Kiedy przycinać drzewa owocowe?
15 września 2017Jak przycinać drzewa owocowe?
22 września 2017Któż z nas nie chciałby usiąść na swoim tarasie i odpocząć po pracy wśród zielonych liści i kolorowych kwiatów? Pooddychać świeżym powietrzem i różnorodnymi zapachami? W całym tym zabieganym świecie warto czasem zatrzymać się i spojrzeć na piękno przyrody.
Taras może być naszą oazą spokoju, ale najpierw trzeba go właściwie urządzić. Stawiając w odpowiednich miejscach właściwe rośliny sprawimy sobie własny kąt odprężenia, a i podczas zimy będziemy mogli mieć trochę zieleni za oknem.
Jakie rośliny na taras?
Aby stworzyć naszą wspaniałą oazę warto zacząć od tego jakie rośliny sprawią, że będzie to nasze ulubione miejsce. Jeśli wolimy otaczać się zielenią, warto wykorzystać rośliny, których liście nie tracą uroku przez cały rok. Osiągniemy w ten sposób zielony taras nawet podczas zimy. Dla takiego efektu warto wykorzystać zimotrwałe karłowate drzewa i krzewy, które zasadzimy w doniczkach. Bukszpan, kiścień Waltera, przeróżne odmiany azalii czy różanecznika, to przykładowe krzewy, które podczas zimy pozostaną zielone, by w dalszym ciągu zdobić nasz taras.
Jeśli natomiast wolimy różnorodną grę kolorów warto poszukać roślin, których kwiaty zachwycają urozmaiconymi barwami. Aksamitki, bratki czy gazanie sprawią ze nasz taras zacznie tętnić wielobarwnym życiem.
Podczas wyboru roślin należy zastanowić się, jakie warunki im sprzyjają i pomogą we właściwym wzroście, a jakie możemy im zagwarantować. Dużo zależy od tego na jaką stronę świata usytuowany jest nasz taras.
Ustawiając je w odpowiednio nasłonecznionym miejscu damy im to czego potrzebują, a one w zamian ukażą nam swoje piękno.
Niektóre rośliny lubią miejsca nasłonecznione, inne zacienione. Jeśli ustawimy je w złych miejscach, częściej mogą chorować i staną się bardziej podatne na szkodniki.
Jak dbać o rośliny na tarasie?
Fundamentalną rzeczą jest gleba. Większość roślin lubi ziemię żyzną o obojętnym odczynie, ale są też takie, które wymagają ziemi zasadowej czy kwaśnej.
Najczęściej już podczas zakupu rośliny w sklepie ogrodniczym otrzymamy porady, jaka ziemia jest odpowiednia dla naszego wyboru.
Kolejnym ważnym krokiem do właściwej pielęgnacji roślin na tarasie jest ich podlewanie. O ile na wiosnę czy wczesną jesień, nie ma potrzeby używania dużych ilości wody, to latem wręcz przeciwnie. Podczas wysokich letnich temperatur rośliny szybko pobierają wodę, a ona sama również szybko paruje z ziemi co prowadzi do jej utraty.
Po za życiodajną wodą rośliny potrzebują dawki makro i mikroelementów. Możemy im je dostarczyć podczas tak zwanego nawożenia. Istotnym jest, aby nie przesadzić z ilością podawanego nawozu. Zbyt mała ilość może przyczynić sie do słabego wzrostu, a zbyt duża może być jeszcze tragiczniejsza w skutkach.
Pamiętajmy również, że podobnie jak to było z rodzajem ziemi, każda roślina wymaga innej dawki określonego pierwiastka.
W sklepach ogrodniczych otrzymany duży wybór nawozów dla roślin doniczkowych. Można je natomiast podzielić na 3 grupy:
1. Organiczne – forma płynna
2. Mineralne – forma proszku, granulek
3. Organiczno-mineralne – forma koncentratu
Pamiętajmy jednak o tym, że rośliny nawozimy tylko w czasie ich kwitnienia, wtedy gdy ich zapotrzebowanie na składniki mineralne jest największe.
Następnym jakże istotnym krokiem dla prawidłowego wzrostu naszych tarasowych roślinek jest ich przesadzanie.
Jak poznać, że nasza roślinka powinna zmienić miejsce zamieszkania?
Jest kilka symptomów, które na to wskazują, oto niektóre nich:
– roślina przewraca się w małej doniczce,
– wyrasta wiele odrostów, które nie mieszczą się w pojemniku,
– korzenie rośliny nie mają miejsca na rozrost, wychodzą z ziemi lub przez otwory w donicy,
– liście zaczynają opadać, a roślina traci zieleń,
– na ziemi wytwarza się osad, który sugeruje wyjałowienie gleby, tworzy się „skorupa”.
Cały zabieg przesadzania wykonujemy na początku okresu ich kwitnienia, zazwyczaj jest to wczesna wiosna.
Rośliny młode powinniśmy przesadzać co roku, natomiast te już starsze można raz na kilka lat.
W czym sadzić rośliny na taras?
