Juka ogrodowa na balkonie, tarasie i w ogrodzie – jak ją uprawiać?
29 listopada 2021Bukszpan wieczniezielony – uprawa, sadzenie, przycinanie, choroby i zastosowanie.
30 listopada 2021Begonia i pelargonia – odmiany, wymagania – idealne kwiaty doniczkowe na balkon i taras.
Ładnie ozdobiony kwiatami balkon to jednocześnie ozdoba mieszkania i przyjemność dla mieszkańców, urocza namiastka ogródka przydomowego, który cieszy oczy, uspokaja i łączy ze światem przyrody. Wśród licznych odmian roślin balkonowych, prym wiodą przede wszystkim pelargonie i begonie. Obserwując polskie balkony i tarasy, można śmiało dojść do wniosku, że oba te gatunki królują tam niepodzielnie, dzieląc jednak zgodnie swoje królestwo w zależności od nasłonecznienia.
Tak więc od strony najbardziej nasłonecznionej sadzimy lubiące słońce pelargonie. Będą tam dobrze rosły nawet mimo upałów. Natomiast na balkonach od strony północnej, czyli zacienionych, posadzimy begonie. Lokalizacja taka ma duże znaczenie, gdyż kwiaty te obficie kwitną, ale tylko wtedy, gdy są posadzone w odpowiednich stanowiskach. Gdy nie uwzględnimy ich preferencji, będą rosły i kwitły słabo, a nawet mogą usychać i karłowacieć.
Królowa koloru: pelargonia na słońce
Pochodząca z Afryki pelargonia to roślina lubiąca ciepło i nasłonecznienie, jednak nie należy zapominać, że podczas upałów trzeba ją podlewać dwa razy dziennie a raz w tygodniu zastosować odżywkę. Ważne również, aby przygotować dla niej odpowiednią ziemię przepuszczalną i żyzną, chociaż nie ma ona zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Pelargonia ta ceniona jest z powodu długiego okresu kwitnienia od kwietnia do późnej jesieni oraz stosunkowo łatwej uprawy. Najpopularniejszą odmianą jest pelargonia rabatowa, charakteryzująca się bogactwem kolorów i odcieni. Osiągająca do 50 cm wysokości bylina o intensywnym zapachu wydzielanym przez liście, zwraca uwagę różnorodnością barw drobnych kwiatów: białych, różowych, fioletowych i czerwonych. Mimo nazwy pelargonię rabatową można ją uprawiać na balkonach i tarasach w pojemnikach i donicach.
Natomiast do typowych odmian na tarasy i balkony należy pelargonia kaskadowa. Ma ona formę zwisającą dzięki pędom, osiągającym długość nawet 1.5 m, przy czym przyrost w czasie sezonu może osiągać nawet 0,5 m. Ona również charakteryzuje się kwiatami w kolorach białych, różowych, czerwonych, fioletowych oraz łączonych dwubarwnych. Kwitnie przeważnie od kwietnia do października.
Do ciekawych odmian należy pelargonia pachnąca, zwana też anginką lub geranium, różniąca się od pozostałych gatunków z uwagi na wydzielany przez liście charakterystyczny zapach przypominający miętę lub cytrynę. Jest to półkrzew, osiągający wysokość do 1 m. Chętnie sadzona jest na tarasach ze względu na zapach odstraszający komary. Pelargonię łatwo rozmnażać poprzez umieszczenie w pojemniku z wodą odciętego pędu ( sadzonki), który szybko się ukorzeni. Proces ten można także przeprowadzić w ziemi, zakopując na głębokość 20 cm i regularnie podlewając do momentu zawiązania się liści.
Królowa wielu odmian – begonia
Drugą rośliną idealnie nadającą się na balkony i tarasy jest begonia, pochodząca z Ameryki Południowej. Ze względu na łatwość jej krzyżowania, obecnie występuje 1500 odmian tej rośliny. Najpowszechniejsze z nich to: begonia bulwiasta wielkokwiatowa, begonia drobnokwiatowa, begonia stale kwitnąca oraz begonia kaskadowa. Podczas gdy pelargonia lubi miejsca słoneczne i dobrze naświetlone, begonia woli półcień i chłodniejsze stanowiska. Jest to świetna alternatywa w przypadku, gdy balkon czy taras znajduje się po stronie północnej.
