Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania.
25 listopada 2021Katalpa, surmia – egzotyczne drzewo w ogrodzie – odmiany, pielęgnacja, wymagania.
25 listopada 2021Dorodny żywopłot to duma każdego zapalonego ogrodnika. Sadząc taki żywy płot zapewniamy sobie zarówno prywatność, jak i osłonę od kurzu, który może być przywiany z drogi przez wiatr i pędzące samochody. Oczywiście należy o niego dbać, zgodnie z przyjętymi ogólnymi zasadami, ale jest to z całą pewnością “instalacja”, którą warto mieć w ogrodzie. W artykule tym zostaną przedstawione najpopularniejsze rośliny i krzewy na żywopłot, do cienia i na słońce. Jak zatem wybrać by rósł szybko i nie sprawiał problemów?
Jakie krzewy liściaste i pnącza na żywopłot są dostępne w sklepach ogrodniczych i szkółkach?
W sklepach ogrodniczych są dostępne najpopularniejsze gatunki, jednak można czasem spotkać krzewy nietuzinkowe, które nie są kojarzone w pierwszej chwili z żywopłotem. Są one proste w obsłudze i nie wymagają wielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Ich ceny wahają się zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sadzonkę.
Poniższa lista została wyposażona w gatunki, które mają wysokie coroczne przyrosty i są łatwe w uprawie. Zazwyczaj wymagają tylko nawożenia raz na jakiś czas, rozsądnego podlewania i przycinania:
– Róże pnące (np. Super excelsa, Laguna) – wyglądają świetnie jako ozdoba pergoli lub jako główny żywopłot. Ich główną zaletą jest to, że są miododajne i atrakcyjne dla owadów zapylających. Pięknie pachną i wyglądają w miesiącach letnich, w okresie jesiennym i zimowym nie są aktywne pod względem wzrostowym.
– Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – niezwykle łatwy w obsłudze gatunek, nie wymaga zbytniej ingerencji, lubi piąć się po wysokich płotach i kratach zawieszonych na elewacji domu. Poradzi sobie właściwie w każdych warunkach glebowych przy odpowiednim nawożeniu. Zimą przybiera piękny rdzawo-czerwony kolor.
– Bukszpan (Buxus sempervirens) – gatunek ten jest zimozielony, co oznacza, że nawet zimą będzie miał małe, zielone listki. Sprawdzi się jako ozdoba ogrodu w stylu japońskim, ale też tradycyjnym. Jest bardzo prosty w obsłudze, jednak wymaga dokładnych oględzin w sezonie letnim, ze względu na możliwość wystąpienia ćmy bukszpanowej.
– Grab pospolity (Carpinus betulus) – jest to dość charakterystyczny gatunek, którego nie da pomylić się z żadnym innym. Jego listki długo pozostają na długo pozostają zielone, a w zimę przechodzą niesamowitą przemianę i stają się pięknie rdzawe. Ich obecnością można cieszyć się nawet do końca lutego, gdzie wraz z początkiem wiosny obserwuje się pojawienie nowych listków w kolorze jasnozielonym.
Jakie krzewy iglaste na żywopłot sprawdzają się najlepiej?
Iglaki to krzewy, które niezmiennie znajdują zastosowanie w naszych ogrodach. Albo jako samodzielne krzewy, które będą ozdobą naszego ogrodu lub jako grupę roślin przeznaczonych pod żywopłot.
– Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) – czyli znane wszystkim tuje. Nadal wiodą prym w sprzedaży jako krzew, który idealnie nadaje się na żywopłot. Szybko rośnie, chętnie poddaje się zabiegom podstrzyżania, co dodatkowo zagęszcza rośliny. Po pewnym czasie w ogrodzie można mieć dość wysokie krzewy, które skutecznie osłonią od niechcianych spojrzeń.
– Jałowiec (Juniperus L.) – rośliny te są zaopatrzone w ostre igły, które są zimozielone. Rosną dość szybko, ładnie reagują na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i zazwyczaj są bezproblemowe. Idealnie nadają się do ogródka jako rośliny samodzielne, ale też jako grupa krzewów posadzonych na potrzeby żywopłotu.
– Cis (Taxus) – to kolejny iglak, który znalazł swoje miejsce w wielu polskich ogrodach. Niektóre podgatunki wykazują właściwości prozdrowotne, ale nie zaleca się samodzielnego spożycia ich igieł czy soku. W zimie jest wiecznie zielony i nadal zdobi ogród swoim pięknym wyglądem.
– Świerk pospolity (Picea abies) – te szybko rosnące iglaki to rewelacyjny pomysł na żywopłot w Twoim ogrodzie. Pięknie reagują na zabiegi pielęgnacyjne i przycinanie, nie ima się ich właściwie żadna choroba. Można je łatwo formować. W zimie nadal pozostają ozdobione wiecznie zielonymi igłami.
Jaki żywopłot najlepiej pasuje do cienia i słońca?
Ozdobne krzewy na żywopłot to rewelacyjna forma ozdabiania ogrodu. W cieniste miejsce najlepiej posadzić rośliny, które nie mają wielkich wymagań pod względem nasłonecznienia. I tak w cieniu sprawdzą się zarówno bukszpany, jak i iglaki typu jałowiec czy świerk. Ze względu na dostosowanie pod względem środowiska, rośliny te nadają się nawet do ogrodów, gdzie jest gleba średniej i niskiej jakości. Krzewy te można dowolnie formować, co sprawia, że mogą przybrać jakąkolwiek formę żywopłotu, jaką sobie wymyślił właściciel!
Krzewy kwitnące na żywopłot to urzekające rośliny, które w pełni swojego kwitnienia są niesamowitą ozdobą altany, głównego płotu czy pergoli. Róże pnące, nie dość, że są niesamowicie piękne, to jeszcze przyciągają owady zapylające, o które walczy tak wielu z nas. Na takie żywopłoty można zastosować dereń jadalny (Cornus mas), lilaka pospolitego, forsycję czy nawet pigwowca, jeśli mamy taką fantazję. Są to rośliny szybko rosnące i zdecydowanie warte umieszczenia w każdym ogrodzie, niezależnie od tego w jakim stylu są one urządzone.