10 najpopularniejszych traw ozdobnych – charakterystyka i uprawa.

trawy ozdobne 10 najpopularniejszych traw

10 najpopularniejszych gatunkow traw ozdobnych – charakterystyka i uprawa.

Trawy ozdobne są coraz bardziej powszechne w ogrodach. Cieszą się popularnością dzięki temu, że pięknie wyglądają, urozmaicają rabaty i są proste w uprawie. Pasują do większości ogrodów, m.in. do ogrodu wiejskiego, angielskiego, leśnego czy orientalnego. Można je również sadzić w donicach na balkonie czy tarasie. Ten artykuł jest poświęcony najpopularniejszym, najchętniej wybieranym trawom ozdobnym.

Trawa pampasowa Rosea Cortaderia selloana

Trawa pampasowa to wspaniała, majestatyczna trawa, która dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Jest to niezwykle piękna, wysoka trawa, która posiada dużą ilość wysokich liści. Zachwyca wspaniałymi pióropuszami kwiatostanów, którą stworzone są z delikatnych, jedwabistych kłosków w kolorze różowym. Preferuje stanowisko słoneczne, źle toleruje nadmiar wilgoci. Powinno się sadzić ją na skarpie lub podwyższeniu, dbając o doskonale zdrenowana, przepuszczalna glebę, by korzenie nie gniły.

trawa pampasowa rosea różowa ozdobne trawy ozdobne

Kostrzewa niebieska Elijah Blue

Piękna ozdobna trawa w odcieniu niebieskim, dorasta do 20 cm wysokości, oraz 25 cm szerokości, tworząc zwarte kępy. Ze względu na piękne zabarwienie oraz łatwą uprawę, roślina chętnie sadzona jest na wrzosowiskach, ogrodach skalnych, orientalnych, jako roślina okrywowa a nawet uprawia się ją w donicach. W maju, roślina związuje kwiaty. Początkowo są niebieskie, następnie blakną, pozostając do końca czerwca drobnymi, żółtymi kwiatami. Liście, które stanowią całoroczną ozdobne są długie, dość szerokie o niebieskim zabarwieniu, które utrzymują się nawet w bardzo upalne dni. Kostrzewa sina Elijah Blue preferuje stanowisko słoneczne. Idealnie rośnie na piaszczystym, przepuszczalnym podłożu. Podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne, o obojętnym odczynie. Kostrzewa jest rośliną zimozieloną, w pełni mrozoodporną.

trawa niebieska kostrzewa sina elijah blue

Ostnica Pony Tails

Wyjątkowa, kępiasta trawa ozdobna o puszystych, falujących kwiatostanach, idealna nawet na suche i ubogie stanowiska. Ostnica Pony Tails jest średniowysoką trawą. Jej kremowobiałe kwiatostany zbijają się w urocze kępy, przypominając falujący koński ogon, od którego to wyglądu odmiana wzięła swoją nazwę Pony Tails. Trawa dorasta do 0,5 m wysokości i przewiesza się w 1/3 wysokości. Jest mało wymagająca, dlatego najlepiej rośnie na ubogich, piaszczystych, suchych glebach.

ostnica pony tails ponytails trawy ozdobne sklep

Imperata cylindryczna Red Baron

Imperata Red Baron to bylina znana ze swoich walorów ozdobnych. Imperata cylindryczna Red Baron posiada charakterystyczne czerwone zabarwienie końcówek liści, przez co świetnie nadaje się jako dekoracja. Posiada wzniesiony pokrój i osiąga do sześćdziesięciu cm wysokości. Trawa ta pochodzi z rejonów Azji Południowo-Wschodniej, choć i w Polsce znalazła swoje miejsce w ogródkach. Jest szczególnie odporna na niskie temperatury. Trawa ozdobna Red Baron ma stosunkowo małe wymagania glebowe – wystarczy zapewnić jej wilgotną glebę o odczynie lekko kwaśnym, na której może rosnąć oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko.

imperata cylindryczna red baron sklep trawy ozdobne

Rozplenica szczecinowata Rubrum

Kwiatostany tej rośliny osiągają długość nawet 30 cm. Są puszyste i przybierają różowy odcień. Sama roślina dorasta do wysokości półtora metra. Charakterystyczne wąskie liście posiadają kolor ciemnej purpury i są błyszczące. Roślinie tej bez wątpienia należy zapewnić glebę żyzną, ale przepuszczalną. Nie powinna być ona zbyt zbita. Stanowiska słoneczne będą dla rozplenicy najlepsze. Toleruje ona również lekko zacienione miejsca. Słabo znosi mróz. Wytrzyma jedynie temperaturę do około minus dziesięciu stopni Celsjusza. Dlatego też na zimę należy starannie ją okrywać.

