Mini ogród na balkonie

Wielu pasjonatów ogrodnictwa z racji zamieszkiwania w bloku rezygnuje ze swojej wielkiej pasji jaką jest prowadzenie własnego ogrodu. To wielki błąd, bowiem miejskiemu ogrodnikowi to stworzenia czegoś fantastycznego wcale nie jest potrzebny duży ogród. Wystarczy własny taras czy balkon, dzięki którym z powodzeniem sadzić i pielęgnować można będzie własne warzywa, owoce, zioła czy piękne kwiaty. Co najważniejsze nie wymaga to jakiegoś wielkiego trudu, a dostarczy wiele przyjemności. Najważniejsze jest opracowanie odpowiedniego planu działania. Krok po kroku. Przed udaniem się na zakupy do najbliższego i najlepiej zaopatrzonego sklepu ogrodniczego poza sporządzeniem listy wszystkich niezbędnych rzeczy warto zastanowić się jeszcze nad tym, co chcemy sadzić w naszym przydomowym mini ogródku. W tym wypadku pod uwagę przede wszystkim należy wziąć warunki jakie na owym balkonie/tarasie panują. Dopiero wtedy przystąpić można do stopniowej realizacji wybranego celu.

mini ogród

Jakie warunki takie rośliny

Zastanawiając się nad tym, co posadzimy w naszym mini ogródku przede wszystkim dokładnie przeanalizujmy warunki na nim panujące. Najważniejszy jest stopień nasłonecznienia, bowiem z innymi w ten czy inny sposób da się jakoś poradzić. Każda roślina ma inne upodobania co do odpowiedniego nasłonecznienia, dlatego warto pamiętać ( aby potem uniknąć zdziwienia czy zniechęcenia balkonowym ogrodnictwem), że rośliny lubiące słońce nie będą miały właściwych warunków do rozwoju w zaciemnionych miejscach. Dlatego mając bardzo dobrze nasłoneczniony balkon możemy poczuć się niemal jak zwycięzcy loterii, bowiem świetnie warunki do egzystencji mają tu zarówno zioła, jak i warzywa, owoce czy kwiaty. Dla zmniejszenia poziomu nasłonecznienia można oczywiście montować specjalne markizy ułatwiające nieco uprawę mięty, poziomek czy cieniolubnych kwiatów, które niezbyt przepadają za nadmiarem słonecznego światła.

Wybór odpowiedniej donicy to podstawa

Co prawda plastikowe i metalowe donice wyglądają bardzo atrakcyjnie ( nawet te najtańsze) i mogą stanowić naprawdę spore uatrakcyjnienie balkonowego wizerunku, jednak to stworzenia mini ogródka nie będą się specjalnie dobrze nadawały. Dowolne rośliny posadzone w takich donicach nie będą miały dobrych warunków do wzrostu i rozwoju. Po prostu bardzo szybko się zaparza ( szczególnie jeśli po ich zasadzeniu na zewnątrz będzie bardzo ciepło) i jedyne do czego będą zdatne to tylko do wyrzucenia do śmieci. Betonowe czy kamienne skrzynie również w przypadku balkonów nie będą zbyt funkcjonalne. Tym bardziej że sa one dodatkowo bardzo ciężkie i istnieje spore ryzyko, że będą stanowiły zbyt duże obciążenie dla konstrukcji co w efekcie doprowadzić może do poważnej katastrofy. Zatem jakie donice będą najlepsze? Odpowiedź jest bardzo prosta. Te ceramiczne. Nie tylko będą ładnie wyglądały, ale również znajdą swoje praktyczne zastosowanie w balkonowym mini ogródku. Co istotne, takie donice swoją strukturą niemal idealnie dostosowane są do zatrzymywania wilgoci i przepuszczania odpowiedniej ilości powietrza. Dzięki temu rośliny nie będą gniły, a przy okazji otrzymają odpowiednią ilość powietrza i składników mineralnych. Nie są również zbyt ciężkie, dlatego nawet w większej ilości nie stanowią zagrożenia dla konstrukcji blokowego balkonu. Jeśli zdecydujemy się na takie właśnie donice, należy pamiętać, że ustawione muszą być na specjalnych podstawkach, które będą służyły do zbierania i zatrzymywania tak potrzebnej do egzystencji roślinom wody.

