Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania.

kwiaty w ogrodzie wieloletnie krzewy drzewa byliny kwitnące

Ogród to nie tylko miejsce, gdzie można usiąść i wśród pięknie kwitnących kwiatów wypić poobiednią kawę, to przede wszystkim reprezentacja tego, za jaką ceniącą sobie estetykę i piękno natury jest się osobą. To dlatego jak wielu przykłada olbrzymią wagę do tego, jak ogród się prezentuje i jakie rośliny się w nim znajdują. Bardzo często zależy na tym, by ogród, mimo zmian pór roku, zachował swoją zieloną szatę i ładnie się prezentował. Czy istnieją kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania, które pozwolą uzyskać taki efekt? Tak, i nie jest ich wcale tak mało.

Rośliny kwitnące na wiele lat

Tym, czym człowiek kieruje się, wybierając rośliny do ogrodu, jest to, by przetrwały w nim wiele lat i każdego roku zakwitały, czyniąc podwórko ładniejszym i przyciągając wzrok. Planując swój ogród, warto zastanowić się nad tym, jakie kwiaty i krzewy wieloletnie wziąć pod uwagę. Warto sugerować się opinią osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i roślinami, gdyż są posiadają one największą wiedzę, jednak samemu również można przygotować się i podążyć za kilkoma bardzo ważnymi, bazowymi krokami.

Odpowiednie miejsce

Przede wszystkim, decydując się na swój ogród i to, by umieścić w nim kwiaty wieloletnie ogrodowe, należy szczególną uwagę zwrócić na miejsce, które wybiera się pod obsadzenie. Pamiętać trzeba, że są kwiaty wieloletnie które lubią słońce, jak i kwiaty wieloletnie które lubią cień, i pod żadnym względem nie można tego zignorować. Poza nasłonecznieniem miejsca dużą rolę odgrywa podłoże. Dla niektórych roślin i krzewów szkodliwe jest, gdy gleba jest zbyt wilgotna, inne potrzebują odpowiedniej przepuszczalności czy żyzności. Zanim więc rozpocznie się proces sadzenia, warto sprawdzić, jaką posiada się glebę – to również pomoże w wyborze najlepszych roślin wieloletnich do ogrodu, których nie trzeba będzie wykopywać.

Polecane rośliny wieloletnie

Jeżeli ma się już wybrane miejsce i jest się pewnym, co do gleby, można rozpocząć poszukiwania idealnej rośliny wieloletniej. Wybór, jak oferuje rynek ogrodniczy, jest ogromny, dlatego też poniżej zaprezentowanych zostało kilka propozycji roślin i krzewów wieloletnich, które cieszą się sporą popularnością i nie jest bardzo wymagające, jeżeli chodzi o sadzenie i dalszą pielęgnację.

Rododendrony

Rododendrony, zwane również różanecznikami, to krzewy ozdobne. Istnieje wiele odmian, które między sobą różnią się wielkości i kolorem kwiatów, niemniej są bardzo reprezentatywne. Kwitnienie odbywa się co roku od kwietnia do czerwca. W kraju pochodzenia osiągają 6-7 metrów wysokości, w Polsce popularne są odmiany osiągające do 1,5 metra wysokości. Rododendrony wymagają odpowiedniej gleby oraz zasadzenia – dobrze jest sadzić je w grupie. Najlepszym miejscem będzie miejsce zacienione, a do tego zaciszne, by przymrozki i zimne poranki nie odbiły się na kondycji roślin. Lubią towarzystwo zbiorników wodnych, pasują więc do zasadzenia w pobliżu oczka wodnego. Gleba dla nich powinna być kwaśna i przepuszczalna.

Azalie

Często mylone z różanecznikiem azalie są krzewami niższymi i o drobniejszych kwiatach, jednak prezentują się tak samo efektownie. Gleba pod nie powinna być próchniczna, przepuszczalna i o kwaśnym odczynie. Przygotowywane pod nie miejsce warto wcześniej przekopać i nawieźć kompostem. Wybierając dla azalii miejsce w ogrodzie, należy pamiętać, by było dość rozległe. Również, jak w przypadku różaneczników, warto od razu stworzyć grupę złożoną z kilku azalii, gdyż rosnąc obok siebie, nawzajem podkreślają swoją urodę.
Jeżeli chce się je skomponować z innymi roślinami czy krzewami, warto zapamiętać, że azalie dobrze rosną pod drzewami o głębszym systemie korzeniowym, sprawdzą się na przykład zasadzone pod sosnami.

Berberys

Ładnie prezentującą się rośliną liściastą wieloletnią, która sprawdzi się w ogrodzie, jest berberys. Latem pojawiają się nowe liście – są soczyście zielone – jesienią można podziwiać kolor liścia danej odmiany: spotkać można zielone, jak również żółte czy czerwone. Zimą berberys wypuszcza czerwone owoce, które przyciągają wzrok i wyróżniają się pośród śniegu. Najodpowiedniejszą porą, by zasadzić tę roślinę w ogrodzie, jest okres spoczynku wegetacyjnego, czyli od września do końca listopada albo od marca do końca kwietnia. Jeżeli chodzi o podłoże, w przypadku berberysu sprawdzi się każde, zaś miejsce do jego zasadzenia powinno być ciepłe i dobrze nasłonecznione.

Rośliny do mieszkania

Warto pamiętać, że nie tylko o ogród można zadbać w ten sposób. Także mieszkanie może zostać tak upiększone. Liczne kwiaty wieloletnie na balkon, choć będą oczywiście potrzebowały uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, szybko staną się ozdobą, której nie trzeba będzie się pozbywać po jednym sezonie. Decydując się na ten ruch i myśląc o tym, jakie kwiaty wieloletnie na balkon wybrać, warto pochylić się nad tym, ile światła w ciągu dnia pada na balkon.
Najodpowiedniejszym i pewnym wyborem są rośliny cebulkowe takie jak między innymi krokusy, tulipany, hiacynty, narcyzy, które sadzi się we wrześniu i październiku, czy też sadzone w maju frezje, mieczyki, tygrysówki. Idealnymi roślinami wieloletnimi na balkon, które nie mają zbyt wielu wymagań poza dostarczeniem gleby, wody i słońca, są również bergenie, goździki ogrodowe, rozchodniki, rojniki, żurawki.

Inne posty