Rozplenica szczecinkowata Rubrum Pennisetum setaceum trawa ozdobna uprawa sklep

Proso rózgowate Cloud Nine

Proso rózgowate Cloud Nine Panicum virgatum to gatunek bardzo atrakcyjnej trawy ozdobnej. Ma ona zwarty wyprostowany pokrój i wygląda bardzo efektownie podczas kwitnienia. Dorasta do około 2 metrów wysokości. Jej długie liście pokryte są woskowym nalotem, który nadaje im oryginalny niebieski odcień. Jesienią liście zmieniają kolor na żółty, a następnie brązowieją. Proso rózgowate Cloud Nine kwitnie od lipca do sierpnia. Pojawiają się wtedy pierzaste, luźne kwiatostany, przypominające chmurę. Jak na tak efektowną roślinę ma ona dość niskie wymagania. Dobrze rośnie na średnich glebach, byleby były w miarę wilgotne. Proso toleruje jednak okresy suszy, dlatego letnie upały mu nie grożą. Lubi ponad to jasne, słoneczne stanowiska. Im więcej ma do niego dostępu tym silniej będzie widoczny niebieski kolor od nalotu woskowego. Ten gatunek trawy ozdobnej jest całkowicie mrozoodporny.

proso rózgowate cloud nine popularna trawa sklep

Miskant chiński Graziella

Miskant chiński Graziella to trawa ozdobna, silnie rosnąca. Tworzy duże, gęste kępy, wyrastające na wysokość około 2metrów. Ma bardzo szerokie, zielone liście, które również stanowią ozdobę rośliny. Kwiaty mają długość około 4 cm, są zebrane w wachlarzykowate wiechy. Mają biały odcień, ale czasem przechodzi on w lekko czerwonawy odcień. Roślina łatwa w uprawie, mrozoodporna, jeśli się ją odpowiednio osłoni na zimę i suszoodporna. Wymaga stanowiska słonecznego bądź półcienistego. Ceni sobie glebę żyzną, stale wilgotną, próchniczą. Może to być przeciętna ziemia ogrodowa.Nie wymaga nawożenia, łatwo się przyjmuje.

miskant chiński graziella trawy ozdobne wysokie uprawa wymagania

Rozplenica japońska Little Bunny

Little Bunny to najniższa odmiana rozplenicy, niezwykle efektowna, kępkowa trawa bylinowa. Osiąga wysokość 45 cm. Posiada puszyste, walcowate kwiatostany, które pojawiają się od koniec lata, są początkowo zielonkawe, a w trakcie rozwoju jaśnieją i stają się kremowobiałe. Liście są wąskie i zielone. Trawa ta preferuje stanowisko słonecznelub lekko zacienione. Najlepiej rośnie w żyznej, ale przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Wymaga ciepłych, osłoniętych miejsc i okrycia przed zimą. Obumarłe najlepiej ściąć wczesną wiosną.

trawa ozdobna rozplenica japońska little bunny pennisetum uprawa wymagania sklep

Miskant olbrzymi Giganteus

Roślina ta dorasta do 3-4 m wysokości. Tworzy potężne kępy traw. Wyróżnia się gąbczastym rdzeniem. Posiada jasnozielone szorstkie liście, które opadają na zimę, osiągają one do 1 m długości. Brzegi liści są piłkowane. Korzeń owej rośliny sięga do 2,5 m. Miskant kwitnie w październiku, wykształcając wówczas jasnożółtawe kwiaty, o długości około 30 cm. Roślinę uprawia się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Gatunek preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne i żyzne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Powinno się sadzić jedną roślinę na jeden metr kwadratowy. Młode rośliny należy osłaniać przed zimowym spadkiem temperatur, natomiast starsze okazy są w pełni mrozoodporne.

miskant olbrzymi miscanthus giganteus sklep trawy ozdobne

Przyostnia włosowata Muhlenbergia capillaris

Przyostnia włosowata to wyjątkowo atrakcyjna i stosunkowo duża odmiana trawy ozdobnej, która dorasta do wysokości 90 cm. Źdźbła rośliny są wyprostowane i sztywne, tworzą dosyć zwartą i gęstą kępę. Posiada zielone liście, na szczytach których we wrześniu pojawiają się w kwiaty w formie różowych wiechów. Roślina pięknie prezentuje się również zimą, podczas których nie traci liści ani kwiatów. Przyostnię włosowatą należy sadzić na stanowiskach o dużym lub umiarkowanym nasłonecznieniu i dobrej izolacji od wiatru. Gleba powinna być gliniasta, dosyć sucha i przepuszczalna. Najlepiej rośnie na podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Odmiana ta jest odporna na niskie temperatury, susze i choroby, dla lepszej ochrony przed wilgocią można ją dodatkowo ściółkować korą brzozową.

przyostnia włosowata puszysta trawa ozdobna sklep

Inne posty