Drenaż do podstawa

Wykonanie drenażu jeszcze przed posadzeniem sadzonek to niezbędna czynność, jeśli chcemy cieszyć się pięknem roślin znajdujących się na naszym balkonie. Jest to czynność bardzo prosta i dość szybka do wykonania, nawet dla największego laika w dziedzinie ogrodnictwa. Na dno każdego z pojemników w którym znajdować się będą nasze rośliny, należy wsypać kilkunastocentymetrową warstwę drenującą wykonaną ze żwiru, keramzytu lub potłuczonej ceramiki. Taka mieszanka do kupienia jest niemal w każdym sklepie z akcesoriami ogrodniczymi, a nawet kwiaciarniach. Nie będzie to duży wydatek, bowiem worek o pojemności około 2 litrów kosztuje zaledwie 5-7 złotych. W trakcie wykonywania drenażu, bryłę z korzeniem naszej rośliny warto umieścić na jakiś czas w wodzie, którą korzenie pobiorą sobie w odpowiedniej ilości. Dzięki czemu pozostaną elastyczne, co nie stworzy problemów z umieszczeniem ich w ziemi.

Bez odpowiedniej ziemi roślina nie urośnie

Przy każdym sadzeniu jakiejkolwiek rośliny warto stosować do tego celu ” świeżą” ziemię. Cóż takiego złego jest zatem w tej zeszłorocznej lub pozostałej po poprzednich np. kwiatach? Otóż ta już użytkowana wcześniej do roślin ziemia bardzo często skażona jest różnymi chorobami i pasożytami, zatem z całą pewnością nie będzie się nadawała do nowych sadzonek. Wystarczy zakupić uniwersalną ziemię, niedrogą i dostępną w każdym sklepie ogrodniczym. Istnieje bowiem jeszcze specjalna ziemia, przeznaczona tylko do roślin uprawianych na balkonie, jednak ze względu na swoje specyficzne właściwości i wymagania nadaje się do użytku w zasadzie jedynie tylko dla profesjonalnych ogrodników.

Niezbędne akcesoria dla każdego ogrodnika

Łopatka, rękawiczki oraz sekator to niezbędne elementy pracy dla każdego ogrodnika czy profesjonalisty czy amatora. Na rynku jest naprawdę przeogromny wybór tego typu akcesorii, jednak warto wiedzieć jak wybrać te najlepsze i najtrwalsze, przy okazji nie tracąc na nich dużej ilości pieniędzy. Jeśli chodzi o łopatki to głównie spotyka się te plastikowe i metalowe. Zdecydowanie lepszym wyborem są te pierwsze, bowiem metalowe szybko rdzewieją, co szkodzi roślinom. Te wykonane z plastiku godnie swoim użytkownikom służyć będą długie lata. Najpraktyczniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu będą te łopatki o wąskim i długim kształcie. Jeśli chodzi o ceny tą są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się na 5 zł, a kończą nawet na 100 zł. Jeśli z jakiś powodów nie chcemy inwestować w ten przyrząd z powodzeniem zastąpić go może zwyczajna, wykorzystywana w każdej kuchni łyżka, ale pod warunkiem, że jest metalowa. Te aluminiowe bardzo szybko się wyginają i nie nadają do użytkowania.

Co do rękawiczek tu jest duża dowolność, najlepiej wybrać takie, które będą dla nas najwygodniejsze. Warto dobrać odpowiedni rozmiar, gdyż za duże lub za małe znacząco będą wpływały na komfort pracy, co uczyni ją bardziej uciążliwą, nie przyjemną, a przecież nie o to tu chodzi. Wcale nie musimy inwestować w specjalistyczne ogrodnicze rękawiczki, zwykłe gumowe, jeśli są dla nas wygodne również świetnie się tu sprawdzą.

