Co posadzić w donicach na balkonie i tarasie. Rośliny wieloletnie i zioła.
6 grudnia 2021Magnolie – uprawa, pielęgnacja i odmiany.
14 grudnia 2021Tworząc ogród, pragnie się, by pełnił on rolę reprezentatywną, dlatego wybiera się ozdobne rośliny i krzewy, które skutecznie przyciągną wzrok. Poszukując odpowiednich sztuk, warto pochylić się nad okazem, jakim jest jaśminowiec. Krzew ten wyróżnia się swoimi liśćmi, jak i kwiatami, a do tego świetnie nadaje do tworzenia żywopłotów.
Uprawa
Jaśminowiec pochodzi ze wschodniej Azji, występuje również w Ameryce Północnej, na południu Europy oraz na Kaukazie. Do tej pory udało się poznać około 70 gatunków tego krzewu. Sprawdza się posadzony pojedynczo, jak i w grupach, do tego dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, więc może być także sadzony w dużych miastach czy w pobliżu obiektów przemysłowych. Nie należy mylić jaśminowca z jaśminem, gdyż stanowią dwie odrębne rośliny.
Jaśminowiec jest rośliną niezbyt wymagającą, co nie oznacza jednak, że może być ulokowana gdziekolwiek w ogrodzie czy na innym terenie zielonym. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste – lepiej kierować się tą pierwszą opcją, gdyż bez słońca słabiej kwitnie. Podłoże ma mniejsze znaczenie, jednak nie może być ono przesuszone – jaśminowiec lubi bowiem wilgoć. Ziemię wokół niego warto jest podsypać korą, gdyż zapobiegnie to zbyt dużemu parowaniu wody z gleby.
Odmiany jaśminowca
Wśród ponad 70 odmian, jakie do tej pory udało się rozpoznać, nazwać i opisać. W rodzinie jaśminowców znaleźć można okazy, które stworzą estetyczny żywopłot czy będą pojedynczo nasadzoną ozdobą.
Jaśminowiec wonny to właśnie ten okaz, który bywa nazywany jaśminem. Krzew ten obecny jest w Europie od XVI wieku. Potrafi osiągnąć wysokość do 3 metrów, jest silnie rosnący, a jego pędy mają tendencję do przewieszania się w łuk starszych, dłuższych pędów. Charakteryzuje się kwiatami, które podczas kwitnienia bardzo mocno pachną. W jego grupie znajduje się wiele ciekawych okazów, do najpopularniejszych należą:
• Jaśminowiec wonny Aureus Philadelphus coronarius – o żółtych liściach, osiąga wysokość do 1,5-2 metrów oraz szerokość do 1,5 metra, kwiaty kremowobiałe, silnie pachną, wykorzystywany do tworzenia szpalerów, żywopłotów oraz jako soliter.
Jaśminowiec wonny Variegatus Philadelphus coronarius – gęsty krzew, który wyróżniają sztywne wyprostowane pędy, osiąga wysokość 1,5 metra i średnicę 1,5-2 metrów, jego liście są ostro zakończone, mają małe ząbki, kwiaty kremowobiałe i mocno pachnące.
• Snowbelle – krzew o wzniesionym przekroju i sztywnych, wyprostowanych pędach, osiąga do 2 metrów wysokości oraz 1 metra szerokości, kwiaty śnieżnobiałe, o wspaniałym zapachu.
Jaśminiowiec Belle Etoile to ciekawa odmiana, która nadaje się do przydomowych ogrodów, na żywopłoty oraz szpalery. Jego przeciętna wysokość to 1,5 metra. Pędy są pokryte brązową, delikatnie łuszczącą się korą. Liście są jasnozielone i mają eliptyczny kształt. Kwitnie w czerwcu do końca lipca, kwiaty są białe z purpurową plamką i żółtym środkiem.
Jaśminowiec Virginal to okaz osiągający wysokość do 2,5 metra. Z wiekiem lekko rozchyla się na boki. Jego kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, płatki mają kremowobiałą barwę. Odmiana ta jest odporna na mrozy, co 3-4 lata wymaga silnego cięcia – pozwala to na odmłodzenie rośliny. Najlepiej prezentuje się w grupie kilku jaśminowców, jak i dobrze komponuje z innymi krzewami.
Sadzenie jaśminowca
Po zakupie sadzonki należy zmierzyć się z zadaniem, jak sadzić jaśminowiec. Wyżej opisano warunki, jakie powinno idealne stanowisko. Dostarczenia mu słońca i odpowiedniej wilgotności podłoża sprawi, że roślina będzie kwitła regularnie i obficie. Sadzenie zaś, które odbywa się z sadzonek, powinno mieć miejsce wiosną lub jesienią, jeżeli natomiast zakupiono jaśminowiec w pojemniku z ziemią, można wstawić go do ogrodu przez cały rok pod warunkiem, że podłoże nie jest zmarznięte. Najlepszą porą do sadzenia – zdaniem ogrodników – jest wiosna lub jesień. Przed umieszczeniem w podłożu bryłę korzeniową dobrze jest odpowiednio namoczyć, zaś glebę w obszarze, gdzie roślina będzie sadzona- spulchnić. Jeżeli planowane jest żywopłotu, między kolejnymi okazami należy zachować odstęp wynoszący ok 60 centymetrów. Głębokość, na jaką się sadzi, nie powinna być większa od tej w doniczce.
Pielęgnacja i przycinanie
Samo zasadzenie jaśminowca nie powinno być całą pracą, jaką przy tej roślinie należy wykonać. W przypadku długotrwałej suszy konieczne jest jej podlewanie, gdyż przesuszona gleba będzie wiązała się z brakiem wzrostu u jaśminowca. Nie jest konieczne jego nawożenie – to można zaserwować młodym okazom, zasilając je raz w roku niewielką ilością wieloskładnikowych nawozów.
Jak przyciąć jaśminowiec? Jako że krzew kwitnie na całej długości ubiegłorocznych pędów, najlepiej cięcie wykonać, kiedy dojdzie do przekwitnięcia, i usunąć pędy starsze. Poza tymi zabiegami roślinę tę można również we własnym zakresie rozmnożyć. Dokonuje się tego wiosną i jesienią, w tym celu od rośliny macierzystej oddziela się odrosty korzeniowe. Te warto, ze względu na możliwość osłabienia krzew, regularnie usuwać.