Uprawa hortensji bukietowej w ogrodzie – odmiany, pielęgnacja, cięcie.
1 grudnia 2021Trzmielina – uprawa, pielęgnacja, przycinanie, porady.
2 grudnia 2021Kiedy sadzić tuje Szmaragd?
Tuje szmaragd, czyli żywotniki zachodnie można sadzić od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Tuje są wysoko odporne na mróz, ale jeśli nie zdążą się ukorzenić, mogą im zaszkodzić nawet niewielkie przymrozki. Dlatego warto posadzić je najpóźniej miesiąc przed pierwszym spadkiem tempereatury. W praktyce mamy czas od kwietnia do końca września. Najlepiej dla samych roślin będzie posadzić je albo na początku tego okresu, kiedy jeszcze nie wypuszczą pąków albo już jesienią, gdy skończy się ich okres wzrostu. Nie ma jednak żadnych przeszkód, które zakazywałyby zdobić ogród żywotnikami zachodnimi przez całe lato. Trzeba jednak kierować się przy tym zdrowym rozsądkiem – żadnej roślinie nie służy sadzenie do gorącej ziemi w pełnym słońcu.
Jak sadzić tuje Szmaragd?
Aby cieszyć się zdrowymi tujami, które bujnie wzrastają, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze ważne jest przygotowanie podłoża. W miejscu, gdzie chcemy posadzić drzewko, trzeba wykopać dziurę o głębokości około 30 cm i średnicy dwukrotnie większej niż doniczka, w której roślina została zakupiona. Do przygotowanego dołu trzeba wsypać żyzną ziemię. Przed posadzeniem rośliny najlepiej włożyć ją do wiaderka z wodą na 5 – 10 minut. Dzięki temu bryła korzeniowa odpowiednio namoknie. Po umieszczeniu rośliny w dołku, trzeba ją przysypać świeżą ziemią. Dobrą praktyką jest usunięcie trawy wokół krzewu. Zwłaszcza młode tuje będą musiały konkurować o składniki odżywcze i wodę ze znajdującymi się w takim sąsiedztwie roślinami. To może być powodem słabego i powolnego wzrostu rośliny.
Przy sadzeniu tui szmaragd trzeba też zachować odpowiednią odległość od ogrodzenia i odległość pomiędzy samymi drzewkami. Najlepiej zachować dystans minimum 50 cm od ogrodzenia. Tuje w ciągu kilku lat zgęstnieją i osiągną średnicę nawet 80 cm. Sporo zależy też od rodzaju ogrodzenia. W wypadku betonowego lub panelowego pełnego ogrodzenia, lepiej zachować większą odległość. Ogrodzenie z siatki będzie z kolei takim przez które gałęzie rośliny łatwiej się przedostaną. Dobrze też od razu wziąć pod uwagę to, że rośliny trzeba będzie przycinać. Posadzone zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą nie tylko przeszkadzać sąsiadowi, ale też trudniej będzie je ciąć. Odległość pomiędzy tujami zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jeśli chcemy posadzić tuje na żywopłot, powinno być pomiędzy nimi 50 – 60 cm. Natomiast dobrze będą wyglądać także w rzędzie z odległością 80 – 90 cm pomiędzy drzewkami.
Nawożenie
Tuje nawozimy trzy razy w roku. Na rynku nawozów ogrodniczych dostępne są zarówno nawozy płynne, jak i w granulkach. Na wiosnę (kwiecień, początek maja) oraz latem (w lipcu) powinny być to nawozy, które zawierają sporo azotu. Azot powoduje wzrostu roślin. Nawożenie azotem trzeba przeprowadzać najpóźniej do połowy lipca. Inaczej pędy, które się rozwiną nie zdążą zdrewnieć do zimy. W wypadku nawożenia jesiennego (w październiku) stosujemy nawozy z fosforem i potasem. To sprawi, że łodygi krzewów zdrewnieją i będą odporne na przemarzanie. Poza tym, dzięki jesiennemu nawożeniu system korzeniowy zyska dodatkowe składniki przed zimą, gdy naturalnie w glebie jest ich mniej. Warto także wybrać nawóz, w którym znajduje się magnez. Jego niedobory powodują żółknięcie i opadanie igieł. Brak magnezu może również być przyczyną niewłaściwego rozwoju bryły korzeniowej. Wszystko to finalnie opóźni wzrost żywotników zachodnich i narazi drzewka na choroby. Przenawożenie krzewów może doprowadzić do ich uszkodzenia. Poza tym rozleniwi rośliny, które zwyczajnie muszą się nauczyć samodzielnie funkcjonować i pobierać mikroelementy z gleby.
