Co posadzić w donicach na balkonie i tarasie. Rośliny wieloletnie i zioła.

rośliny na taras i balkon wieloletnie zioła

Aby ubarwić nasz taras lub balkon powinny się na nim znaleźć odpowiednie rośliny balkonowe. Niekiedy są to kwiaty czy zioła, a czasem zwykła trawa ozdobna. Poniżej przedstawię kilka propozycji na to jak to zrobić.

Wieloletnie rośliny na balkon

Modrzewnica pospolita (Compacta Andromeda polifolia) – należy do roślin balkonowych hodowanych ze względów estetycznych, naturalnie rosnącą można ja spotkać na wrzosowiskach. Roślina ta jest niezwykle ozdobna z różowych kwiatów i srebrzysto zielonych liści. Zasadzenie jej na słonecznym lub nasłonecznionym balkonie lub tarasie będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż modrzewnica uwielbia słoneczne lub często nasłonecznianie miejsca.

Jest to roślina mrozoodporna więc idealnie sprawdzi się do ogrodów całorocznych. Należy pamiętać, że modrzewnica musi mieć wilgotną glebę o dużej kwasowości, podobną do tej na torfowiskach.

Lebiodka pospolita (Aromata Origanum vulgare) – zwana również jako Oregano. jest to roślina okrywowa, z rzędu wieloletnich. Oregano jest używane w naszej kuchni do wielu potraw. Świeże doda naszym daniom dużo smaku. Oregano w donicach balkonowych i tarasowych sprawdzi się również jako roślina ozdobna, ponieważ ma piękne kwiaty o różowo- liliowej barwie. Wymagania glebowe Lebiodki nie są wysokie więc każdy może ją mieć na balkonie czy tarasie, należy jednak pamiętać, że jak każda roślina lubi ona wilgotną ziemię i należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza po zimie.

Lubczyk ogrodowy (Leviscitum officinalis) – jest to wieloletnia roślina, która z pewnością nada naszym balkonom oraz tarasom zapachu i koloru. W naszej kuchni wykorzystujemy liście ze względu na walory smakowe, jednak w zielarstwie wykorzystywany jest korzeń ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ze względu na walory estetyczne może przypasować do gustu minimalistom, gdyż w czasie kwitnienia ma ona bardzo drobne kwiatki w odcieniu żółci. Wymaga hodowania w dobrych gatunkach gleb, które powinny cechować się dobrym spulchnieniem i przepuszczalnością. Jest to roślina mrozoodporna, która znosi trudny i mroźny klimat, nie wymaga więc od nas specjalnych zabezpieczeń na zimę.

Mięta czekoladowa (Mentha piperita) – jest to wieloletnie mrozoodporne zioło, ma słodki zapach a w smaku da się wyczuć delikatna nutkę czekolady, z tego względu jej nazwa. Z walorów estetycznych, podczas kwitnienia ma piękne białe kwiaty. Ta odmiana mięty jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w wilgotnej, przepuszczalnej i piaszczystej glebie. Pięknie prezentuje się zarówno w glebie jak i w donicach. Będzie wzbogacać nasz balkon i taras nie tylko o kolor oraz piękne kwiaty, ale również będzie nam służyć jako składnik do deserów oraz do różnych dan w naszej kuchni.

Mięta kędzierzawa (Mentha spicata var. crispa) – kolejna odmiana mięty, również mrozoodporna i wieloletnia. Mięta ta ma piękny i mocny zapach. Wywar z liści pomoże nam jako zioło lecznicze na różne dolegliwości żołądkowe. Mięta ta ma bardzo mocny aromat, więc należy pamiętać o umiarze dodając ją do dań. Roślina ta najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych do częściowo zacienionych, preferuje glebę przepuszczalną, o średnim stopniu żyzności, umiarkowanie wilgotną. Idealnie sprawdzi się na balkonach i tarasach.

Z ziołolecznictwa, doskonale się sprawdzą:

Melisa lekarska (Melissa officinalis) – jest to roślina wieloletnia, mrozoodporna. Idealnie wpasuje się w ogrody i donice ziołowe. Dopełni nasz balkon i taras i kolejne zioło mające praktyczne zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w ziołolecznictwie. Melisę można również stosować w eteroterapii, gdyż po potarciu liście wydzielają delikatny i kojący zapach cytryny. Melisa wymaga osłoniętego od wiatru, ciepłego miejsca, ale nie będzie jej przeszkadzać, jak zasadzimy ja w nieco zacienionym miejscu. Do jej uprawy najlepsza będzie żyzna, wilgotna gleba, lekko przepuszczalna i zasobna w wapń. Należy pamiętać, żeby tak jak inne zioła, miała ona wilgotną glebę. Trzeba jednak szczególnie pilnować, żeby wilgotność nie była za duża, tak żeby woda nie stała w glebie. Jeśli tego nie dopilnujemy to gleba może pleśnieć.
Oraz:
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – inaczej waleriana, kocia trawa czy Bierdzan. Roślina ta jest mrozoodporna, wykazuje właściwości lecznicze. Jego zapach, na naszym balkonie czy tarasie, będzie na nas wpływał uspokajająco i kojąco na nasze nerwy. Posiada ona białe, jasno-fioletowe lub biało-różowe kwiaty, będzie więc w naszym ogrodzie również pełnić funkcję estetyczną.
Jest to tylko kilka przykładów roślin i ziół jakie możemy zasadzić na swoim balkonie czy tarasie. Nie musimy się ograniczać z kolorami i ziołami. Możemy stosować co tylko chcemy. Należy pamiętać jednak o umiarze, tak żeby nie zagracać naszego balkonu samymi roślinami, tak że aż nie da się przejść. Na tarasie również należy znać umiar tak aby ogrom i ilość roślin nie przygniatała nas podczas odpoczynku letnim słońcu.

 

Zachęcamy także do przeczytania wpisu odnośnie przypraw w ogrodzie:

https://sekretyogrodnika.pl/przyprawy-ogrodzie/

Inne posty