Skoro już wiemy, jak dbać o rośliny pora zastanowić się, w czym tak naprawdę mają one rosnąć. Na taras zazwyczaj wybieramy mniejsze lub większe doniczki, ale rośliny umieścić można też w skrzynkach, wiadrach czy koszach. Wszystko zależy od charakteru jaki ma mieć nasz wymarzony taras.
Jeśli chodzi o donice, do wyboru mamy te wykonane z plastiku, ceramiki, betonu czy drewna.
Jak zdecydować, jakie są najlepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aspekt estetyczny pozostawiamy dla każdego do wyboru, bo każdy ma inny gust, są za to warunki, których należy przestrzegać, by roślina dobrze czuła się w swoim pojemniku.
Po pierwsze każda donica musi mieć otwory na dnie. Ich brak powodować może zaleganie wody na dnie, a co za tym idzie gnicie korzeni.
Po drugie donica nie może być ani za mała, ani za duża. Zbyt mała, spowoduje, że roślina nie będzie miała miejsca na rozrost, więc za chwilę będziemy musieli ją przesadzić do większej. Ale uwaga, zbyt duża donica sprawi, że roślinka zajmie się bardziej rozwojem swoich korzeni, niż rozkwitem pięknych kwiatów czy ozdobnych liści.
Trzecim aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze donicy jest fakt, że donice z tworzyw sztucznych mniej oddają ciepło, niż donice ceramiczne. Jeśli więc na naszym tarasie nie ma zbyt wysokich temperatur, a nasze rośliny lubią ciepło, powinniśmy zdecydować się na donice z tworzywa sztucznego.
Wszystko jednak zależy od konkretnego gatunku rośliny jaką chcemy mieć na swoim tarasie.
Co sadzimy?
Jakie rośliny należy posadzić? Oto kilka przykładów, roślin które idealnie zadomowią się na naszym tarasie:
Wspomniany bukszpan to jedna z najpospolitszych i najłatwiejszych do uprawy roślin. W prawdzie wymaga ona większej pielęgnacji, gdy jest uprawiana w doniczce niż w gruncie, ale i tak uchodzi za roślinę łatwą.
Dobrze znosić będzie zanieczyszczenie powietrza i może być stawiana zarówno w miejscu nasłonecznionym jak i zacienionym.
Wrzos to kolejna z łatwych w uprawie roślin. Pięknie wygląda w koszach czy drewnianych donicach. Wymaga rzadkiego, ale obfitego podlewania, lubi nasłonecznione i lekko zacienione miejsca, jest odporna na mróz oraz suszę. Przycinanie sprawia, że bujnie wypuszcza kolejne przyrosty.
Azalie swoimi kwiatami upiększą nam taras, ale wymagają trochę więcej pracy, niż bukszpan czy wrzos. Aby utrzymały się w naszych donicach wybierzmy karłowate odmiany azali. Należy sadzić je w ziemi o kwaśnym odczynie, oraz ustawiać na stanowiskach zacienionych.
Bratki to wszystkim dobrze znane piękne, niskie, kolorowe kwiaty, które można postawić, powiesić lub sadzić w grupie. Wymagają żyznej gleby i w miarę słonecznego stanowiska. Swoją uniwersalnością oraz dostępną paletą barw zjednały sobie rzesze zwolenników.
Pięciornik krzewiasty to piękna roślina o malutkich kwiatkach idealnie pasująca do dużych donic na taras. Wymaga on słonecznego lub lekko zacienionego miejsca. Dla dobrego wzrostu wymaga usuwania przekwitłych kwiatków. Jest to dość łatwa w uprawie roślina.
Bieluń to kolejna z idealnych propozycji na nasz wymarzony, lecz duży taras. Jego piękne kwiaty w kształcie dzwonków, na pewno sprawią, że taras nabierze specyficznego stylu. Jej piękny intensywny zapach zachwyci każdego. Roślina ta lubi stanowiska nasłonecznione, ale bardzo źle znosi mrozy. Jest to dość trudna w uprawie roślina, wymaga nawożenia i częstego podlewania z unikaniem zraszania kwiatów i liści.
Szukając roślin o dużych kwiatach warto zaznajomić się z powojnikiem.
Powojnik ma kwiaty, które osiągają średnicę do 20cm. Jest to roślina pnąca, ale można ją również uprawiać w pojemniku. Lubi miejsca ze światłem rozproszonym, osłonięte od wiatru. Jej zaletą jest odporność na mróz. Podczas uprawy zaleca się dosyć częste podlewanie i nawożenie nawozami organicznymi.
To tylko nieliczne przykłady kwiatów które mogą przyozdobić nasz taras i sprawić, by był wspaniałym miejscem wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że rośliny, aby pięknie wyglądały potrzebują naszego czasu i odpowiedniej pielęgnacji. Jeden mniej, inne więcej, ale doceniając naszą pracę sprawią, że będziemy zadowoleni. Oddając im swój czas i wkładając serce w ich pielęgnację na pewno zyskamy ich wdzięczność i razem z nimi będziemy mogli delektować się wspaniałymi chwilami spędzonymi na tarasie.