Podlewanie tui szmaragdowych
Tuje należy podlewać bezpośrednio po ziemi, do której są wsadzone. Należy robić to wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy na rośliny nie padają promienie słoneczne. Nie wolno zraszać zielonych części roślin, ponieważ może doprowadzić to do uszkodzenia igieł. Najważniejsze jest podlewanie żywotników zachodnich w pierwszym sezonie po posadzeniu. Zwłaszcza latem, gdy tuje posadziliśmy wiosną. Wtedy trzeba je podlewać co kilka dni. Drzewka, które już się przyjęły, podlewamy raz w tygodniu. Gdy występują okresy długotrwałej suszy, częściej.
Konieczne jest też, aby pamiętać o tym, by późną jesienią, tuż przed mrozami, obficie podlać tuje szmaragdowe. Dzięki temu igły drzewek nie będą wiosną brązowieć i opadać. O jednorazowym podlewaniu trzeba pamiętać także w bezśnieżną zimę. Wtedy podlewamy tuje szmaragdowe przy dodatniej temperaturze zimną wodą (o temperaturze zbliżonej do otoczenia).
Przycinanie żywotników zachodnich
Tuje szmaragdowe można przycinać kilka razy w sezonie. Najwcześniej możliwe jest to w marcu, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. Nie powinno się przycinać żywotników później niż w sierpniu. Cięcie pobudza stożek wzrostu rośliny – gdy zacznie się rozwijać od września, nowe pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Najczęściej pierwsze przycinanie drzewek wykonujemy wtedy, gdy osiągną wysokość około 1,5 metra. Dzięki temu zabiegowi tuje szmaragd rozkrzewią się i zgęstnieją. Skracanie pędów żywotników zachodnich nie jest trudne. Wystarczą do niego zwykłe nożyce ogrodowe. Jeśli zaś posiadamy więcej drzewek i obcinamy je tak, by utworzyły żywopłot, przydają się nożyce elektryczne.
Przesadzanie
Najlepiej przesadzać tuje wiosną, po okresie przymrozków. Wtedy jest największa szansa, że roślina zaadaptuje się w nowym miejscu. Zasady przesadzania są podobne do tych stosowanych podczas sadzenia nowych sadzonek. Należy przy tym pamiętać, by wykopać roślinę wraz z przylegającą do bryły korzeniowej ziemią. To zminimalizuje ryzyko jej uszkodzenia. Niestety, o ile młode żywotniki zachodnie zakupione w szkółce przyjmują się dość łatwo, o tyle starsze rośliny mogą przez przesadzenie obumrzeć. Dlatego też każdorazowo dobrze jest rozważyć, czy nie lepiej od razu kupić młode rośliny.
Tuje szmaragd to miłe dla oka rośliny ogrodowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników zieleni. Ich uprawa nie jest trudna, droga, czy czasochłonna. Będą radzić sobie w każdej glebie a nawożone szybko urosną do pożądanych rozmiarów. Tuje hodowane na żywopłot mogą stworzyć w naszym ogrodzie miłą, prywatną przestrzeń. Będą chronić nie tylko przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, ale i wiatrem. Żywotniki zachodnie świetnie sprawdzą się także jako tło dla innych roślin, np. hortensji lub magnolii.