczalne, żyzne i kwaśne – pH powinno wynosić między 3,5-4,5 jak w przypadku innych roślin wrzosowatych. Przeznaczone dla niej stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, ważne jest także osłonięcie przed wiatrem – głównie w okresie zimowym, gdy jest on bardzo zimny.
Odmiany azalii japońskiej
Istnieje wiele różnych odmian tego krzewu, a tym, co zazwyczaj je różni, jest wysokość oraz kolor kwitnącego kwiatu. Wszystkie mają jednak takie same wymagania względem stanowiska oraz podłoża. Cieszą się sporą popularność, warto – myśląc o swoim ogrodzie – pochylić się nad tymi, które podkreślą jego charakter. Jest cecha, która wpływa na to, jak popularna jest azalia japońska – zimozielona roślina stanowi ozdobę ogrodu także zimą, kiedy to jej liście są wciąż obecne i widoczne.
Azalia japońska Geisha Orange
Odmiana ta stworzona została w Niemczech w 1971 roku. Zwarty i wolno rosnący krzew – po dziesięciu latach osiąga wysokość około czterdziestu centymetrów. Jego liście są dwusezonowe – każdy z nich żyje dwa lata, dlatego też część z nich pozostaje na roślinie na zimę. Kwitnie obficie na początku maja, kwiaty są pojedyncze i liczne, a ich kolor to intensywna czerwień z pomarańczowymi odcieniami. Szczególnie ładnie prezentuje się, kiedy jest zasadzona na skalniakach lub alpinariach.
Azalia japońska Eisprinzessin
Ozdobna azalia japońska. Biała, jeżeli chodzi o barwę jej pełnych kwiatów, które pojawiają się w maju i w czerwcu. Nadaje się do sadzenia w ramach tworzonych rabat czy reprezentatywnych ogrodów. Wolnorosnąca na wysokości, osiąga znaczną szerokość, tworząc półkulę lub poduchę. Jej przekrój jest zwarty i gęsty. Ozdobą tej odmiany są również skórzaste liście, które przebarwiają się jesienią na czerwonobordowo.
Azalia japońska Maruschka
Odmiana Maruschka charakteryzuje się poduchowatym pokrojem oraz licznymi i drobnymi kwiatami przybierającymi barwę karminowoczerwoną. Jak inne azalie jest wolno rosnąca – osiąga wysokość do 40 centymetrów w ciągu dziesięciu lat. Posiada zielone liście, które w okresie zimowym przebarwiają się i przyjmują kolor brązowy. Na kwiatostany składa się zazwyczaj 6-7 ozdobnych kwiatów.
Azalia japońska Rokoko
Odmiana Rokoko jest jedną z najchętniej wybieranych ze względu na swoje zwarte kwiatostany. Kwiaty pojawiają się wiosną, kwitnienie jest obfite, a kwiaty zmieniają swój kolor – najpierw jest on karminowo-różowy, po czym przechodzi w wyraziście różową barwę.. Odmiana ta stanowi mieszankę dwóch innych: Rubinstein oraz Johanna. Uprawiana jest od 1987 roku.
Sadzenie
Wiadomo już, kiedy kwitnie azalia japońska, kiedy sadzić ją, by mieć odpowiedni efekt? Najlepszą porą jest okres wegetacyjny – jako miesiąc wymienia się kwiecień – gdyż krzew ten przesadzany jest z pojemników.
Przed zasadzeniem tej rośliny należy przygotować dla niej podłoże poprzez wykopanie dołu o średnicy 100 centymetrów i głębokości 50 centymetrów oraz napełnienie go mieszanką kory z drzew iglastych i torfu wysokiego. Każda sadzonka powinna zostać zasadzona na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w pojemniku. Młode rośliny należy obficie podlać.
Dobrze jest sadzić je w grupach po kilka roślin, zachowując przy tym rozstaw 2 metry na 2 metry. Należy pamiętać, by na zimę okryć krzew gałęziami drzew iglastych lub agrowłókniną.
Pielęgnacja
Jest wiele czynności, które należy wykonywać po zasadzeniu, jednak jest coś, czym wyróżnia się azalia japońska – przycinanie tego krzewu nie jest bowiem konieczne. Jedynym, co trzeba zrobić, jest usunięcie uszkodzonych pędów i przekwitłych kwiatostanów. Jeżeli chce się, by młode pędy rosły szybciej, najlepszym sposobem na to jest przycięcie tych starszych. Zabieg ten pomoże rosnąć młodym pędom.
Na rynku możemy kupić odpowiednie nawozy do azalii japońskiej. Wyróżnia je wolne działanie przy zachowaniu odpowiedniej dawki 25-40 gram na jeden metr kwadratowy. Wymagane jest również regularne podlewanie.