Sekator. Urządzenie ważne i przydatne w każdym, zarówno balkonowym jak i przydomowym ogrodzie. Przy niewielkim ogródku jaki stworzymy sobie na balkonie nie jest potrzebny jakiś specjalnie wysokiej jakości sekator. W tym wypadku wystarczy nawet ten najtańszy i najprostszy w swojej konstrukcji, który i tak świetnie spełni oczekiwane od niego funkcje. Wybierając odpowiednie narzędzie należy jednak unikać tych wyrobów produkowanych w Chinach. Przede wszystkim, poza krajem produkcji w sekatorze ważne jest to, aby był lekki i dobrze leżał w ręku. To zapewni komfort i wielką przyjemność pracy, a przecież w uprawianiu ogródka właśnie o to chodzi.

doniczka

Najlepsze dla uprawy balkonowej rośliny

Istnieje pewna sprawdzona grupa roślin, które bez najmniejszych problemów uprawiane mogą być w zaciszu balkonowego mini ogródka.

Należą do nich przede wszystkim:
poziomki i truskawki, które poza tym, że bardzo dobrze smakują będą również stanowiły bardzo ciekawą ozdobę każdego balkonu, szczególnie kiedy umieszczone zostaną w ozdobnych, wiszących doniczkach;
zioła – w tym wypadku warto zainwestować w sadzonki wysokiej jakości, które nie będą wymagały specjalnie czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do balkonowej uprawy najlepiej poza miętą nadadzą się również:kolendra, oregano, tymianek, koperek, pietruszka, lawenda, kminek, rozmaryn, rumianek, szałwia oraz melisa;
– jeśli marzy nam się drzewo na naszym balkonie wybierzmy możliwie jak najmniejsze, najlepiej takie pochodzące z rodziny drzew karłowatych np. pięciornik krzewiasty, tawuły japońskie, klony palmowe, berberysy, bukszpany, irgi, mini drzewka owocowe;
– od zawsze wiadomo, że kwiaty to najpiękniejsza ozdoba każdego ogrodu. Jeśli chodzi o ten balkonowy warto mieć takie gatunki jak maciejka, bergenia, pelargonia czy kocimiętka, które idealnie są dostosowane również do sadzenia razem z warzywami. Do sałaty warto dosadzić afrykańskiego fiołka, który bardzo skutecznie odstraszy wszelkie, chcące uszkodzić sałatę szkodniki;
– chcąc mieć warzywa z własnego balkonowego ogródka należy wziąć pod uwagę jego wielkość. Rośliny takie jak papryka, marchew, kalarepa, buraki, pietruszka czy ogórki potrzebują sporo miejsca, więc nie nadają się na małe i średniej wielkości balkony. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać, że sa to gatunki bardzo wrażliwe na niskie temperatury, więc musimy przewidzieć również miejsce, w którym ( poza balkonem) umieszczone zostaną w razie ewentualnych przymrozków. Wymagają również nie mało pracy i potrzebują odpowiedniego zahartowania;
– sałata, szczypiorek i rzodkiewka to idealne warzywa balkonowe. Sadzone są z ziarenek, dostępnych nawet w pierwszym lepszym supermarkecie. Nadają się do uprawy późną wiosną i przez wszystkie letnie miesiące. Rosną bardzo szybko, gdyż już po miesiącu od zasiania możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego ich siew ( o ile nie ma dużych mrozów) rozpocząć można już w marcu;
wieloletnie rośliny, które przetrwają okres zimowy i będą się nadawały do uprawy na balkonie to głównie:hiacynty, tulipany, krokusy, narcyzy ( pod warunkiem że posadzone zostaną we wrześniu, a najpóźniej w ostatnich tygodniach października), astry krzaczaste, goździki, lawendy, mieczyki, frezje, tygrysówki ( najlepszy czas na ich zasiew to tylko maj), funkie, bergenie, liliowce, żurawki czy rozchodniki i rojniki.

Inne posty