Top 10 najlepszych roślin na żywopłot.

rośliny na żywopłot tuja buk szmaragd berberys lilak forsycja ligustr laurowiśnia

Zastanawiasz się, jaką roślinę żywopłotową wybrać do swojego ogrodu? Poznaj podstawowe informacje, wady oraz zalety dziesięciu najpopularniejszych roślin na żywopłot.

Żywotnik, Tuja (Thuja occidentalis)

Są to jedne z najłatwiejszych do zidentyfikowania drzew iglastych, ich igły układają się w spłaszczone pędy, prawie jak miniaturowe wachlarze – wydzielają one charakterystyczny przyjemny zapach. Tuja jest łatwa w uprawie, toleruje każdą glebę, pod warunkiem, że nie jest całkowicie podmokła. Są to najwyższej klasy rośliny do zabezpieczenia i osłony, nawet w cieniu. Żywopłot należy przycinać jesienią (jeśli chce się uzyskać ostrzejsze linie, można to robić dwa razy w roku).
Najpopularniejszą odmianą W Polsce jest Tuja Szmaragd. Młode żywopłoty tworzą piękny, architektoniczny rząd, a starsze żywopłoty są jednymi z najłatwiejszych w utrzymaniu drzew iglastych, ponieważ ich pokrój jest bardziej zwarty.

tuja na żywopłot żywotnik szmaragd brabant

Buk (Fagus sylvatica)

Podziwiany ze względu na wspaniałe liście, zawsze popularny żywopłot bukowy (Fagus sylvatica) jest pełen puszystych liści, które mają delikatny złoto-zielony kolor, który stopniowo rozjaśnia się, zanim jesienią przybierze bogaty miedziany kolor.  Żywopłot bukowy rośnie stosunkowo szybko, osiągając około 30-60 cm rocznie. Fagus sylvatica wymaga pewnej pielęgnacji – po lekkim przycięciu w celu uporządkowania, jeśli jest to konieczne wczesnym latem, zalecamy przycinanie bukowego żywopłotu późnym latem lub wczesną jesienią.

buk na żywopłot idealny liściasty

Cyprysik (Chamaecyparis)

Cyprysik jest jednym z najszybciej rosnących dostępnych żywopłotów iglastych, a piękne niebiesko-zielone wiecznie zielone liście niektórych odmian zapewniają prywatność i schronienie przez cały rok. Jest również doskonałą osłoną przed wiatrem i dobrze rośnie w suchym, wietrznym środowisku. Zaleca się jego przycinanie.

cyprysik na żywopłot idealny zimozielony iglasty

Forsycja (Forsythia intermedia)

Forsycja to krzew z pięknymi, żółtymi kwiatami, które zwykle pojawiają się bardzo wczesną wiosną. Sadzenie żywopłotów z forsycji wymaga odpowiedniego rozstawu roślin i regularnego cięcia. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny wygląd, umieść rośliny w odległości 2,7 m od siebie i pozwól im z czasem częściowo wypełnić przestrzenie między nimi. Jeśli chcesz mieć strzyżony, formalny żywopłot, zostaw mniej miejsca między krzewami forsycji. Planując rozstaw żywopłotów dla forsycji, weź pod uwagę dojrzałą wysokość i zasięg swojego gatunku forsycji.

forsycja na żywopłot kwitnący liściasty

 

Bukszpan (Buxus sempervirens)

Jeden z najbardziej wszechstronnych krzewów, bukszpan, wnosi do ogrodu całoroczny kolor. Ich wiecznie zielone liście rozjaśniają posępne zimowe krajobrazy, zapewniają strukturę zarówno formowanym, jak i nieformowanym żywopłotom i mogą być ukształtowane w ciasno przycięte formy geometryczne lub kapryśne kształty. Naturalny rozmiar, kształt, tempo wzrostu i wytrzymałość różnią się w zależności od wielu rodzajów krzewów bukszpanu – niektóre są zaokrąglone, niektóre nisko rosnące i rozłożyste, niektóre pionowe, a niektóre bardziej stożkowate. Ich zdolność do odbijania się i wytrzymywania regularnego przycinania i ścinania sprawia, że ​​są idealne na żywopłoty.

bukszpan na żywopłot zimozielony liściasty

Ligustr (Ligustrum)

Ligustry, zwane również łacińską nazwą Ligustrum, mają błyszczące, ciemnozielone liście.. Ligustrum ovalifolium ma oszałamiające owalne liście, które pięknie się przycinają, tworząc gęstą i schludną formę, która dobrze się rozwija w większości warunków glebowych i stanowisk. Ligustry są popularnym wyborem do żywopłotów i niosą ze sobą wiele korzyści, w tym są szybko rosnącym krzewem . Jest również idealny do osłony ogrodu, wiatroszczelności i redukcji hałasu, a także jest odporny na zanieczyszczenia, co czyni go idealnym wyborem do żywopłotu dla zabudowanych obszarów miejskich. Chociaż ten krzew ma oszałamiające kremowobiałe kwiaty, które pojawiają się w miesiącach letnich, zazwyczaj są one przycinane.

ligustr na żywopłot zimozielony liściasty formowany nie formowany

Cis (Taxus baccata)

Znany jako król żywopłotów, angielski cis żywopłotowy (Taxus baccata) jest wiecznie zielonym gatunkiem o elegancko stylowym wyglądzie. Prawdziwy brytyjski klasyk, angielski cis jest jednym najpopularniejszych żywopłotów z drzew iglastych, podziwianym za jego wszechstronność, łatwość w utrzymaniu i całoroczne zastosowanie. Taxus baccata doskonale nadaje się również do tworzenia przyciągających wzrok kształtów topiary, a także do tworzenia doskonałego żywopłotu granicznego zarówno w małych, jak i dużych ogrodach.

cis na żywopłot idealny zimozielony iglasty

Laurowiśnia (Prunus laurocerasus)

Laurowiśnie są jedną z najlepiej sprzedających się grup wiecznie zielonych roślin na żywopłoty. Są łatwe w uprawie, zapewniają dużą prywatność, dobrze wyglądają przez cały rok i są dostępne w dużej gamie odmian.

laurowiśnia na żywopłot liściasty

Berberys (Berberis)

Berberys składa się z ogromnej liczby odmian – wysokich i małych roślin. Uprawiane ze względu na swoje niesamowite cechy wizualne, takie jak ozdobne liście, piękne kwiaty, błyszczące owoce. Żywopłoty berberysu są doskonałym dodatkiem do każdego projektu ogrodowego. Znane ze swojego estetycznego wyglądu, te wielofunkcyjne krzewy mają również wiele zastosowań, ponieważ ich praktyczność jest porównywalna z ich pięknem. Kolczasta natura roślin berberyjskich stanowi idealną barierę dla intruzów, ponieważ niechciani goście unikają długich, ostrych kolców.

berberys na żywopłot kwitnący

Lilak (Syringa)

Liściaste krzewy żywopłotowe wyglądają świetnie w okresie kwitnienia. Krzewy bzu to jeden z bardziej pachnących wyborów. Aby uformować żywopłot z lilaków, wystarczy posadzić kilka z nich w jednej linii i nie przejmować się dopasowywaniem ich do dokładnych wymiarów.

lilak na żywopłot kwitnący liściasty

Inne posty