Bukszpan wieczniezielony – uprawa, sadzenie, przycinanie, choroby i zastosowanie.
30 listopada 2021Jak sadzić tuje szmaragd na żywopłot – poradnik praktyczny.
1 grudnia 2021Ogród to duma wielu osób, które poświęcają mu wolny czas, by prezentował się jak najlepiej. W tym celu sadzą w nim reprezentatywne rośliny, wśród których znajduje się między innymi hortensja bukietowa. Jak każda inna roślina potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, ale także cięcia – dzięki temu przyciągnie wzrok innych osób i upiększy podwórko.
Hortensja bukietowa uprawa
Ze wszystkich poznanych odmian hortensji wariant bukietowy jest najmniej wymagający pod względem jego uprawy. Najlepszym miejscem do jej zasadzenia będzie stanowisko lekko półcieniste, sprawdzi się również słoneczne pod warunkiem, że podłoże będzie stale wilgotne. Dobrze jest także wybrać zaciszne i osłonięte od wiatru.
Podłoże powinno być lekko kwaśne, żyzne, wilgotne oraz przepuszczalne i mieć duży udział próchnicy. W przypadku zbyt ciężkiego podłoża można je rozluźnić za pomocą kompostu lub kwaśnego torfu.
Sadzenie hortensji odbywa się z sadzonki zakupionej w doniczce lub pojemniku. Można dokonać tego od wiosny do późnej jesieni. Przygotowując jej stanowisko, trzeba przekopać podłoże, usunąć chwasty oraz pamiętać, że wykopany dla rośliny dół powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Hortensja winna być posadzona na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w pojemniku. Po zasadzeniu krzew należy obficie podlać i wyściółkować na przykład korą. Jeżeli sadzonych jest kilka hortensji, między nimi należy zachować dystans około 1-1,5 metra.
Kwiaty hortensji bukietowej zebrane są w stożkowate kwiatostany, ich kolor najczęściej to biel z domieszką innej barwy. Roślina dobrze sobie radzi podczas zim, nie ma zwyczaju przemarzać – jeżeli do tego dojdzie, nie trzeba się martwić, gdyż zakwitnie ponownie na tegorocznych pędach.
Hortensja bukietowa odmiany
Hortensja bukietowa to wiele różnych form, które różnią się od siebie barwą kwiatów i wielkością, jednak wszystkie łączą stożkowate kwiatostany. Ich wymagania są bardzo podobne, nie należy podchodzić do nich tak samo – jeżeli pragnie się mieć w ogródku ładny okaz, trzeba zadbać o niego zgodnie z wymaganiami.
Hortensja bukietowa Grandiflora wyrasta do dwóch metrów wysokości. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem oraz dużymi, stożkowatymi kwiatostanami w kolorze biało-beżowym. Najbardziej mrozoodporna ze wszystkich znanych hortensji.
Hortensja bukietowa Tardiva osiąga do trzech metrów wysokości. Jest odporna na mróz oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Jej kwiatostany są kremowobiałe, kwitnienie w jej przypadku trwa bardzo długo – od lipca do października lub do początku listopada, jeżeli jesień jest dość ciepła.
Hortensja bukietowa Limelight może urosnąć do dwóch, trzech metrów wysokości. Charakteryzuje się rozłożystym przekrojem, co sprawia, że równie dobrze prezentuje się posadzona w grupie, jak i pojedynczo. Jej wyprostowane pędy mają barwę ciemnobrązową, co przy zmieniających kolory kwiatach – początkowo limonkowe, później białe i jasnoróżowe – daje ciekawy wizualnie efekt.
Hortensja bukietowa Kyushu jest odmianą pochodzącą z Japonii. Charakterystyczne są dla niej bardzo duże, białe kwiatostany oraz błyszczące, zielone liście. Kwitnie od lipca do października, jej kwiaty z białej barwy przechodzą do delikatnego różu.
Odpowiednia pielęgnacja
Jeżeli pragnie się zachować reprezentatywny okaz hortensji, nie można swojej pracy nad nim kończyć wraz z posadzeniem. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na zachowanie wyglądu, dostarczenie wszystkich potrzebnych roślinie składników odżywczych.
Podlewanie krzewu jest niezwykle ważne, gdyż hortensja wymaga stale wilgotnego podłoża. Podlewać należy ją systematycznie, najbardziej zwracać należy na to uwagę podczas przedłużającej się suszy i w okresie zawiązywania się pąków kwiatowych. Starsze krzewy potrzebują nieco rzadszego podlewania niż młode okazy. Istotne jest, by podlewanie było na tyle obfite, by woda dotarła do bryły korzeniowej.
W przypadku hortensji ważne jest także jej nawożenie. Powinno odbywać się ono od wiosny do połowy lipca. Należy wówczas stosować dedykowane tej roślinie preparaty, a podczas korzystania z nich działać zgodnie z instrukcją obsługi. Pamiętać trzeba, iż krzewy posadzone jesienią nawozi się po raz pierwszy wiosną, zaś te sadzone wiosną kilka tygodni po tym, jak znajdą się na stanowisku w ogrodzie.
Przycinanie hortensji
Dla ładnego wzrostu krzewu nie można pominąć corocznego cięcia hortensji bukietowej. Należy przyciąć ją wczesną wiosną – najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu zabiegowi hortensja będzie zwarta, zdrowa, a do tego obficie zakwitnie. Wysokość cięcia zależy od upodobania.
Podczas tego zabiegu ważne jest pozbywanie się za pomocą cięcia połamanych, chorych, słabych, pokładających się i starych pędów. W ten sposób usunąć należy także słabo zagęszczony krzew. Pierwsze cięcie okazu powinno odbyć się po posadzeniu – na wiosnę w przypadku hortensji sadzonej jesienią, pędy skraca się o połowę.