Begonia stale kwitnąca występuje w postaci zawartej, przypominającej krzaczek wysokości 15- 50 cm o grubych błyszczących liściach w kolorze zielonym, brązowym, czerwonym lub brunatnym. Liczne lecz niewielkie kwiaty przeważnie mają kolor biały lub różowy, lecz często występują też w odmianie wielokolorowej. Nazwa tej rośliny jest myląca, gdyż roślina nie kwitnie bez przerwy. Niemniej jej kwitnienie jest długie, bo od czerwca do końca listopada. Jest to odmiana obficie kwitnąca, jednak jak wszystkie begonie nie lubi suszy, która może zahamować kwitnienie, o czym należy pamiętać. Aby kwitnienie wzmocnić, trzeba wybierać dla niej ziemię żyzną, próchniczą i od czasu do czasu wzmacniać nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin intensywnie kwitnących.
Begonia bulwiasta natomiast ozdabiająca nasze balkony i tarasy zachwyca nie tylko barwami i kształtem kwiatów, ale też pięknem lśniących i mięsistych liści o wyjątkowym wykroju. Kwiaty tej begonii występują w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Bywa, że są to pełne i duże kwiaty prezentujące całą gamę kolorów od czerwonej po pomarańczową i łososiową. Niekiedy przybierają też kolor biały lub żółty. Tak jak pozostałe gatunki begonii, kwitnie od ostatnich dni wiosny do pierwszych przymrozków. Roślina zaskakuje różnorodnością, ponieważ jej pędy mogą mieć długość kilkunastu centymetrów lub kilkadziesiąt, co sprawia, że może znaleźć zastosowanie niemal wszędzie i w każdej aranżacji balkonu czy ogrodu oraz mieszkania. Jak pozostałe begonie, wymaga ona podłoża próchniczego, lekko kwaśnego.
Nazwa begonii bulwiastej związana jest z jej częścią podziemną stanowiącą bulwy, które po wykopaniu jesienią możemy przechować, by na wiosnę ponownie zasadzić je w ziemię do skrzynek czy donic. Aby się nadawały do rozsady, muszą jednak posiadać po dwa pączki. Jeżeli owe bulwy są dosyć duże i nieuszkodzone, zapewnią pięknie kwitnącą roślinę w następnym roku. W tym celu należy je podzielić w marcu i wysadzić do odpowiednich skrzynek. Dobrym sposobem wobec begonii bulwiastej jest przed wyniesieniem jej na balkon czy taras zahartowanie rośliny. Dwa tygodnie przed wysadzeniem najlepiej wynieść skrzynki na zewnątrz na kilka godzin, wydłużając stopniowo czas przebywania na świeżym powietrzu aż do czasu pozostawienia ich na stałe na balkonie czy tarasie. Najefektowniejszą jednak wśród begonii jest begonia kaskadowa zwana też zwisającą.
Jest to idealna roślina do uprawy w zawieszonych na balkonie doniczkach czy posadzonych na obrzeżach tarasu skrzynkach i donicach wiszących lub umieszczonych na podwyższeniu typu cokół, słupek czy schodek. Swoimi długimi pędami z kaskadą czerwonych kwiatów zachwyca każdego. Duże kwiaty, osiągające nawet średnicę 8 cm oraz wyraźnie wycięte liście to jej najważniejsze elementy dekoracyjne. Bulwy tej begonii sadzimy na głębokości 5 cm, lecz skrzynki wynosimy już wczesną wiosną. Sadząc, pozostawiamy im miejsce 15 cm odległości od innych roślin, by mogły się swobodnie rozrosnąć. Z bulwami postępujemy tak jak z pozostałymi gatunkami begonii bulwiastej . Wykopujemy je i składamy w miejscu chłodnym w temperaturze 8-10 ºC. Tak jak inne rodzaje begonii, ta również jest łatwa w uprawie.
Jak widać różnorodne są kształty, kolory i rodzaje begonii, dlatego nie bez przyczyny są one wdzięczną i najczęściej wybieraną rośliną na nasadzenia zdobiące balkony i obrzeża tarasów. Jednak dekoracyjna i nieco skromniejsza pelargonia z powodzeniem dzieli z begonią władzę na najbardziej wyszukanych balkonach i eleganckich tarasach, bo obie rośliny mają najważniejszą dla nas zaletę: pięknie kwitną przez wiosnę, lato i jesień. O innych roślinach na balkon piszemy w tym artykule: https://sekretyogrodnika.pl/rosliny-na-balkon/