Bluszcz zimozielony – szybkorosnące pnącze – uprawa, pielęgnacja, porady.
16 grudnia 2021Tuja kolumnowa – odmiany, pielęgnacja, przycinanie i nawożenie.
22 lutego 2022Ogród powstaje, by w gruncie rzeczy pełnić rolę reprezentatywną, dlatego dobierane są do niego ozdobne rośliny i krzewy, które zdołają przykuć spojrzenia innych ludzi. Jedną z roślin, którą warto w tym celu wybrać, jest goździk, który przyciąga nie tylko ludzkie oczy, ale też i pożyteczne owady.
Goździk — piękna ozdoba
Do tej pory udało się ustalić około 300 odmian tej rośliny, która pochodzi z Eurazji oraz północnej Afryki. W Polsce spotkać można 11 gatunków, które różnią się między sobą pod względem morfologicznym, jak i czasem kwitnienia. Zazwyczaj goździk jest byliną, zdarzają się jednak wyjątki. Bywa jednoroczny, dwuroczny lub wieloletni.
Uprawa goździka w ogrodzie
Jeżeli chodzi o tę roślinę, jej uprawa nie jest trudna, a wręcz goździki nadają się nie tylko do ogrodu. Można je także hodować na balkonie czy na tarasie w donicy. Wszystko to dzięki odpowiedniej adaptacji. Goździk jest kwiatem, którego wymagania nie są zbyt wysokie. W większości odmian preferuje miejsca słoneczne — na nich kwitnie obficie, wydając przy tym atrakcyjnie wybarwione liście i pędy — natomiast względem podłoża dobrze radzi sobie na lekkich i piaszczystych ziemiach. Dobrze znosi długotrwałe susze.
Odmiany goździka
Goździk prezentuje się jako ozdoba ogrodu niezależnie od swojej odmiany. Wśród tych rosnących w Polsce jest kilka, które szczególnie często są wybierane i znajdują miejsce w ogrodach:
- goździk pierzasty Magic Dianthus plumarius charakteryzuje gęsty przekrój i kępa szaro-zielonych, igiełkowatych liści, jego kwiaty są różowe i pojawiają się w maju,
- goździk postrzępiony Ine Dianthus plumarius to wieloletnia bylina kwitnąca od maja do lipca, której kwiaty przyjmują białą barwę z czerwonym środkiem, a do tego silnie pachną,
- goździk siny Rubin Dianthus gratianapolitanus ma pojedyncze, intensywnie czerwone kwiaty, nadaje się na skalniaki, jak też do nasadzeń w donicach i pojemnikach,
- goździk kropkowany Splendens Dianthus deltoides to bylina zadarniająca o drobnych, różowych kwiatach kwitnących od czerwca do września, którą zastosować można na zielonych dachach czy wrzosowiskach.
Sadzenie
Po podjęciu decyzji o umieszczeniu tej rośliny w swoim ogrodzie należy zakupić goździki. Sadzonki dostępne są głównie wiosną w pojemnikach, a ich cena nie jest wysoka. Można umieścić je w grupie, jak też połączyć z okazami innych kwiatów. Sadzenie przeprowadza się, kiedy wiosna już się rozgości. Najczęściej zastosowanie znajdują na tradycyjnych rabatach oraz kwietnikach. .
Sadzonki goździków należy umieścić na wcześniej przygotowanych zagonach. Odległości między kolejnymi sztukami powinna zostać zachowana i wynosić około 30-40 centymetrów. W przypadku mniejszych odmian goździków dystans ten zmniejsza się do 15 centymetrów.
Jak przy innych roślinach trzeba pamiętać, by umieszczać sadzonki na takiej samej głębokości, jaką miały w pojemnikach. By zapewnić odpowiednie przyjęcie się goździka do gleby, warto wsypać do wykopanej jamki warstwę piasku kwarcowego — usprawni on drenaż podłoża.
Goździki są roślinami, które nie przepadają za wilgocią i nadmiarem wody. Lepiej nie sadzić ich w pobliżu przydomowych źródełek czy oczek wodnych, jak też spryskiwaczy. Przy podlewaniu strumień wody powinien skierowany być na glebę, a nie na roślinę.
Odpowiednia pielęgnacja
Posadzenie tej rośliny sprawia, że ogród pięknie się prezentuje, ale aby tak było musimy odpowiednio ją pielęgnować. Jedną z nich, którą należy wykonywać, jest nawożenie goździków. Świetnie nadają się do tego preparaty takie jak nawozy humusowe, kompost oraz obornik. Nie sprawdzą się za to środki mające wysoką zawartość azotu.
Warto przycinać stare kwiaty w celu stymulacji wzrostu nowych. Należy też obcinać uszkodzone łodygi i liście, aby niepotrzebnie nie „męczyć” goździka.
Istnieje jeszcze jedno zadanie, jakie można wykonać z udziałem goździka — jego rozmnożenie. Jest to możliwe na dwa sposoby: poprzez wysiew nasion oraz podział. Wysiew powinien mieć miejsce na około osiem tygodni przed zakończeniem przymrozków. Nasiona przykrywa się półcentymetrową warstwą substratu oraz dba o lekki nawilżenie, a kiełkowanie zaczyna się po mniej więcej dwóch tygodniach. Przy tej drugiej metodzie należy pobrać pędy sadzonkowe. Najlepiej uczynić to w czerwcu.
Goździki potrzebują równie odpowiedniej troski, jeśli chodzi o choroby, które mogą je dotknąć, jak i szkodniki. By je ochronić, należy pryskać odpowiednimi preparatami, na przykład ekologicznymi gnojówkami.