Prezenty dla ogrodnika i ogrodniczki.
23 października 2017Przyprawy w ogrodzie. Wykaz wybranych ziół do hodowli ogrodowej
28 października 2017Balkony pełne pięknych kwiatów stają się coraz częstszym widokiem. Ukwiecony taras stanowi wspaniałe dopełnienie stylowego wnętrza mieszkania. Jak dobierać rośliny na balkon? Jak je hodować? Spraw, aby Twój balkon zachwycał.
Dobór odpowiednich roślin na balkon powinien być bardzo przemyślany. Kupując dziś młode sadzonki może się okazać, że za rok czy dwa nie będą się już mieścić na niewielkiej przestrzeni. Warto także sprawdzić zapotrzebowanie roślin na światło słoneczne i wodę. Ogromna liczba gatunków i odmian sprawia, że można wybrać idealne gatunki do warunków, możliwości pielęgnacyjnych, a także stylu, w jakim urządzimy nasz balkon. W każdym przypadku należy przygotować odpowiednie pojemniki dla roślin, podłoże, a także skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody, aby korzenie roślin nie gniły.
Jak dobierać rośliny na balkon?
Miłośnicy kwiatów i przyrody bardzo często decydują się na hodowanie roślin, nawet na niewielkich przestrzeniach balkonowych. Mieszkańcy bloków, którzy nie mają własnego ogródka decydują się na urządzanie mini ogródków na swoich balkonach. Różnorodność gatunków i odmian pozwala nam na szeroki wybór, także pod względem warunków hodowlanych. Roślin światłolubnych nie możemy posadzić na balkonach od strony północnej, a roślin zwykle żyjących w cieniu – na balkonach od strony południowej. Niewłaściwe dobranie pod względem słońca może skończyć się tragicznie dla naszych pięknych okazów. Możemy na balkonach sadzić zarówno kwiaty ozdobne, pachnące, jak i krzaczki owoców, drzewka owocowe, czy też warzywa i zioła. Wszystko zależy od pomysłu, jaki przyjdzie nam do głowy.
Krzewy i drzewka owocowe na balkonie
Krzewy i drzewka owocowe można hodować nawet na balkonach pod warunkiem, że zdecydujemy się na miniaturowe odmiany tych roślin. W przypadku drzewek owocowych powinniśmy wybrać takie, które szczepione są na specjalnych podkładkach, silnie hamujących wzrost roślin, lecz pozwalających na obfite owocowanie. Krzaczki owocowe w uprawie pojemnikowej są również doskonałym pomysłem, warto zwrócić uwagę na pienne formy krzaczków. Na balkonach możemy hodować z wielkim powodzeniem m. in.: truskawki, poziomki, jagody kamczackie i borówki amerykańskie. Pamiętajmy jednak, aby przygotować odpowiednie dla roślin pojemniki oraz podłoże.
Balkon w ziołach
Uprawa ziół na balkonie to bardzo ciekawa alternatywa dla kupowania ich w suszonej formie. Większość ziół to rośliny jednoroczne, choć część z nich to także byliny, które możemy przezimować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, raz na jakiś czas podlewając. W sklepach możemy kupić gotowe sadzonki ziół, choć ich wybór będzie dość ograniczony. Alternatywą jest samodzielne wysianie interesujących gatunków z nasion. Zioła należy podlewać praktycznie codziennie. W upalne dni nawet dwukrotnie w ciągu doby.
Balkon zwrócony na wschód i północ
Na balkony zwrócone w kierunku północnym lub wschodnim należy wybierać rośliny doskonale znoszące zacienienie. Na takich balkonach światło słoneczne jest bardziej rozproszone i nie świeci bezpośrednio na rośliny, dzięki czemu nie istnieje ryzyko przegrzania roślin lub poparzenia ich liści. Temperatura jest znacznie niższa i bardziej wyrównana niż w przypadku słonecznych stron. Doskonale będą się tutaj czuły kwiaty kwitnące, choć ich kwitnienie nie będzie aż tak obfite.
Wybierać możemy wśród wielu odmian roślin o kwiatach w różnych kolorach. Barwinek pospolity, begonia bulwiasta, dipladenia, fuksja, funkia, hortensja, niecierpek, runianka japońska, a także tytoń oskrzydlony pozwolą na zabawę kolorami ich kwiatów, występują bowiem w różnorodnych barwach. Rośliny o ozdobnych liściach, jak np. bluszcz pospolity, golteria rozesłana, komarzyca czy żurawka doskonale dopełnią całą kompozycję balkonową.
