Głóg pośredni Paul’s Scarlet – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady.
15 grudnia 2021Goździk w ogrodzie – uprawa, pielęgnacja, wymagania.
21 grudnia 2021Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest bardzo powszechną rośliną doniczkową. Wiecznie zielone rośliny o zdrewniałych łodygach są często postrzegane jako ciągnące się przez podwórka i ogrody, po ścianach wspinaczkowych lub zachęcane do wspinaczki wzdłuż słupa nośnego w domach, aby uzyskać piękny i dekoracyjny akcent roślin doniczkowych. Podstawowa pielęgnacja roślin doniczkowych bluszczu pospolitego jest stosunkowo łatwa. Rośliny wymagają równomiernie wilgotnego i stosunkowo wilgotnego środowiska, stałej temperatury i okazjonalnego przycinania.
Bluszcz – sadzenie, podlewanie
Sadząc bluszcz pospolity na zewnątrz, pamiętaj, aby rozmieścić rośliny w odległości około 1 do 2 metrów od siebie. W przypadku sadzenia do donicy wybierz taką, która jest nieco większa niż bryła korzeniowa, z dużymi otworami drenażowymi. Jeśli chcesz ją hodować bardziej jak winorośl, będzie musiała być zakotwiczona lub przymocowana do innego rodzaju podpory, takiej jak krata. Możesz też po prostu pozwolić mu rozłożyć się po ziemi jak okrywowa.
Zaplanuj regularne podlewanie i karmienie bluszczu pospolitego oraz przycinanie w razie potrzeby, aby zachować pożądany kształt i rozmiar. Roślina zazwyczaj nie ma poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami. Uważaj jednak na niektóre pospolite szkodniki roślin, w tym przędziorków, wełnowców i mszyc. Pamiętaj, aby sprawdzić spód liści pod kątem oznak małych owadów i jak najszybciej wylecz wszelkie infestacje. Bluszcz pospolity i jego pielęgnacja jako roślina doniczkowa nie jest trudna dla tych, którzy dopiero zaczynają lub są doświadczonymi weteranami roślin domowych. Bluszcz pospolity jest prawdopodobnie jedną z najtrwalszych roślin doniczkowych, ale przy podlewaniu należy zachować ostrożność.
Pielęgnacja bluszczu pospolitego: wymagania dotyczące światła
Pochodzące z jasnych obszarów leśnych rośliny doniczkowe pospolitego bluszczu rozwijają się w środowisku jasnym przefiltrowanym do słabego światła. Obfite światło sprawia, że liście stają się bardziej kolorowe, ale filtruje światło, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu, które może prowadzić do wysuszenia i słabej wydajności. Wysokie i niskie temperatury nie mają dużego wpływu na rośliny pospolitego bluszczu, ale wahania temperatur mogą drastycznie ograniczyć wydajność. Utrzymuj bluszcz pospolity w atmosferze o stałej temperaturze i z dala od przeciągów, otwartych drzwi lub otworów wentylacyjnych. Temperatury poniżej 4°C spowodują, że liście roślin przybiorą inny odcień. Całkowicie zielony bluszcz zmienia kolor na czerwony lub fioletowy. Bordowe smugi przejmują odmiany żółtolistne. Krańcowo pstrokaty bluszcz na brzegach zmienia kolor na różowy.
Pielęgnacja bluszczu pospolitego: wymagania dotyczące wody
Rośliny bluszczu pospolitego (Hedera helix) preferują równomiernie wilgotne środowisko. Swobodnie podlewaj rośliny podczas wzrostu. Utrzymuj rośliny doniczkowe bluszczu pospolitego wilgotne w zimie. Cotygodniowe opryskiwanie bluszczu pospolitego miękką wodą pomoże zapobiec inwazji przędziorków na rośliny.
Nawożenie
Pielęgnacja bluszczu pospolitego wymaga stosowania co miesiąc zbilansowanego (20-20-20) płynnego nawozu w celu zwiększenia wydajności roślin. Inną często preferowaną opcją jest zastosowanie nawozu o ćwierćmocy podczas podlewania.
Szkodniki i choroby
W przypadku bluszczu pospolitego mogą wystąpić problemy ze szkodnikami i patogenami. Pielęgnacja i konserwacja roślin pomaga zmniejszyć te problemy. Powszechnymi szkodnikami atakującymi rośliny bluszczu pospolitego są przędziorki, mszyce, wełnowce i łuski. Czerwone przędziorki są często trudne do zauważenia bez dokładnej inspekcji. Jednak białe pajęczyny uformowane na roślinie zwykle wskazują na inwazję przędziorków. Usuń porażone liście i potraktuj roślinę pestycydem lub mydłem owadobójczym.
U ludzi połknięcie jakiejkolwiek części rośliny spowoduje poważny dyskomfort. Kontakt z sokiem lub włosami unoszącymi się w powietrzu może zaostrzyć alergie skórne lub podrażnić skórę. Typowe problemy z patogenami (grzybowymi i bakteryjnymi) dotykające rośliny doniczkowe bluszczu pospolitego to plamistość bakteryjna, zgnilizna łodygi i plamistość liści grzybiczych.
Rozmnażanie
Utrzymanie zdrowej gleby podczas pielęgnacji bluszczu pospolitego jest stosunkowo łatwe. Uprawiaj rośliny w glebie lub bezglebowej mieszance doniczkowej, która zapewnia wystarczające odprowadzanie wody i zatrzymywanie wilgoci.
Sadzonki korzeniowe są preferowaną metodą rozmnażania. Ukorzenić sadzonki młodego (niedojrzałego) wzrostu wiosną do jesieni. Bardziej dojrzałe sadzonki (wzrost dorosły) wytworzą krzaczasty rodzaj „bluszczu”, ale ukorzenią się bardzo powoli, jeśli w ogóle.
Przycinanie
Zimowy wzrost roślin bluszczu pospolitego jest bardzo długi bez wielu liści. Przycinaj takie obszary z dużą ilością zdrewniałych roślin, ale z niewielką liczbą liści. Aby roślina prawidłowo się wypełniła podczas wzrostu, przytnij łodygi do obszarów o silnym wzroście.