Magnolie – uprawa, pielęgnacja i odmiany.

magnolia uprawa odmiany sadzenie wymagania pielęgnacja

Magnolie to jedne z najbardziej lubianych kwitnących drzew, które możesz sadzić w swoim ogrodzie, i nie bez powodu: zapierają dech w piersiach! Kwitną obficie i mają niezrównane duże kwiaty. Kwitną również w młodym wieku, więc nawet maleńka roślina o wysokości jednej stopy prawdopodobnie zakwitnie w przyszłym roku. Za pięć lat zazwyczaj będziesz mieć ładne, małe drzewko. Większość odmian uprawia od umiarkowanych do szybkich, co jest plusem, jeśli jesteś niecierpliwym ogrodnikiem.

Magnolie są dobre jako rośliny ściśle ozdobne, chociaż produkują jagody, którymi ptaki cieszą się jesienią. Rosną w formie drzew lub krzewów, a niektóre są liściaste, co oznacza, że zrzucają liście, podczas gdy inne pozostają wiecznie zielone. Mają efektowne białe, różowe, czerwonawe, fioletowe lub żółte kwiaty, a wiele rodzajów jest pachnących. Magnolie mają też określone wymagania odnośnie podłoża. Jak więc uprawiać drzewo magnolii? Oto, co musisz wiedzieć.

Gdzie najlepiej rosną drzewa magnolii?

Dobrą wiadomością jest to, że magnolie mogą rosnąć niemal w dowolnym miejscu w Polsce. Najłatwiejszym do rozpoznania typem jest kultowa południowa magnolia, wiecznie zielone drzewo z ogromnymi, woskowymi białymi kwiatami, które pojawiają się latem. Kwiaty pojawiają się sporadycznie od maja do lipca, ale mają intensywnie cytrynowy zapach z dużymi, błyszczącymi zielonymi liśćmi. Ten rodzaj magnolii może dorastać do 30 metrów wysokości, chociaż dostępne są mniejsze odmiany lub typy.

Liściaste magnolie spodek mają ładne kwiaty w kształcie miseczki wczesną wiosną. Są to jedne z najwcześniej kwitnących drzew, więc ich wadą jest to, że ryzykują uszkodzeniem przez mróz. Jednak w latach, w których kwitną wspaniale, zdasz sobie sprawę, że są warte twojej cierpliwości. Ich kwiaty są obfite i mogą przetrwać kilka tygodni, jeśli nie jest bardzo gorąco. Mogą rosnąć do 12 metrów wysokości i szerokości.

Magnolie gwiaździste są najtrwalsze z tej grupy i poradzą sobie nawet z najbardziej mroźnymi zimami! Mogą to być formy jednopniowe lub krzewy wielopniowe. Ich kwitnienie pojawia się wiosną i może trwać kilka tygodni. Doskonale nadają się do mniejszych ogrodów miejskich, ponieważ mają około 5 metrów wysokości i są szerokie.

Żółte magnolie nie są tak dobrze znane jak inne magnolie, ale ich maślane żółte kwiaty późną wiosną to prawdziwa uczta. Zazwyczaj szybko rosną. Niektóre są pachnące, a inne nie, więc przy zakupie zwracaj uwagę na tag lub opis rośliny.

Ile kosztują drzewa magnolii?

Wspaniałą wiadomością jest to, że drzewa magnolii w rzeczywistości nie są super drogie. Zwykle można znaleźć okaz o wysokości od 0,5 do 1 metra już od 50 zł! Ogólnie rzecz biorąc, przygotuj się na to, że im większa będzie magnolia tym wyższa będzie też jej cena. Twój lokalny przedszkole może mieć jeden lub dwa w magazynie, ale aby uzyskać najlepszą odmianę lub jeśli szukasz konkretnego rodzaju, prawdopodobnie będziesz musiał kupić od sprzedawcy internetowego.

Jak dbać o drzewo magnolii?

Magnolie są tak łatwe w utrzymaniu, jak drzewa – pod warunkiem, że umieścisz je we właściwym miejscu na swoim podwórku. Na ogół są wolne od szkodników i chorób i nie wymagają przycinania, chyba że ma złamaną gałąź. Podczas sadzenia wykop dziurę około dwa do trzech razy większą od doniczki. Delikatnie zetrzyj korzenie dłonią w rękawiczce, aby zachęcić je do rozprzestrzenienia się w glebie (często krążą w doniczce w szkółce). Umieść roślinę w dołku na tej samej głębokości, co w doniczce i dobrze podlej. Dodaj ściółkę, aby zatrzymać wilgoć, ale nie kopiuj jej wokół pnia rośliny, ponieważ zachęca to szkodniki i choroby do atakowania łodygi. Nawóz nie jest konieczny.

Warunki uprawy magnolii.

Chociaż różne gatunki magnolii mogą tolerować nieco inne warunki, generalnie najlepiej radzą sobie z:
• Gleba: Gleba lekko kwaśna, wilgotna, luźna, dobrze przepuszczalna. Aby naśladować naturalne warunki magnolii, zmień ciężką glebę mchem torfowym i kompostem.
• Światło: Pełne słońce do półcienia. Wilgotna, torfowa gleba może pomóc magnoliom tolerować pełne słońce. Jeśli przesuwasz granice tolerancji na zimno, unikaj sadzenia magnolii na południu, ponieważ liście mogą zostać uszkodzone przez zimowe słońce, a kwiaty mogą się przedwcześnie otworzyć.
• Woda: Magnolie czerpią korzyści z nawadniania przez pierwsze kilka lat, potem tolerują umiarkowaną suszę.
• Przestrzeń: Magnolie potrzebują miejsca, aby urosnąć do swoich pełnych dojrzałych rozmiarów i szerokości. Choć po pierwszym posadzeniu wyglądają na małe, z czasem urosną, aby wypełnić przestrzeń.
• Kwiaty: Niektóre odmiany magnolii kwitną dopiero w wieku 15 lat, więc wybierz taką, która odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Rośliny szczepione (zamiast wyhodowane z nasion) kwitną szybciej.

 

Polecamy również zobaczyć najpopularniejsze rośliny na wiosnę:

Top 10 najpopularniejszych wiosennych krzewów ogrodowych.

Inne posty