Balkon od strony zachodniej i południowej
Balkon zwrócony na stronę południową i zachodnią jest silnie oświetlony, przez większość dnia narażony na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych i wysoką temperaturę. Wymaga to odpowiedniego doboru roślin, które nie ulegną poparzeniu ani przegrzaniu w upalne dni. Doskonale sprawdzą się rośliny światłolubne, których istnieje ogromna liczba odmian i gatunków. Szeroki wybór pozwala na swobodę wyboru kolorów, kształtów i dekoracyjności. Odpowiedni wybór gatunków pozwoli cieszyć się wielobarwnym, wspaniałym balkonem od marca aż do października. Na szczególną uwagę zasługują: aksamitki, aster chiński, begonia, clematis, cynia, groszek pachnący, heliotrop, lobelia, maciejka, nagietek, surfinia, ubiorek, werbena i żeniszek. Pamiętajmy jednak, aby regularnie podlewać kwiaty, a w szczególnie upalne, bezchmurne dni z silnymi promieniami słonecznymi także stosować zacienianie roślin, aby zabezpieczyć je przed poparzeniami.
Rośliny na balkon kwitnące wiosną
Wiosna to szczególny czas, gdy przyroda budzi się do życia. Już od marca możemy cieszyć się pięknem kwiatów, które zakwitną w naszych pojemnikach na balkonie i aż do maja będą cieszyć nasze oczy. Na szczególną uwagę zasługują tutaj: bluszczyk kurdybanek, cantedeskia, fuksja, kamelia japońska, lobelia, pelargonia i petunia. Ich niezwykłość, fantastyczne kwiaty i zapachy zachwycą każdego.
Rośliny na balkon kwitnące latem
Okres letni zaczynający się w czerwcu i trwający aż do końca sierpnia to doskonały czas dla kwiatów. Ogromna ilość różnych gatunków i odmian swój okres kwitnienia przewidziała właśnie na okres letni. Na balkonach znajdą swoje miejsce i zachwycać będą przede wszystkim: agapant afrykański, celozja, eustoma wielkokwiatowa, heliotrop peruwiański, laurencja, lewkonia letnia, czy mydlnica bazyliowata. Ponadto, różne odmiany pelargonii, petunii i piwonii, a także werbena ogrodowa i różne odmiany thunbergii.
Rośliny na balkon kwitnące jesienią
Jesienią, choć przyroda powoli zamiera, wciąż możemy cieszyć się urodą i niezwykłością kwiatów na naszych balkonach. Jeśli zależy nam na szczególnej urodzie naszego balkonu, który także w okresie od września do listopada będzie kwitł i zachwycał kolorami, warto wybrać rośliny kwitnące jesienią. Należą do nich m. in.: chruścina jagodna, kalibrachoa, niecierpek nowogwinejski, różne odmiany thunbergii, werbena ogrodowa, a także żeniszek i wrzosy. Warto znaleźć dla nich miejsce na swoim balkonie, by móc podziwiać ich niezwykłą urodę także w drugiej połowie roku.
Rośliny najdłużej kwitnące na balkon
Wybierając te gatunki roślin, które bardzo długo kwitną, możemy przygotować ciekawą aranżację nawet małego balkonu i cieszyć się nią bardzo długo. Odmiany kwiatów, które długo kwitną, cieszą zwykle nasze oczy od początku wiosny, aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. Wymagają regularnego podlewania i odprowadzania nadmiaru wody. W przypadku niektórych roślin, potrzebne jest także częste nawożenie. Do najbardziej atrakcyjnych, długo kwitnących odmian kwiatów należą: aksamitka, preferująca stanowisko słoneczne, odporna na czasowy niedostatek wody i zimniejsze dni, nachyłek lancetowaty rozpoczynający kwitnienie w maju, a kończący w październiku, begonia stale kwitnąca zdobiąca balkon od maja do listopada, cynia wytworna, kwitnąca od czerwca do listopada, bodziszek zachwycający swą urodą od maja do września, żurawka zaskakująca kolorem, szałwia błyszcząca, której kwiaty posiadają intensywny kolor, werbena ogrodowa, wymagająca słonecznego stanowiska i koniecznie mokrej gleby, liliowce, posiadające wiele różnych odmian, tojeść kropkowana otwierające swe kwiaty już w czerwcu, a kończąca kwitnienie we wrześniu, a także rdest pokrewny i ostnica mocna.
