Top 7 najpopularniejszych ozdobnych pnączy ogrodowych.
2 listopada 2021Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania.
25 listopada 2021Żółte kwiaty pasują do każdego ogrodu i pięknie prezentują się na balkonie czy tarasie. Ten kolor kwiatów wyraźnie odcina się od zieleni liści i łodyg, więc już niewielka ich ilość jest dobrze widoczna, a rabaty stają się bardziej rozjaśnione. Polecamy 10 roślin, które kwitną na żółto.
1.Złotokap
Złotokapy to rośliny w naturze rosnące w Europie Południowej. Swą popularność zawdzięczają przede wszystkim żółtym kwiatom, które zebrane są w okazałe, bardzo gęste i długie kwiatostany, dlatego często nazywa się go „złotym deszczem”. Złotokapy to rośliny dość łatwe w uprawie. Złotokapy najlepiej rosną i najpiękniej kwitną na stanowiskach ciepłych i słonecznych, osłoniętych od porywistych wiatrów. Posadzone w cieniu będą kwitły zdecydowanie słabiej. Posadzone w ciepłym, słonecznym miejscu będą dekoracją naszych ogrodów od końca kwietnia do czerwca. Złotokap nie ma szczególnie dużych wymagań, do podstawowych należy słoneczne stanowisko. Dobrze sobie radzi z zanieczyszczeniem powietrza, co sprawia, że dość często można go spotkać w miastach. Złotokapy możemy prowadzić przy altanach, podporach, pergolach czy trejażach.
2. Liliowce
Liliowce swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom, niewielkim wymaganiom uprawowym oraz imponującej długowieczności. To efektownie kwitnące byliny, które znakomicie nadają się na ogrodowe rabaty i do obsadzania oczek wodnych. Liliowce na jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez 20–30 lat i nie wymagają przy tym odmładzania. Liliowce w zależności od odmiany kwitną od maja do września. Liliowce znakomicie nadają się do posadzenia w ogrodzie na rabatach bylinowych bądź w grupach na trawniku oraz do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Obecnie możemy wybierać wśród setek odmian liliowców, różniących się wielkością i kolorem kwiatów (pochodzą one od kilku gatunków, m.in. liliowca żółtego). Liliowce, w zależności od odmiany, kwitną od czerwca/lipca do sierpnia/września.
3. Rudbekie
Rudbekia najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia barwnych, słonecznych rabat. Często uprawia się ją w ogrodach wiejskich oraz angielskich. Rudbekie nadają się także do dekoracji ogrodów naturalistycznych – w tym przypadku podstawowe gatunki warto uprawiać w większej grupie, tworząc całe łany kwietne. Odmiany wyższe (powyżej 1m wys.) dobrze wyglądają sadzone przy ogrodzeniach, murach i ścianach. Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach jako ozdobę balkonów i tarasów. Rudbekia nadaje się na kwiat cięty – kwiaty rudbekii długo zachowują świeżość w wazonie.
4. Forsycje
Forsycja (Forsythia) należy do rodziny oliwkowatych. Krzew ten pochodzi z Azji, ale występuje pospolicie w wielu regionach świata. Spośród 8 istniejących gatunków forsycji w Polsce najpopularniejsze są forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) i forsycja zwisająca (Forsythia suspensa). Jest to średniej wielkości krzew kwitnący wczesną wiosną. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie przed rozwojem liści – od marca jej gałązki obsypują się setkami maleńkich, żółtych kwiatów. Należy też do roślin wabiących motyle. Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Miejsce dla forsycji powinno być zaciszne i osłonięte przed silnym wiatrem. Są doskonałe na formowane lub nieformowane żywopłoty.
5. Pierwiosnki
Pierwiosnek (Primula) to duży rodzaj roślin zwany też prymulkami. Należy on do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Obejmuje około 500 gatunków w tym głównie bylin (rzadziej roślin jednorocznych). W Polsce mamy 7 rodzimych gatunków. Wymagania pierwiosnków mogą się znacznie od siebie różnić zależnie od gatunku. Te najczęściej uprawiane w naszych ogrodach preferują jednak stanowiska półcieniste i zacienione. Pierwiosnki są jednymi z najpopularniejszych bylin ogrodowych. Stanowią cenne gatunki na skalniaki, rabaty, do tworzenia obwódek czy do donic na balkonach i tarasach. Można sadzić je pod drzewami, krzewami, a także przy zbiornikach wodnych. Pasują do wszystkich stylów ogrodów – od naturalistycznych do nowoczesnych.