Balkon w stylu śródziemnomorskim
Z uwagi na ogromną ilość roślin na balkony, a także ich odmian, możemy tworzyć aranżacje w różnym stylu. Niezwykle popularnym jest wystrój śródziemnomorski. Jeśli mamy do dyspozycji nasłoneczniony taras, możemy go urządzić właśnie w tym stylu. Takie gatunki roślin, jak cytrusy, rozmaryn czy korzenne zioła, ogrzane popołudniowym słońcem sprawią, że nasz taras otulą żywiczno-balsamiczne zapachy, tworząc prawdziwie śródziemnomorską atmosferę. Do takiej aranżacji balkonu warto wybrać pachnące zioła, jak: tymianek, bazylia, szałwia i lawenda. Uzupełnienie ziół o rośliny cytrusowe oraz takie, które roztaczają zapach cytrusów, jak werbena cytrynowa lub macierzanka cytrynowa da niepowtarzalny efekt. Na balkonie w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć kompozycji z kamienia, jasnych, słonecznych kolorów, a także kamiennych i glinianych donic, najlepiej w kolorze niebieskim.
Balkon w stylu minimalistycznym
Urządzając wnętrze mieszkania w stylu minimalistycznym, warto kontynuować takie zabiegi aranżacyjne także na balkonie. Ściana pomalowana np. na biało, powinna znaleźć kontynuację także w roślinach. Użycie dwóch, maksymalnie trzech kolorów, w tym zieleni liści okaże się strzałem w dziesiątkę. Rośliny, które sprawdzą się w takim wnętrzu to m. in.: bakopa, gardenia jaśminowata, laurencja, a także oleander pospolity.
Kwiaty pachnące na balkonie
Zapachy bardzo silnie oddziałują na nasze samopoczucie i zdrowie. Olejki eteryczne zawarte w roślinach wpływają na nasze zdrowie, pomagają leczyć katar, rozluźniają nas i uspokajają. Niektóre z zapachów uważa się także za afrodyzjaki. Przy odrobinie fantazji i umiejętności, możemy stworzyć prawdziwy raj zapachów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy musi odbierać konkretny zapach jako przyjemny. Najbardziej neutralne są róże, których zapach zwykle nikomu nie przeszkadza. Do stworzenia pachnącej oazy możemy wybrać odmiany pnące, które stworzą zamkniętą enklawę i osłonią nas od reszty świata. Wśród roślin pnących na uwagę zasługują: powojnik o słodkim, lekko waniliowym zapachu, wiciokrzew o słodkokwiatowym zapachu, glicynia chińska, która przywodzi na myśl wanilię, a także groszek pachnący o słodkim, owocowym zapachu, z nutą pomarańczy, wanilii i miodu.
Jeśli zależy nam na kaskadzie roślinnej, która mogłaby zwisać z balkonu w dół, warto wykorzystać urok mięty, pelargonii, kosmosu czerwonego lub macierzanki. Ich przyjemne zapachy oraz dekoracyjność roślin z pewnością stworzą ciekawe kompozycje.
Balkon pachnący nocą
Osoby, które uwielbiają przesiadywać wieczorami na balkonach mogą wykorzystać do ich aranżacji kwiaty pachnące po zachodzie słońca. Cudowne zapachy połączone z bladymi w świetle księżyca kwiatami potrafią zamienić zwykły, miejski balkon w cudowną, baśniową krainę. Dobrym pomysłem jest sadzenie roślin pachnących nocą w przenośnych skrzynkach. Dzięki temu, możemy swobodnie przenosić je np. do sypialni bądź salonu. Do roślin pachnących nocą należą m. in.: tytoń ozdobny, wiesiołek, dziwaczek, maciejka, a także wiciokrzew, nocny floks, wieczornik i lak pachnący.
Wybierając rośliny na balkon zawsze należy dowiedzieć się, jakie warunki powinniśmy spełnić, by wspaniale rosły.
Starajmy się dowiedzieć o nich jak najwięcej, a z pewnością odwdzięczą się niezwykłą urodą.