6. Azalie
Azalie to jedne z najpiękniejszych krzewów, jakie możemy uprawiać w naszych ogrodach. Cenione są przede wszystkim za swój atrakcyjny pokrój oraz niezliczoną ilość odmian. Czasami bywa problem z nazewnictwem, gdyż azalia należy do krzewów z rodzaju rododendronów, czyli jednej z najbogatszych grup roślin ozdobnych. Azalie podobnie jak rododendrony lubią miejsca, które są osłonięte od wiatru, jednocześnie o sporej wilgotności powietrza. Dlatego bardzo dobrze czują się nad brzegami zbiorników wodnych lub też pod konarami wysokich drzew iglastych.
7. Pięciorniki
To jedne z najpopularniejszych krzewów żywopłotowych. Największym atutem pięciornika jest fakt, że jest bardzo tolerancyjny wobec niesprzyjających warunków atmosferycznych i błędów w uprawie. Jednak rodzaj pięciornik obejmuje mnóstwo różnych gatunków. Niewielka część z nich nadaje się do uprawy, większość, jak pięciornik gęsi, to rośliny flory Polski, które licznie pojawiają się na łąkach. Ich właściwości lecznicze są nie do przecenienia, więc warto je znać. Dowiedz się, jak rozpoznawać gatunki pięciornika i jakie wymagania należy spełnić, by roślina przyjęła się w ogrodzie.
8. Mahonie
Mahonia jest krzewem z rodziny berberysowatych, sięgającym od 1 do 1,5 metra wysokości. Jest OZDOBNA przez CAŁY ROK. Wiosną i latem ma błyszczące ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na piękny ciemnobrunatny (mahoniowy) kolor. Dodatkową ozdobą krzewu są kwiaty i owoce. Wiosną kwitnie na jasnożółto, a latem pojawiają się ciemnogranatowe, jadalne owoce. Nie ma dużych wymagań. Krzew ten lubi glebę żyzną, próchniczą, wilgotną o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6,5), obojętną. Właściwie nie wymaga przycinania. Co jakiś czas warto ją odmłodzić usuwając wtedy stare, zniszczone lub uschnięte pędy. Idealna do sadzenia w warunkach miejskich. Roślina zimozielona, stanowiąca ozdobę ogrodu przez cały rok. Ze względu na jej upodobanie do miejsc zacienionych wspaniale sprawdzi się sadzona przy budynkach od strony północnej oraz jako roślina okrywowa w cieniu wielkich drzew.
9. Żarnowce
Żarnowiec miotlasty to dekoracyjny krzew o ozdobnych, zazwyczaj żółtych kwiatach. Żarnowiec nie jest rośliną wymagającą, a do tego znakomicie nadaje się do obsadzania skarp. Żarnowiec charakteryzuje się ciekawym, lekko przewieszającym się pokrojem. Swoją nazwę zawdzięcza dawnemu zastosowaniu – z jej pędów robiono miotły. Żarnowiec miotlasty jest rośliną mało wymagającą, łatwą w uprawie dla każdego. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione i półcieniste, osłonięte od wiatru. Żarnowiec znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia barwnych wielogatunkowych kompozycji, można z niego tworzyć luźny, rozłożysty żywopłot lub wykorzystać do zasłaniania mało ozdobnych ścian lub innych miejsc.
10. Dziurawce
Dziurawiec kojarzy nam się głównie z popularnym ziołem leczniczym, warto jednak wiedzieć, że rodzaj liczy sobie ponad 400 gatunków roślin, wśród których są nie tylko zioła, ale też atrakcyjne rośliny ozdobne. Oprócz ładnego pokroju, jego największą ozdobą są przebarwiające się jesienią na rudy lub czerwonawy kolor liście, a także pojawiające się latem żółte kwiaty z długimi pręcikami. Dziurawiec ozdobny kwitnie od czerwca do września, a zaraz potem zawiązuje ozdobne owoce. Jagody dojrzewają od sierpnia do października i w zależności od odmiany mogą mieć różną barwę (m.in. czerwone, kremowe, pomarańczowe, żółte, różowe).